Jak odstranit eternitovou střechu?

Kam odvézt starý eternit

Odpady s obsahem azbestu je možné odstranit pouze na skládce, která smí přijímat odpad katalogové číslo 17 06 05 (stavební materiály obsahující azbest). Obvykle musí být na skládku dopraven v zabaleném stavu. Na skládce pak musí být ihned po uložení zahrnut inertním materiálem.

Jak očistit eternitovou střechu

Doporučujeme použít vysokotlaký čistič stejně jako v případě plechové střechy. Po očištění si prohlédneme, v jakém stavu se eternitová krytina nachází. Pokud najdeme mezi šablony nějaké poškozené, vyměníme je. Po očištění a opravě střešní krytiny eternit naimpregnujeme.

Jak nebezpecny je azbest

Azbestóza je nevratné zjizvení plic, jež vede k vážným dýchacím potížím. Může se dále zhoršovat i v době, kdy již nejste azbestu vystaveni. Rakovina plic. Lidé, kteří pravidelně pracují s azbestem, jsou více ohroženi rakovinou plic.

Jak likvidovat eternitovou střechu

Odpad musí být ihned balen do neprodyšných obalů, označen a nakonec přepraven na skládku, kde je možné eternit za poplatek uložit. Po ukončení prací je též třeba provést důkladný úklid všech prostor v domě, ale i v přilehlém okolí. Prostě provedeme odstranění veškerého prachu mokrou cestou.
Archiv

Jak se pozná eternit bez azbestu

Pro jednotlivou identifikaci azbestových vláken se používá elektronová skenovací mikroskopie (SEM), jelikož azbestová vlákna v ovzduší bývají často velice malá (< 0,5 um), pracuje se při 1000 až 2000krát násobném zvětšení.

Jak dlouho vydrží eternit

Původní eternitová střecha měla opravdu velmi dlouhou životnost a skvělou odolnosti vůči rozličným klimatickým vlivům. V praxi se dnes můžete setkat s eternitovými střechami, které jsou dokonce starší více než osmdesát let, pokud byly správně udržovány, tak si zachovaly i řadu svých užitných vlastností.

Jak natřít eternitovou střechu

ETERNAL na střechy se po řádném promíchání nanáší suchý, dokonale očištěný a odmaštěný podklad štětcem nebo válečkem v 1-2 vrstvách při teplotě 8 °C až 30 °C. Pro odmaštění použijte ETERNAL odmašťovač. Předúprava savých povrchů penetrací FORTE PENETRAL. Druhý nátěr je možné nanášet nejdříve po 12 hod.

Co na střechu místo eternitu

Starý eternit je možné velmi dobře nahradit jakoukoli lehkou střešní krytinou. Mohou to být třeba šablony z cementovlákna (Cembrit), velmi elegantně na domech vypadají trapézové plechy. Levnější variantou je plechová střešní krytina, která imituje běžné střešní tašky.

Jak daleko se šíří azbest

Nebezpečná azbestová vlákna, která se bouráním uvolňují a šíří na stovky metrů daleko, dýchají nejen samotní dělníci, ale i kolemjdoucí.

Jak poznat azbestovou střechu

Zjistit, zda je v objektu skutečně azbestový prach. To jsou schopny provést specializované firmy: např. Ekostar.cz nebo Skanska Foster Bohemia (www.azbest.cz). Kontakt na jiné firmy buď vyhledejte na internetu nebo se přeptejte na vaší krajské hygienické stanici.

Jak poznat eternitovou střechu

Pro diagnostiku budete muset využít služeb odborníka. Ani ten navíc není schopný rozeznat obsah azbestu pouhým náhledem. Ke zjištění bude potřebovat dokumentaci a další informace. Nejdůležitější je pak provedení analýzy ve specializované laboratoři.

Jak moc je nebezpecny eternit

Vdechovaná vlákna azbestu jsou nepozorovatelná lidským okem ani čichem, ihned nedráždí a nic nezpůsobují, přenášet se přitom mohou vzduchem až na vzdálenosti několika kilometrů. Je to vlastně tichá, pomalá smrt, kdy se vážné smrtelné onemocnění může projevit třeba až za desítky let.

Jakou barvu na střechu

Polyuretanová barva

Polyuretanové barvy jsou již dost vhodným řešením pro nátěr střechy. Střecha opatřena polyuretanovou barvu má podstatně delší životnost a udrží si lesk, než při nátěru syntetickou barvou.

Jak se zajistit na střeše

Práce na střeše je nebezpečná, je při ní proto nutné používat prostředky osobního zajištění i další pomůcky a ochranné konstrukce, které zajistí bezpečnost pracovníka. Stavební klempíř, pokrývač, tesař nebo izolatér se musejí při pobytu na šikmé nebo kluzké ploše střechy jistit a chránit proti pádu.

Jak zjistit přítomnost azbestu

Jak zjistit jeho přítomnostprostudování stavební a další související technické dokumentace.podrobná vizuální prohlídka celého objektu (porovnání technické dokumentace se skutečností)konzultace s pracovníky správy objektu.identifikace podezřelých materiálů a výběr vhodných míst pro odběr vzorků

Jak se uvolňuje azbest

Zdrojem asbestu jsou průmyslové odpadní vody, do ovzduší se asbestová vlákna dostávají opotřebováním výrobků obsahující asbest. Díky své malé velikosti jsou jednotlivá vlákna schopna v atmosféře cestovat na velké vzdálenosti. Azbest je nerozpustný a v životním prostředí perzistentní.

Čím natřít pozinkovanou střechu

Pro nátěry pozinkovaného plechu je určená barva Herbol – Protector. Její hlavní výhodou je přilnavost nejen na železné, ale i na neželezné kovy (zinek, hliník). U nových pozinkovaných střech se dávají dvě vrstvy, plech musí být předtím odmaštěn čpavkovou vodou (bližší v technickém listu na www.herbol.cz – produkty).

Čím nahradit azbest

Dobře vypadá na tradičních stavbách i nových domech, vláknocementové šablony nahradí původní eternitovou krytinu i na štítech a vlnité desky se hodí na garáže, kůlny, hospodářské přístavky a všude tam, kde se dříve používala vlnovka azbestocementová.

Jak natírat střechu

Jeden nátěr, žádný nátěr

A to mechanicky, ať už broušením, špachtlí, nebo drátěným kartáčem. Účinná bývá i tlaková voda z wapky. Barvy volíme stejně jako u nátěru ostatních kovů. Nejprve používáme podkladový antikorozní nátěr, který jednak ochrání povrch proti korozi, ale zároveň zvýší přilnavost druhé vrstvy.

Jak odmastit střechu

„Pro odmaštění doporučuji použít profesionální odmašťovadlo, nikoliv běžný saponát, který často neodmastí podklad zcela, což bývá příčinou zhoršené přilnavosti nátěrových hmot,“ upozorňuje Kříž. V další fázi je nezbytné povrch důkladně spláchnout proudem vody, ideálně tlakovou myčkou.

Jakou barvu na pozinkovanou střechu

Pro nátěry pozinkovaného plechu je určená barva Herbol – Protector. Její hlavní výhodou je přilnavost nejen na železné, ale i na neželezné kovy (zinek, hliník). U nových pozinkovaných střech se dávají dvě vrstvy, plech musí být předtím odmaštěn čpavkovou vodou (bližší v technickém listu na www.herbol.cz – produkty).