Jak odstranit sliz z klouzků?

Jak očistit klouzky

U klouzků doporučuji stáhnout kluzký povrch klobouku, díky čemuž by byl pokrm více slizký, než obyčejně. U bedly jemně nožíkem seškrábneme šupinky z povrchu klobouku. Očištěné houby následně rozkrájíme podle druhu zpracování buďto na plátky nebo stejně velké kusy a vyřadíme ty, které jsou červivé.

Jak upravit klouzek

Klouzek se hodí do klasických houbových karbanátků a smaženic. Mimo trojobalu je možné klouzek podávat i v pikantním těstíčku. Používá se i při přípravě smetanových omáček, do směsí masa a zeleniny nebo polévek. Přidává se do bramborové, gulášové a zeleninové polévky, ale i do polévek s mléčným základem.

Jak se pozná klouzek

Poznat jdou snadno: mají žluté klobouky, zespoda na rourkách někdy zbarvené lehce do okrova. Noha je někdy narůžovělá. S jedovatou houbou si klouzka splést nelze, často jej ale lidé zaměňují s hřibem strakošem. Klouzek nebývá pro svůj hromadný výskyt příliš ceněnou houbou.

Jak loupat klouzky

Klouzci jsou houby, které někteří houbaři přehlíží kvůli silné vrstvě slizu na pokožce jejich klobouku, na kterou se chytají různé nečistoty. Sliz lze přitom snadno seškrábnout nožíkem a klouzky pak není třeba ani loupat.

Jak nejlepe zpracovat klouzky

Klouzek se hodí do klasických smaženic, připravit ho můžete i v trojobalu nebo v omáčce, výborně se doplňuje i s masovými pokrmy. Opravdovým gurmánským zážitkem je klouzek uzený, běžně se také nakládá do octa a jiných sladkokyselých nálevů.

Jak skladovat klouzky

Nakrájíme je na čtvrtky, rozložíme a necháme několik hodin zavadnout. Oschlé houby pěchujeme do sklenic a vrstvy prosypáváme solí, ideálně předem prosušenou v troubě. Na kilogram hub vychází zhruba čtvrt kilogramu soli, poslední vrstvu tvoří sůl. Sklenice uzavřeme a skladujeme v temnu a chladu až půl roku.

Jak vypadá klouzek sličný

Makroskopický Klobouk má v průměru 3-15 cm. V mládí zpočátku téměř kulovitý, pak polokulovitý až sklenutý, poté polštářovitý a ve stáří někdy až téměř plochý, občas s tupým hrbolem uprostřed. Barevně bývá dost proměnlivý, citronově žlutý, zlatožlutý, zlatohnědý až oranžový.

Jak sušit klouzky

V troubě nebo sušičce

K sušení můžete využít troubu nebo sušičku ovoce. Pokud se rozhodnete pro troubu, dejte je na plech vyložený pečicím papírem, aby se nelepily. Zpočátku sušte na nejnižší teplotu, ideálně okolo 20 – 30 stupňů Celsia. Ke konci můžete zvýšit maximálně na 70 stupňů Celsia.

Proč Nesusit babky

nekonzumovat staré plodnice. nesušit babky, aby nedohub neinfikoval i další houby.

Jak sušit pýchavky

Nehodí se na nakládání, protože jsou příliš měkké a vatovité. Jsou to klasické výborné houby pro smažení a různé řízečky. Lze je ještě rychle sušit, aby nezhnědly a poté rozemlít na prášek, který použijeme na ochucování polévek a omáček.

Jak nejlépe zpracovat babky

Lišky, hřiby i václavky tak vydrží roky. "Stačí je alespoň pět minut tepelně zpracovat, povařit nebo dát do mikrovlnné trouby," radí Baier. Poté jimi naplňte igelitové sáčky a dejte do mrazničky. Nezmrazujte ale pýchavky, které zhořknou.

Jak se cisti babky

Pozor na podhoubí!Houbu nejprve jemně vykruťte z půdy, pak ji terve očistěte nožem. Podhoubí opět přikryjte.Kloboučky hub lehce otřete vlhkým hadříkem, nožičky oškrábejte, pak můžete zdravé očištěné houby nakrájet třeba na tenké plátky na sušení a vyložit je na pečicí papír.

Jak vypadá babka hřib

Jak ho poznat

Klobouk hřibu žlutomasého je zpravidla 3 až 12 cm široký, zprvu silně vyklenutý se sametovým povrchem, později se zplošťuje. Pokožka na povrchu klobouku nápadně rozpraskává, čímž se odkrývá červená vrstva pod ní. Barva klobouku přechází od hnědé, přes olivově hnědou až hnědošedou.

Co s houbami babky

Každá houba se nehodí ke každému způsobu úpravy. Například babky napadne jedovatý parazit nedohub, zmrazená pýchavka zhořkne. Pro zmrazování se doporučuje houby krátce povařit, choroš zase výborně chutná naložený.

Na co jsou dobré babky

Ve zdravém stavu se jedná o velice chutnou, mírně nakyslou houbu, která se hodí do směsí, omáček, polévek či smaženic. Nehodí se naopak příliš k sušení ani nakládání do octového nálevu, a kvůli měkké dužině a blátivým rourkám se vyhněte i smažení houbových řízečků.