Jak odstranit tuk z polévky?

Jak odstranit tuk z omáčky

Když polévka, guláš či omáčka vychladne, tuk se srazí v tuhé formě na povrchu, odkud jej můžete jednoduše posbírat lžící. 2. Vhoďte do něj led. Pokud spěcháte a nemáte čas čekat, než celý pokrm vychladne, můžete si poradit s kostkami ledu.
Archiv

Jak se zbavit mastných ok

Pokud spěcháme, sebereme mastná oka plochou velkou lžící nebo na povrch vývaru položíme silně savý kuchyňský papír a tím odejmeme tukový povlak. Nebo do vývaru vhodíme několik kostek ledu a jakmile k nim mastnota přilne, vyjmeme je.
Archiv

Jak vyčistit zakalenou polévku

Vývar zachrání vaječný bílek

Ze 2 bílků ušlehejte sníh, přidejte do zchladlého vývaru, NEMÍCHEJTE, pomalu přiveďte k varu, přičemž bílky na sebe nachytají vysrážené bílkoviny a klesnou ke dnu. Do cedníku vložte čisté plátno a vývar přes něj přeceďte.

Co udělat se zakaleným vývarem

Pokud se vám polévka přece jen zakalí, vyšlehejte tuhý sníh z bílků, vmíchejte ho do vychladlého vývaru a zahřívejte, až se bílky vysrážejí.

Jak odstranit hořkost z polévky

Hořkou chuť na oplátku vyrovnává sůl a vnímání výrazné hořkosti v jídle potlačují taky sladké nebo kyselé ingredience. Intenzivní dojem hořkosti zeslabuje i tuk.

Jak se zbavit připálené chuti

Osvědčeným způsobem, jak zlepšit chuť, je přidat do omáčky celou bramboru nebo mrkev a deset minut ji v omáčce povařit. Postup je možné opakovat s další bramborou nebo mrkví. Omáčka by pak v sobě neměla mít žádné nepříjemné aroma, ale pokud má, raději se jí zbavte.

Co s tukem z polevky

Pokud tuku není na hladině příliš, můžete na povrch položit kuchyňskou papírovou utěrku, nechat ho k ní přilnout a následně vyhodit. Papírovými utěrkami také můžete vyložit cedník nebo sítko, odstátý vývar přes ně opatrně slít a zachycený tuk pak i s utěrkou vyhodit.

Jak se zbavit Zapraných mastných skvrn

Nařeďte ocet s vodou v poměru 1:1. Poté namočte mastnou skvrnu, nalijte na ní ocet s vodou a několik minut třete látku o sebe mezi prsty. Nechte roztok několik minut působit a poté opláchněte vodou.

Proč se zakalí vývar

Častou chybou je, že vývar není čirý, jak by měl být, ale zakalený. Částečně je to proto, že jste poctivě nesbírali pěnu. Druhou příčinou je, že se vařil a nebublal. Na vyčištění jsou dvě cesty.

Co dát do vývaru aby byl čirý

Chci opravdu čirý vývar

Bílky ze tří vajec lehce rozšlehejte (ne úplně do sněhu), přidejte je do studeného vývaru a přiveďte ho k varu. Bílkoviny na sebe navážou nečistoty z masa, vývar bude tedy po opětovném scezení dokonale čirý.

Co se zbylým vývarem

Krémová květáková polévka, klasická zeleninová nebo zdravá pohanková, všechny polévky zpestří vývar. Jen musíte dobře zvolit druh vývaru ke druhu polévky. Ke květákové, houbové, kulajdě nebo pórkové se hodí se hodí spíše vývary z drůbeže, rajskou, frankfurtskou, dršťkovou nebo houbovou naopak lépe dochutí vývar hovězí.

Jak zachránit spálené maso

Připálené jídlo

Spálené části už nezachráníme, to se nedá nic dělat, ale tomu zbylému dejte ještě naději. Vložte do čistého hrnce a přidejte tzv. pohlcovač. Jedná se o potraviny, které nasakují spálené aroma.

Co dělat aby byl vývar Čirý

Chcete-li mít vývar čirý a ničím nezakalený, je potřeba kosti nejdřív připravit. Důkladně je omyjte studenou vodou, potřete kapkou oleje a asi deset minut pečte v troubě vyhřáté na 200 °C. Zbavíte je tak přebytečných bílkovin, které způsobují zakalení, a zároveň bude chuť, již vývaru dodají, intenzivnější.

Jak mít čirou polévku

Papírovými utěrkami také můžete vyložit cedník nebo sítko, odstátý vývar přes ně opatrně slít a zachycený tuk pak i s utěrkou vyhodit. Další z možností je vhodit do vývaru několik kostek ledu. Tuk okolo nich ztuhne, přilne k nim a vy je pak spolu s ním jen vylovíte a vyhodíte.

Co se Zapraným prádlem

Na zaprané bílé prádlo pomůže jedlá soda nebo prášek do pečiva. Přidejte jednu lžíci prášku či sody přímo do bubnu pračky a běžně vyperte. Bílému prádlu dokážete také vrátit jas vyvařením, případně bělením na slunci.

Jak odstranit mastnotu z kůže

Za prvé si vezmeme Benzin na kůži a navlhčeným hadříkem kroužíme v místě mastné skvrny, necháme chvíli působit a poté suchým hadrem setřít. Pak budete potřebovat Colourlock Absorbátor tuků. Mastna plocha se nastříká sprejem, nechá se zaschnout a na bílý prášek postupně absorbuje mastnotu.

Jak zchladit vývar

Pokud vám po použití na přípravu dalších pokrmů nějaký vývar zbude, lze ho bez problému skladovat. Doporučujeme ho zprudka zchladit – položte hrnec do studené vody. Vodu můžete několikrát vyměnit.

Proč nejíst spálené jídlo

Při přehřívání a hlavně při připalování potravin vznikají heterocyklické aminy a také polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU), které vytváří již zmiňované diskutované riziko vzniku rakoviny. Možná vás překvapí, že tyto látky nevznikají pouze u připálených jídel, ale také v uzených potravinách!

Jak to udělat aby byl vývar Čirý

Je ale možné zvolit jednodušší cestu a scedit vývar až po uvaření buď přes jemné sítko, nebo přes plátýnko. Po scezení necháme vývar v lednici. Tuk s nečistotami vyplave na povrch a ztuhne. Pak je možné jej sesbírat lžící a zůstane jen krásná želatině podobná hmota – náš čirý vývar.

Jak se zbavit Zapraných skvrn

Na zapranou skvrnu naneste žlučové mýdlo a přeperte v rukách. Budete muset použít větší sílu nebo jemný kartáček. Skvrna se při praní dostala hluboko do textilu. Nechte svršek uschnout a zkontrolujte, zda skvrna zmizela.

Jak na zažloutlé prádlo

Octový roztok odstraní žluté skvrny od potu

Pomoci vám však může překvapivě obyčejný vinný ocet! Ve 2 litrech teplé vody rozmíchejte 6 lžic octa, a nechte prádlo v roztoku naložené min. 3 hodiny. Poté jej vyperte v pračce v běžném pracím cyklu a uvidíte, že skvrny zmizí.

Co rozpouští mastnotu

Připravte si do nádoby s rozprašovačem směs 3 lžic jedlé sody a 1 hrnku teplé vody. Nastříkejte ji na mastné místo kuchyňské linky a nechte 10 minut působit. Nakonec setřete vlhkým hadříkem a následně osušte.

Jak vyprat mastné skvrny

Dobrým způsobem, jak si ulehčit čistění mastných skvrn, je nejdříve opatrně odstranit všechny pevné části (např. zbytky jídla) a poté skvrnu zasypat savým práškem. Dobře funguje kukuřičný škrob či dětský pudr. Nechte prášek působit asi čtvrt hodiny a pak jej opatrně odstraňte.

Co se Spalenym jidlem

Připálené jídlo

Spálené části už nezachráníme, to se nedá nic dělat, ale tomu zbylému dejte ještě naději. Vložte do čistého hrnce a přidejte tzv. pohlcovač. Jedná se o potraviny, které nasakují spálené aroma.

Jak na připálené maso

Když se nám připálí pečené maso, napravíme je tak, že připálenou část odkrojíme, maso vyjmeme z výpeku a do výpeku vložíme kousek kůrky z chleba a necháme v něm asi 15 minut. Nepříjemná chuť zmizí.