Jak odstranit včelí roj?

Jak se zbavit roje včel

Kontaktovat nejbližšího včelaře v okolí a oznámit mu, že je u Vás včelí roj. Je pravděpodobné, že se bude jednat o jeho roj. Včelař má k dispozici náčiní k bezpečnému odchytu roje. V případě, že ve Vašem okolí žádný včelař není, můžete kontaktovat hasiče, kteří rovněž disponují vybavením k odchytu roje.
Archiv

Jak dlouho se rojí včely

Této nepříjemnost však může každý včelař předejít. Období rojení začíná už před první snůškou a trvá do konce června, kdy se včely již začínají připravovat na zimní období. Hlavním důvodem jejich rojení bývá nedostatek místa úlu při jejich činnostech.

Jak pečovat o roj

Pro svou vytrvalost je možné rojící se včely sebrat i na etapy, ale jejich mírnost postupně opadá. Vyvěšený roj, máme-li možnost, mírně porosíme vodou z rozprašovače nebo mlhovkou z hadice, čímž včely ztěžknou a lépe je setřeseme do vhodné nádoby (roják, rojochyt, plastové vědro apod.).
Archiv

Proč uletí roj včel

Ulétlý roj včel je jeho okolím chápán jako neschopnost včelaře chované včely zvládat. Navíc, pokud včelí roj uletí a včelaři se ho nepodaří nevrátit do úlu, jde nejen o ztrátu včel, ale také medového výnosu, protože vyrojené včely s sebou odnesou z úlu med.

Jak dlouho vydrží roj

Včelí královna se usadí většinou na větvi stromu. Včely se k ní srotí a vytvoří typický rojový hrozen. Roj na místě vydrží několik hodin, někdy i den či dva.

Jak probíhá rojení včel

Stručně řečeno, spočívá to v tom, že si včely vychovají novou matku. Jakmile se vylíhne, ta stará vyletí spolu se spoustou dělnic ven a vyrazí zakládat nové sídlo. Nová královna pokračuje ve stávajícím úlu s těmi dělnicemi, které jí zbyly. Může to celé proběhnout v období zhruba od května do července.

Jak uklidnit včely

Apisol je zvláště užitečný pro uklidnění včel, když je přidána matka, když se slučují roje a když vypukne loupež. Na ochranu před včelím bodnutím se ruce a obličej potírají Apisolem. Složení alkohol, voda, přírodní oleje.

Co se stane s rojem

Roj je nejlepší pokropit vodou, včely se semknou a nebudou odlétávat. Posléze, rychlým a silným úderem do větve, na které je roj přichycen, je včelař sklepne do připravené bedny. Roj, který má v bedně, je možné vrátit zpět do připraveného úlu. Osazování včel zpět do úlu se provádí navečer, kdy už včely nelétají.

Jak odchytit roj

Rojochyt je typický svou kovovou kostrou a plátěným pytlem pro sundávání rojů z velkých výšek. Rojochyt je vhodný k pohodlnému odchytu rojů a má zaklapovací otvor nahoře a dole je otvor zavazovací. Odchycený roj jednoduše vyjmete z rojochytu tak, že ho dole rozvážete a včely vyklepete do připraveného rojáčku.

Kdy útočí včely

Agresivnější bývají včely v letních měsících, kdy ubývá nektaru a medovice a včely je hledají. Nejvíce se včely slétají na sladké věci, např. lízátko je pro ně velkým lákadlem. Není pro ně však lákadlem jen sladké, ale i chlupaté, tmavé a zapáchající.

Co je to roj

Roj je označení týkající se dělení včelí osádky z úlu. Rozlišuje se prvoroj, kdy vylétá stará matka, dále druhoroj, kdy vylétá nová neoplozená matka, a poroj, což jsou další neoplozené matky s ostatními včelami. Přílišné množství porojů ale včelstvo oslabuje. Včelař roje odchytává a umísťuje do úlů.

Jak daleko včely od domu

Ve městech a obcích by včelaři neměli mít mnoho včelstev, aby nedocházelo k obtěžování sousedů včelami. Včelstvo by mělo být umístěno od obydlí minimálně ve vzdálenosti 10 metrů, s otvory umístěnými směrem od obydlí, aby vyletovaly na pozemek, kde jsou umístěny, tedy ne směrem k obydlí.

Jak vypadá rojení včel

Jak vypadá roj včel

Pokud jste v blízkosti úlu nebo místa odkud se včely rojí, je ve vzduchu a kolem úlu obrovské až nepředstavitelné množství včel. V jeden okamžik, kdy úl opustí všichni členové rojení se pak seskupí včelí roj do kulového nebo oválného tvaru a letí jako mračno černých teček vzduchem.

Co obnáší chov včel

Pro chov včel je stěžejní výběr vhodného stanoviště, kam jejich obydlí umístíte. V okolí by mělo být co největší množství rostlin, které budou moc včely opylovat, a to asi do vzdálenosti 5 kilometrů, zároveň by zde mělo být co nejvíce různých druhů rostlin – květin, keřů i stromů.

Kdy převážet včely

Přemisťuji je o 10 – 30 m, pokud je alespoň několik dnů (tři) bez proletů. Podmínkou je, že na původním místě nesmí zůstat nic co by připomínalo původní úl a pokles teplot pod 10 °C. Při případných proletech se některé včely vrací na původní místo. Chvíli zde poletují, pak je to přestane bavit a vrátí se do svého úlu.