Jak odstranit vlky?

Kdy odstranit vlky

Pokud silnější větve neodřízneme naostro, ale ponecháme pahýly, vytvoří se ze spících pupenů (zejména na silnějších větvích) jalové letorosty, známé pod slovem vlky. Ty pak strom zbytečně zahušťují a vytvářejí nesoulad v koruně stromu. Nejlépe se jich zbavíme ostrým vylomením, a to koncem června a v červenci.
Archiv

Jak omladit jabloň

Čím starší strom, tím více větve zkrátíme (o čtvrtinu až polovinu), více zkracujeme větve v horní části stromu než v dolní. Zmlazujeme v únoru, aby narostlo nové dřevo, které bude plodit, ale čím bujněji strom roste, tím řežeme později.

Kdy a jak stříhat ovocné stromy

Podle druhu ovocného stromu může prořez probíhat dvakrát do roka: v zimě/na předjaří a potom v létě po sklizni. Zimní řez v době vegetačního klidu podpoří růst výhonů. Využívá se také na vytvarování koruny mladých stromů či na zmlazení stromů přestárlých, aby se nemusely pokácet.

Kdy se rezou stromy

Optimální dobou pro řez opadavých stromů je doba vegetačního klidu, to znamená leden, únor, ale i polovina léta. V létě lze řezat břízy i javory, které na jaře hodně sají mízu, dále pak kaštany a ořešáky, náchylné na klejotok.

Kdy stříhat vlky na švestce

Jarní řez švestek

V březnu, až skončí mrazy a nejpozději před květem, odstaňte vlky a všechny větve, které vedou dovnitř stromu. Pokud máte v jednom místě více loňských letorostů, vyberte si ten (ty) nejvhodnější pro tvarování koruny a proveďte zakrácení dle videa. Odstraňte vše suché, zlomené a viditelně nemocné.

Jak zacelit strom

Mechanicky poškozený kmen

Nanejvýš lze odstranit nožem a nebo škrabkou zbytky poškozené kůry, která brání zarůstání místa poškození kalusem (hojivým pletivem, pomocí kterého strom sám regeneruje). Je též vhodné přihnojení, kterým hojení poškozených míst stromu kalusem urychlíme.

Kdy a jak stříhat jabloň

Jabloně a hrušně můžeme prořezávat v zimě a předjaří

Jádroviny jsou méně náchylné k napadení houbovými chorobami, proto je můžeme prořezávat i v průběhu zimy. Nejvhodnější dobou je čas, kdy se zimní odpočinek blíží ke konci, tedy únor a březen. Zároveň je třeba vybrat bezmrazé dny.

Kdy a jak stříhat Merunku

Jak a kdy stříhat meruňku Meruňky stříhejte třikrát za sezónu – na Velikonoce, na Den dětí a na začátku prázdnin (hezky se to pamatuje). Velikonoční řez provádějte až když skončí noční mrazíky, aby v meruňce proudila míza a mohla rychle hojit rány. Řežte hluboko pro silnou reakci.

Jak na řez stromů

Základem je, že větve řežeme pod úhlem 30-45°vždy cca. 0,5 cm nad pupenem (aby se list nebo větev rozvinula). Dbáme na to, aby všechny řezy byly hladké, s čistými neotřepenými okraji. Rány po odřezání větví doporučujeme ošetřit vždy když je průměr větve větší než 1cm, aby strom nenapadla infekce.

Jak zastřihnout stromky

Řez provádíme nad pupenem nebo ve větvení, vždy cca 0,5 cm nad pupenem pod úhlem 30–45 °. Pupen nesmíme poškodit. Řezy Ø 1 cm a větší zatřeme včelařským voskem, aby nedošlo k napadení stromu infekcí. Slabší větve odstraňujeme či zkracujeme zahradnickými nůžkami.

Jak ošetřit řez stromů

Rány po řezu doporučujeme zamazat:bílou latexovou barvou + fungicid + růstový stimulátor.stromovým balzámem.štěpařským voskem.

Co je Zahnův řez

Zahnův řez je metoda postupného sesazování nevhodné větve řezem na dlouhý oslabeně aktivní čípek, což je různě dlouhá, řezem potlačená část větve. Tento čípek po seříznutí stagnuje v růstu. Nesmí však být příliš krátký, aby nezaschl. Dostatečnou růstovou aktivitu na čípku udržuje slabší postranní obrost.

Čím omotat stromy

Kmen omotejte ideálně jutovinou či chvojím, použít můžete ale i staré krabice, slámu či rákos. Můžete použít i bublinkoovu fólii, musíte však stromku umožnit výměnu vzduchu, aby se kmen nezapařoval. Před balením nezapomeňte odstranit spadané listí.

Jak odstranit Houbu ze stromů

Jestliže se ve vašem okolí objeví dřevokazné houby, najděte si odborníka a svěřte mu likvidaci. Opatrně odstraní napadená místa, uzavře je do obalu a zničí. Pokud nebude dodržen postup a bezpečnostní opatření, hrozí roznesení hub do okolí. Nikdy nepalte dřevo sami, mohly by se rozšířit spory a napadení by se opakovalo.

Kdy nejpozději stříhat stromy

Jaké stromy můžete ke konci léta stříhatHrušně a jabloně – ostříhejte v srpnu, pokud se chcete zbavit hnědých „pih“ na ovoci, kvůli kterým je slupka ovoce nahořklá.Třešně, višně, slivoně, meruňky a broskvoně – po úrodě do začátku září.

Jak často stříhat jabloně

Čas pro udržovací řez je v době vegetačního klidu (koncem února nebo počátkem března) každoročně nebo ve víceletých obdobích, záleží na druhu, odrůdě a stáří stromu. Na počátku období udržovacího řezu provedeme průklest a zakrácení příliš dlouhých a konkurenčních výhonů patra.

Jak omladit meruňku

Meruňka špatně snáší hluboké zmlazení do starého dřeva a to zejména v období vegetačního klidu. Proto starší stromy s menšími přírůstky nebo stromy neplodící (po letech s vysokými úrodami) zmlazujeme po sklizni řezem větví do 2–4letého dřeva, případně i hlouběji.

Jaký postřik na meruňky

Nejlepší jsou v tomto období měďnaté postřiky jako Champion, později Sylit nebo Delan. Ale pozor, pokud už lístky raší, postřik už není vhodný, o lístky byste přišli. Meruňky a višně se musí ochránit proti tzv. spále nebo mrtvici, odborně řečeno proti moniliovému úžehu.

Čím Zatřít stromy

Řezy ošetřujte, protože rány větší než tři centimetry jsou ideální vstupní branou pro stromové choroby. K ošetření použijte štěpařský vosk, speciální hojivý balzám, nebo alespoň k ochraně latexový nátěr. Dbejte na to, aby nástroje byly patřičně ostré, protože tak minimalizujete poškození v místě řezu.

Jak snížit korunu stromů

Pokud je třeba korunu třešně prosvětlit a strom tak ozdravit, je osvědčeným postupem Zahnův řez. Tuto metodu řezu můžeme uplatnit u všech peckovin tedy u třešní, višní i slivoní. Nehrozí při něm větší výskyt klejotoku a odumírání větví, hojení řezných ran je rychlejší a zlepší se celkový zdravotní stav stromů.

Jak zkrátit ovocné stromy

Jak prořezávat ovocné stromy

Zkraťte dlouhé větve a následně odstraňte všechny nadbytečné nebo křižující se větve. Snažte se vést řez tak, aby po uzdravení splynul s větví či kmenem a nezůstaly pahýl. Aby byla rána co nejdříve zahojená, je potřeba, abyste větev ustřihli nebo uřezali v mírném úhlu.

Jak omladit třešeň

Třešně a višně řežeme v době květu i plodu.

Při něm zkrátíme boční větve na delší čípky (pupeny), které jsou silnější než polovina průměru hlavní osy kmene po rozvětvení. Při tomto řezu se odstraňují křižující a konkurující si výhony, větve a případně vlky.

Kdy a jak stříhat třešeň

Držte se této zásady: Třešeň stříhat a řezat pouze od plného květu do sklizně. Řez ve špatném termínu je nejčastějším důvodem vzniku klejotoku na třešni (výtok pryskyřice). Na jaře má řez jiný důvod a techniku než v létě, ale pokud budete postupovat podle tohoto článku, rychle se zorientujete.

Jak zabránit zmrznutí květu

Pro vytvoření dokonalého dýmu se vyplatí hromadu určenou ke spálení navlhčit. Další možností, poněkud účinnější, je lehký postřik stromů v okamžiku, kdy jsou hlášeny teploty pod nulou. Voda ulpí na květech a letorostech, tím utvoří ochranný velmi účinný film a květy jsou tak alespoň krátkodobě ochráněny před zmrznutím.

Jak odstranit lišejník z ovocných stromů

Obvykle se doporučuje jemně odstranit lišejníky kartáčem ještě koncem listopadu a následně postříkat kmeny a silné větve vápenným mlékem. Při aplikaci vápenného mléka se přidržte poměru 1,5 kg až 2 kg hašeného vápna na 10 l vody (BIO Plantella – nátěr na kmeny stromů).