Jak ošetřit angrešt?

Jak se starat o angrešt

Angrešt má raději vlhčí půdu, tudíž pravidelná přiměřená zálivka je nutností. Řez: Řez se liší při keřové i při stromkové variantě rostliny. Po výsadbě keře (na jaře ihned, na podzim čekáme až do jara) zkrátíme výhony na dva až tři pupeny, ty slabé odstraníme celé hned u země.
Archiv

Jak se zbavit padlí na angreštu

Ocet proti padlí

Kyselina octová z jablečného octu je velmi účinná při ničení padlí. Dávejte pozor, aby směs nebyla příliš silná, protože kyselost octu může spálit listy rostlin. Smíchejte 4 lžíce jablečného octa (5% roztok) s 3,8 litru vody. Použijte opakovaně každé tři dny.

Co na plíseň na angreštu

Měli bychom začít angrešt (stejně jako rybíz – především černý) chránit již při rašení. A další ošetření aplikujeme těsně po odkvětu angreštu a pro jistotu znovu zopakujeme po deseti dnech až dvou týdnech. Osvědčenými přípravky pro boj s hnědým padlím jsou Discus nebo Sulikol 750 SC.

Kdy hnojit angrešt

Na těžších půdách hnojíme na podzim, na lehkých je výhodnější zapravit kompost brzy na jaře. Pokud jde o hloubku, tak v prvních letech po výsadbě, si můžeme dovolit zapravit hnůj nebo kompost hlouběji. Po dosažení plné plodnosti je situace značně ztížena, neboť kořeny jsou mělko pod povrchem.

Jak omladit angrešt

Při výsadbě výhony zkracujeme na 1-2 pupeny, aby zesílily. Další rok ponecháme jen 6-8 silných výhonů, které krátíme zhruba o 1/3 a všechny ostatní slabé odstraňujeme a likvidujeme. Vždy v předjaří postranní obrost zmenšíme o 1-2 třetiny a hlavní výhony o třetinu až polovinu.

Jak poznat zralý angrešt

Zelená zralost, při níž sklízíme zhruba začátkem června drobné, sytě zelené plody pro přípravu pektinu. Kompotová zralost (asi koncem června), při níž jsou plody ješě tvrdé, ale mezi prsty pružné a mají barvu světle zelenou.

Kdy se stříká angrešt proti padlí

Chemická ochrana

V oblastech s pravidelným výskytem tohoto padlí provádíme první ošetření angreštu již před květem. Základní ošetření je však po odkvětu, kdy podle podmínek ošetřujeme dvakrát až třikrát v intervalech 5 až 10 dní. Černý rybíz ošetřujeme před sklizní (pozor na ochranné lhůty) a po sklizni.

Kdy se stříká proti padlí

Postřiky proti padlí u révy i ostatních rostlin

Začíná se před kvetením a něm se provádí ošetření v závislosti na podmínkách šíření a náchylnosti odrůd v intervalech 7 až 14 dnů až do fáze zaměkání. Z postřiků na padlí se používá se například Kumulus, Dynali, Discus, Topaz či biologický VitiSan.

Co napadá angrešt

Porosty angreštu často napadá padlí americké, které dovede zlikvidovat celou úrodu. Pokud jsou již bobule napadené, buď vůbec nedozrají, nebo jsou potažené plstnatým povlakem a znehodnocené. Stále je však šance proti padlí zakročit a zachránit úrodu na příští rok.

Proč opadává angrešt

Kromě klasických chorob se na angreštech podepisuje i poškození slunečním zářením. Vyvolalo jej chladné a vlhké počasí v květnu, které náhle přešlo v silné sluneční záření a horko. Citlivé plody takto reagují a jsou vlastně popálené od paprsků. Angrešty také sužují houbové choroby a padlí.

Jak podepřít angrešt

Pokud máme stromeček angreštu, musíme jej podepřít po celé jeho výšce, jinak neunese váhu svých plodů. Musí kolem něj dostatečně proudit vzduch, zahrádky chráněné zdmi, ale třeba taky lesy kolem nejsou pro angrešt nic moc – při nedostatečném provzdušnění trpí plísněmi.

Jak stříhat angrešt

Vysazený keř angreštu v předjaří seřízneme na dva až tři pupeny, slabé a krátké výhony odstříhneme těsně u země. V následujícím roce ponecháme na keři čtyři až šest nejsilnějších, vhodně rozmístěných, vzpřímeně rostoucích výhonů, které zakrátíme o jednu třetinu. Předčasně vytvořený obrost zkrátíme na dva pupeny.

Kam umistit angrešt

Angreštu vyhovují otevřená stanoviště s mírným průvanem. Mělce koření a rychle reaguje na všechny agrotechnické zásahy. Ve srovnání s rybízem červeným a bílým má angrešt vyšší nároky na půdu. Vyžaduje středně těžké, humózní, hlubší půdy, neutrální až slabě kyselé reakce, dobře zásobené živinami.

Jak uchovat angrešt

má močopudné a mírně projímavé účinky. Angrešt skladujeme podobně jako rybíz v chladné místnosti 8-10 dní, v chladničce 6 týdnů i déle. Zmrazujeme ho v cukru nebo sirupu, jeho trvanlivost tím prodloužíme na 8-10 měsíců.

Kdy se stříhá angrešt

Nejlepší doba pro řez angreštu je předjaří, ještě před tím, než vyrazí pupeny. Pokud to klimatické podmínky dovolí, můžete stříhat už od ledna do března. Rozhodně by ale v průběhu řezu nemělo mrznout, ještě lépe, když ani po řezu již nepřijdou mrazy.

Kdy se stříká angrešt

jednou před květem a dvakrát po odkvětu angreštů, rybízů, borůvek nebo brusinek. tj. 1x postřik před květem, 1x postřik po odkvětu a za 10-14 dní poté provedete poslední postřik.

Co použít na padlí

Chemickou ochranu přinášejí fungicidní přípravky Ortiva, nebo Proti padlí (Kumulus WG). Přípravky je nutné použít jen preventivně, ještě před napadením. V roce, kdy je silný infekční tlak (chladné a vlhké počasí), je vhodné postřik udělat dvakrát až třikrát v době vegetace.

Jak vypadá padlí na angreštu

Hnědé padlí angreštu (Podosphaera mors-uvae) má zpočátku formu bílých moučnatých povlaků na letorostech, listech i na plodech. Napadené části přestávají růst, listy jsou pak malé a deformované, plody nekvalitní.

Co se dělá z angreštu

Angrešt zpracováváme do džemů, džusů, omáček či krájíme čerstvý do salátů, na koláč – Angreštový koláč, jednohubky, k uzeninám, masu – Kachna s angreštovou omáčkou, k rybám a mořským plodům.

Jak zmrazit angrešt

Na 2000 g ovoce použijeme asi 250 g cukru s jednou lžičkou kyseliny citrónové. V cukru obalený angrešt plníme do parafínových kartónů nebo do mikroténových sáčků v množství odpovídajícím jednorázové spotřebě. Po uzavření obalů označíme a zmrazíme.

Jak na padlí bez chemie

Mléko zničí padlí bez chemie

Mléko při boji proti padlí používejte plnotučné a nařeďte je v poměru 4 díly mléka na 6 dílů vody. Aplikaci provádějte postřikovačem. Postřik aplikujte 1x týdně. Pokud by bylo nutné účinek postřiku zvýšit, můžete použít i mléko neředěné.

Jak udělat marmeládu z angreštu

Omytý a očištěný angrešt pomeleme, nebo rozmixujeme, případně rozvaříme (s trochou vody). Přidáme cukr a povaříme na mírném ohni za stálého míchání, přidáme skořici, hřebíčky. Jakmile začne houstnout, naplníme džem sklenice – pak je obrátíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.

Co s úrodou angreštu

Angrešt35 minut. Angreštová bublanina.Rybízovo-angreštový koláčPanna cotta s angreštovou omáčkou.30 minut.Angreštové / rybízové knedlíky.Mini ovocné knedlíčky s physalis.Angreštový pudink s černým rybízem.Chlumecké angreštové řezy sladké i DIA.

Jak sušit angrešt

červený a černý rybíz, maliny, ostružiny nebo angrešt a přezrálé ovoce, můžeme rozmixovat a sušit jako ovocné placky. Ovoce sušíme při teplotě 50 – 55 °C. Zeleninu sušíme pouze v jedné vrstvě do 50 °C, protože při vyšší teplotě by mohla ztvrdnout.

Co se dá udělat z angreštu

Angrešt zpracováváme do džemů, džusů, omáček či krájíme čerstvý do salátů, na koláč – Angreštový koláč, jednohubky, k uzeninám, masu – Kachna s angreštovou omáčkou, k rybám a mořským plodům.