Jak ošetřit jahody před zimou?

Jak stříhat jahody na zimu

Zastřižení mladých výhonků a odstranění starých listů Staré a suché listy rostlin odstraníme a ostříháme mladé výhonky. Odstraňujeme také rostliny, které vypadají nemocně, nebo jsou napadené škůdci. Zastřižení celé rostliny se provádí do výšky cca 5 cm.
Archiv

Co s jahodami v Truhliku na zimu

Stačí, když rostlinu i s květináčem odnesete na zahradu a přikryjete ji chvojím. To rostliny ochrání před mrazem a díky jeho prodyšnosti rostlinky budou mít i dostatek světla. Pakliže nechcete ořezávat smrky, můžete namísto chvojí použít bílou netkanou textilii. Před tím odstraňte všechny suché lístky.

Kdy stříhat Stáleplodící jahody

Na zahradách můžete vidět porosty jahod úplně bez listů. Lze stříhání doporučit Jednoduše řečeno ano, dělají to i velkopěstitelé. Rostliny nejpozději koncem července seřízněte těsně nad srdíčkem.

Jak dlouho vydrží Stáleplodící jahody

Po třech letech jahodník ztrácí sílu, plodí méně, jahody jsou drobnější. Pokud si přejete prvotřídní úrodu, vyplatí se vysadit nové sazenice – získat je můžete snadno i ze svých starých jahodníků.

Čím zakrýt rostliny na zimu

lehčí jutové textilie, pytlovina nebo pevný balicí papír. Žardiny nebo květináče lze obalit silnější kokosovou rohoží. V okrasné zahradě je potřeba ochránit proti mrazu růže a jahodníky. Rostliny můžete zakrýt chvojím anebo celý záhon překryjte netkanou bílou textilií.

Jak ošetřit jahody

Hlavně je třeba neseřezávat listy jahodníků plošně. I odplozené rostliny potřebují asimilovat a jejich plošným ořezáním bychom asimilaci zastavili a tím rostliny oslabili. Listy jahodníků odstraňujeme pouze po jednom, a to tak, že odstřihneme listy poškozené anebo napadené listovou chorobou.

Jak Zaštipovat jahody

Každý týden jahodníky obejděte a odštípněte jim vyrašené výhonky. Zbytečně rostlinám ubírají sílu. Ty, které chcete použít jako sadbu, uštípněte a rovnou zapíchněte do určeného místa na záhonu. Po sklizni ostříhejte listy jahod asi 5 cm nad srdíčkem, rostlinky tak ozdravíte.

Kdy odstranit šlahouny z jahod

Šlahouny jahod

Pokud je nyní máte u dozrávajících jahod, odstříhejte je, a to z jednoduchého důvodu. Berou rostlinám energii, sílu, vodu a také živiny. Plody pak bývají menší, ale i chuťově méně výrazné. Šlahouny odstraňujte pouze nůžkami, abyste nepoškodili celou rostlinu.

Co dělat s jahodami po sklizni

Půdu po sklizni jahod zkypříme a prohnojíme. Prohnojení například Cereritem (nebo speciálním hnojivem určeným pro jahody) je nutné hlavně v chudších kamenitých půdách. Při hnojení je třeba zohlednit, že jahodníky jsou citlivé na soli v půdě a na chlór.

Co dělat s odnožemi jahod

Pokud plánujete omlazení nebo rozšíření svého záhonu, můžete si vypěstovat mladé sazenice z odnoží. Jahody se totiž snadno množí samy. Vyberte si zdravé odnože, odstřihněte je od dospělé rostliny a zasaďte do malých květináčů. Během několika týdnů si vytvoří vlastní kořeny, takže je budete moct přesadit na záhon.

Kdy stříhat šlahouny od jahod

Šlahouny jahod

Pokud je nyní máte u dozrávajících jahod, odstříhejte je, a to z jednoduchého důvodu. Berou rostlinám energii, sílu, vodu a také živiny. Plody pak bývají menší, ale i chuťově méně výrazné. Šlahouny odstraňujte pouze nůžkami, abyste nepoškodili celou rostlinu.

Jak zabalit rostliny na zimu

Mladé stromky, keře nebo vysoké trvalky a trávy zabalíme do rákosových rohoží a převážeme motouzem. Vrcholky mohou zůstat odkryté, případně lehce zakryjeme chvojím nebo textilií. Rohože mají dokonce dvojí ochranu – jednak před zimou a také před zvěří, která může zahrady v zimě navštěvovat a stromky a keře okusovat.

Jak zabalit strom na zimu

Kmen omotejte ideálně jutovinou či chvojím, použít můžete ale i staré krabice, slámu či rákos. Můžete použít i bublinkoovu fólii, musíte však stromku umožnit výměnu vzduchu, aby se kmen nezapařoval. Před balením nezapomeňte odstranit spadané listí.

Kdy ošetřit jahody

Vhodná doba pro ošetření nastává zhruba dva týdny po sběru jahod. Po sklizni je jahodníkový porost v dost žalostném stavu: Půda je zaplevelená, udupaná, do toho se v meziřádcích rozrůstají šlahouny tvořící nové rostliny. Máte-li v jahodách nastýlku, začněte tím, že ji vyhrabete a vyvezete z porostu.

Co s jahodami po zimě

Po zimě odstraňujeme u jahod seschlé listy, protože by mohly být zdrojem houbových infekcí. Jahodník je po zimě vystouplý z půdy, proto je potřeba hlínu k rostlině řádně přihrnout. Jahodník přihnojíme, ideálně přírodním hnojivem s pozvolným uvolňováním živin po celou dobu vegetace rostliny.

Co skodi jahodám

Mějte na mysli, že kořenům jahodníků nejvíce škodí přímé sluneční paprsky, proto vysazujte vždy buď navečer, nebo za podmračeného počasí, nejlépe před deštěm nebo po něm. Správně zasazená sazenice by neměla jít vytáhnout, pokud ji uchopíte za listy. Nově založené záhony posílíte mulčem dobrého kompostu.

Čím hnojit jahody po sklizni

Co s půdou po sklizni

Půdu po sklizni jahod zkypříme a prohnojíme. Prohnojení například Cereritem (nebo speciálním hnojivem určeným pro jahody) je nutné hlavně v chudších kamenitých půdách. Při hnojení je třeba zohlednit, že jahodníky jsou citlivé na soli v půdě a na chlór.

Kdy stříhat šlahouny u jahod

Většinou se šlahouny odstraňují

Kvůli mohutnému porostu pak dochází k rozšiřování plevelných rostlin. Optimální je tedy šlahouny odstranit ještě před tím, než se jim podaří zakořenit. Jde to i pak, ale je zbytečné na něco čekat. Mateřská rostlina by se vysilovala delší dobu.

Kdy stříhat listy jahod

Jahodníky je dobré v létě ostříhat. Listy sekejte nanejvýš 5 cm na srdéčky jahodníků, aby mohly obrůst novými listy. Pokud máte na záhonu jahody už třetím rokem, je třeba je odstranit.

Jak Zakorenit šlahouny jahod

Množení jahod šlahouny

Jahody se rozmnožují pomocí dceřiných produkčních odnoží, které vyrůstají z mateřské rostliny a dosahují i 1,5 metru. Na tomto úseku najdete i 5 ks nových rostlin. Odebírejte však jen první dvě rostlinky rostoucí od mateřské rostliny. Právě ty jsou totiž nejkvalitnější.

Co dělat se šlahouny jahody

Od jahodníků odřezáváme šlahouny, zamezíme tak oslabování trsů. Z odřezaných šlahounů zároveň připravujeme novou sadbu. Ze šlahounů vybíráme pouze zdravé a silné sazenice. Nikdy k výsadbě nepoužíváme poslední výhony na konci šlahounu.

Co dát do truhlíku na zimu

Kdo chce mít truhlíky hezké i v zimě, vysadí si do truhlíku kostru ze zimostrázu – buxusu nebo droboučkých jehličnanů či skalníku a mezi tyto stálezelené rostliny pak doplňuje sezonní květiny anebo v zimě zapíchá okrasné větve a plody.

Jak připravit ovocné stromy na zimu

Stromky aspoň jednou za rok obejděte a vystříhejte výhony, které vyrážejí z kořenů nebo kmene. Pak prohlédněte korunu a odstraňte větve, které se uvnitř ní kříží, případně jsou uschlé či napohled nezdravé. Základem je dobře prosvětlená koruna, která vám dá nejen lepší úrodu, zároveň strom chrání proti různým chorobám.

Co se šlahouny u jahod

Šlahouny odstraňujte pouze nůžkami, abyste nepoškodili celou rostlinu. V druhém případě je můžete použít také k množení jahod. Po několika letech jahodníky ztrácí svou plodnost a je třeba je obměnit, k tomu však můžete využít zmíněné šlahouny. Není tedy třeba kupovat nové sazenice, když si je můžete vytvořit sami.

Jak se zbavit červů v jahodách

Jak na červy: Pokud se chcete bezpečně zbavit červů, tak dejte jahody na cca 2 až 3 hodiny do osolené nebo octové vody. Pokud červi v jahodách jsou, tak vyplavou. Poté jahody omyjte a nepoznáte, že se máčely v osolené vodě.