Jak ošetřit napadený Buxus?

Jak zachránit napadený buxus

Nejdůležitější je včas zaregistrovat výskyt housenek, které začínají požírat keř od jeho nitra. Pravidelně kontrolujte rozhrnutím keře do stran možný výskyt housenek, případně kontrolujte i výskyt nakladených vajíček. Existují chemické postřiky, kterým můžete zničit housenky a motýly. Není však účinný proti vajíčkům.
Archiv

Co když usychá buxus

Buxus pro svůj zdárný růst potřebuje nepodmáčené půdy. Žloutnutí či reznutí listů může být důsledkem mokré půdy, která dlouho drží vodu. Někdy vznikají tyto potíže také jako důsledek přílišného zalévání po přesazení. Vhodný není ani opačný extrém – přilišné sucho.

Kdy Ostrihat buxus

Každé zastřižení nutí buxus vyhánět nové a nové výhony. Díky častému zastřihování keř postupně dorůstá a houstne. Nejvhodnějším obdobím pro stříhání buxusu je období hlavního růstu, tedy duben až září. Pokud jednou buxus zastřihnete do určitého tvaru, pak byste v jeho udržování měli vytrvat.

Jak oživit buxus

Buxus není náročný na zálivku, ale ​nemá rád dlouhé období sucha​. Hlavně rostliny pěstované v nádobách bychom proto měli v létě častěji zavlažovat. Na jaře si také krušpánek zaslouží přihnojení, třeba kompostem. Zimu snáší keře v zahradě dobře, buxus v květináči je lepší zakrýt navíc i hlínou a třeba mulčem.
Archiv

Co napadá buxus

Zavíječ zimostrázový – nový postrach pěstitelů buxusů

Housenky tohoto motýlka východoasijského původu dorůstají délky 4 cm a jsou velmi žravé. Dokáží zkonzumovat listy i čerstvé letorosty zimostrázu až na silnější větve! V České republice byl zavíječ zimostrázový poprvé pozorován v NP Podyjí v roce 2011.

Čím nahradit Buksus

Dřišťál (Berberis)

Na půdu je nenáročný a prospívá na slunci i ve stínu. Výhodou je rychlý růst, kromě nižších potů z něj snadno vypěstujete i vysoké. Pro plůtky nižší než metr je vhodnější rovněž nenáročný dřišťál bělolistý (Berberis candidula), který přes metr ani nedorůstá.

Kdy hnojit buxus

Buxus není náročný na zálivku, ale ​nesnese dlouhé suché období​. Na to bychom měli pamatovat hlavně v létě a u keřů pěstovaných v nádobách! Zimostráz má středně vysoké nároky na živiny. Pravidelné hnojení je vhodné provádět ​na jaře vyváženým hnojivem ​s postupným uvolňováním.

Čím se hnojí buxus

Organo-minerální hnojivo na buxusy je určeno pro výživu jak buxusů, tak i ostatních rostlin s vyšším požadavkem na vápník. Vápník ve formě uhličitanu vápenatého, obsažený v hnojivu, pochází ze schránek mořských živočichů a dobře se tedy vstřebává.

Jak vykopat buxus

Na podzim si vykopejte jámu, kam půjde. Do ní kvalitní zeminu. A pak krumpáčem ho obkopejte. Přesuňte na igelit a přetáhněte na budoucí místo.

Co potřebuje buxus

Buxus potřebuje propustnou a vlhkou vápenitou půdu, nesmí ale být přemokřená. Bude rád za pravidelné dávky kompostu. Daří se mu v polostínu až stínu, naopak přímé slunce mu může spálit olistění.

Jak hnojit Buxus

Rozsah a použití hnojiva na buxusy:

Rostliny v nádobách: 3 odměrky/10l substrátu Volně rostoucí rostliny: 5 odměrek/1m2 Živý plot:3 odměrky/1m Při výsadbě: 6 odměrek/10l půdy Hnojení provádíme v období růstu (březen-září) 3x ročně.

Jak rychle roste Buxus

Buxus roste velice pomalu. Do velikosti 25-30cm typuji nejméně 5 let. Důležité je, aby dostal v září hnojivo s hořčíkem a draslíkem. Na zimu bych ho dala domů do nevytápěné místnosti.

Kdy a jak přesadit buxus

Vysazovat nebo přesazovat nové buxusy se obecně doporučuje v předjaří, kdy je půda po zimě vlhká a rostlina má velmi dobrou šanci zakořenit a dobře se uchytit. Keř sázíme s celým kořenovým balem a po umístění do země pravidelně a dostatečně zaléváme. Léto je naopak vhodnou dobou pro tvarování a řez.

Jak rychle roste buxus

Buxus roste velice pomalu. Do velikosti 25-30cm typuji nejméně 5 let. Důležité je, aby dostal v září hnojivo s hořčíkem a draslíkem. Na zimu bych ho dala domů do nevytápěné místnosti.

Co napadá Buxus

Housenky zavíječe zimostrázového v uplynulých letech doslova zlikvidovaly velkou část krušpánků / buxusů v České republice, ale i v dalších evropských zemích. Jejich jedinou potravou jsou právě keře buxusu. Nemá přirozené nepřátele a je proto na nás, abychom s ním bojovali.

Čím se hnojí Buxus

Orgamin hnojivo na buxusy (zimostrázy) je speciální organo-minerální hnojivo, jehož významnou složkou je uhličitan vápenatý pocházející ze schránek mořských korýšu, má řadu předností.

Kdy a jak hnojit Buxusy

Organo-minerální hnojivo na buxusy je určeno pro výživu jak buxusů, tak i ostatních rostlin s vyšším požadavkem na vápník (Ca). Hnojení provádíme v období růstu (březen – září) 3x ročne rozhozem na povrch, nebo zapravením do půdy.

Kdy přesazovat Buxus

Vysazovat nebo přesazovat nové buxusy se obecně doporučuje v předjaří, kdy je půda po zimě vlhká a rostlina má velmi dobrou šanci zakořenit a dobře se uchytit. Keř sázíme s celým kořenovým balem a po umístění do země pravidelně a dostatečně zaléváme. Léto je naopak vhodnou dobou pro tvarování a řez.

Jak urychlit růst Buxusu

Vezmeme si 1 kg droždí a smícháme je společně s 5 litry horké vody. Důkladně promícháme. Výslednou směs následně ředíme zhruba s 50 litry vody. Tudíž ideální množství pro byt i balkón plný rostlin.

Jak hluboké kořeny má buxus

Buxus roste dost pomalu. Těch 30cm může být od domu,ale dal bych ho dál,kvůli prostoru kořenům. Počítejte s tím,že je to rostlina spíše na nízké ploty (cca 50 cm) jinak je to na spoustu let.

Jak na zavíječe

Nejúčinnějším prostředkem boje s tímto škůdcem je biologický insekticidní postřik Lepinox Plus, který spolehlivě zlikviduje housenky zavíječe zimostrázového, aniž by díky unikátnímu složení ohrozil jiné živočichy.