Jak ošetřit stromy na zimu?

Čím obalit stromy na zimu

Kmen omotejte ideálně jutovinou či chvojím, použít můžete ale i staré krabice, slámu či rákos. Můžete použít i bublinkoovu fólii, musíte však stromku umožnit výměnu vzduchu, aby se kmen nezapařoval. Před balením nezapomeňte odstranit spadané listí.
Archiv

Jak připravit ovocné stromy na zimu

Stromky aspoň jednou za rok obejděte a vystříhejte výhony, které vyrážejí z kořenů nebo kmene. Pak prohlédněte korunu a odstraňte větve, které se uvnitř ní kříží, případně jsou uschlé či napohled nezdravé. Základem je dobře prosvětlená koruna, která vám dá nejen lepší úrodu, zároveň strom chrání proti různým chorobám.

Čím se natírají kmeny stromů

Tradičně se používá vápenné mléko, tedy roztok hašeného vápna s vodou. Vznikne hustá tekutina, kterou pak stačí štětkou natřít na kmeny a silnější větve stromů, které chceme ochránit. Případně si můžete koupit speciální bílou barvu, kterou pro tento účel vyrábí firma Forestina.
Archiv

Kdy stříhat vlky na jabloních

Pokud silnější větve neodřízneme naostro, ale ponecháme pahýly, vytvoří se ze spících pupenů (zejména na silnějších větvích) jalové letorosty, známé pod slovem vlky. Ty pak strom zbytečně zahušťují a vytvářejí nesoulad v koruně stromu. Nejlépe se jich zbavíme ostrým vylomením, a to koncem června a v červenci.

Jak zabránit zamrznutí květu

Pro vytvoření dokonalého dýmu se vyplatí hromadu určenou ke spálení navlhčit. Další možností, poněkud účinnější, je lehký postřik stromů v okamžiku, kdy jsou hlášeny teploty pod nulou. Voda ulpí na květech a letorostech, tím utvoří ochranný velmi účinný film a květy jsou tak alespoň krátkodobě ochráněny před zmrznutím.

Jak zakryt strom před mrazem

U menších stromů též lze omotat kmeny kartonovým papírem, jutou, rákosem (rákosová rohož), chvojím (větvičky neopadavých jehličnanů, nejlépe jedle), slámou apod.. A opět nesmíme zapomenout na borku. Před mrazem je také třeba chránit i mnohé okrasné dřeviny. Půdu pod nimi zakryjeme listím či mulčí.

Jak dlouho roste ovocný strom

Ovocný strom se v podmínkách ČR nejčastěji množí očkováním. Celková doba pěstování klasického stromu ve školce je tři roky. U vyšších tvarů 4 roky, vřetena dva roky. Při pěstování lze použít i slabší podnože.

Jak se starat o ovocné stromy

Aby měl strom dostatek vláhy, kterou pro dozrávání potřebuje, udělejte mu prostor okolo kmene. Odstraňte spadané plody a plevel, posekejte příliš vysokou trávu a půdu prokypřete. Pokud je potřeba, strom jednou týdně pořádně zalijte, aby se voda dostala i ke kořenům.

Čím natřít kmeny stromů na zimu

Jasně vede tradiční vápenné mléko

Jako nátěr se tradičně používá vápenné mléko, přičemž hašené vápno zalité vodou se běžně prodává v prodejnách s malířskými potřebami, například pod názvem „vápenný nátěr“. Stačí ve vhodném poměru naředit vodou a první nátěr udělat řidší, jako když natíráme vápnem zeď.

Proč se natírají stromy na bílo

Bílá barva odráží světlo, díky čemuž se kmen nebude na slunci zahřívat tak výrazně. Vápenatý nátěr má ale i další výhody. Likviduje škůdce pod kůrou, ničí i houbové výtrusy. Zničí i mechy a lišejníky.

Jak se stříhá jabloň

Po výsadbě jabloně i hrušně stříháme vždy na jaře před rašením. Korunka stromu má mít terminální výhon se čtyřmi hlavními kosterními větvemi. Všechny přebytečné a nevhodně rostoucí výhony hladce odřízneme na větevní kroužek. Základní boční výhony zkrátíme na 4–6 pupenů, volíme výhony směřující ven z koruny.

Jak správně stříhat stromy

Řez provádíme nad pupenem nebo ve větvení, vždy cca 0,5 cm nad pupenem pod úhlem 30–45 °. Pupen nesmíme poškodit. Řezy Ø 1 cm a větší zatřeme včelařským voskem, aby nedošlo k napadení stromu infekcí. Slabší větve odstraňujeme či zkracujeme zahradnickými nůžkami.

Co proti mrazu

Postřik měďnatými nebo biologickými přípravky pokud se v době květu očekává výskyt mrazíků. Pomáhá při teplotách mírně pod 0 °C (max. -5 °C). Fungicidní postřik pomáhá odstranit bakterie, které tvoří kondenzační jádra a umožňují rychlejší zmrznutí vody a tvorbu ledových krystalů.

Jak ochránit stromy před mrazem

Nejúčinnější, ale asi provozně nejdražší jsou mlžiče, kterými v rizikových hodinách aplikujeme velmi jemný aerosol těsně nad koruny stromů. Měrné a skupenské teplo vody výrazným způsobem ochrání kvetoucí stromy do teplot -5 až -10 °C.

Jak založit korunu u jabloně

Nejprve zakracujte boční výhony (budoucí kosterní větve) na 3 až 5 pupenů, přičemž poslední pupen zakráceného výhonu má směřovat ven z koruny. Na slabších výhonech nechejte méně pupenů a na silnějších více (obr. Výchovný řez).

Jak hnojit stromy na zimu

Stromy a keře – na podzim je třeba se postarat o vyšší zástupce rostlin na zahradě. jako podzimní hnojení pro stromy a keře použijte Hoštické NPK podzimní hnojivo s guánem. Je vhodné pro aplikace ke stromům a keřům, také pro podzimní sázení sazenic. Ovocné dřeviny – přihnojujeme od poloviny října až do listopadu.

Kdy a čím hnojit ovocné stromy

Během roku je vhodné přihnojovat ovocné stromy (ale i keře) dvakrát až třikrát. První přihnojování provedeme brzy na jaře, v době pučení stromů, podruhé ihned po odkvětu, čímž posílíme tvořící se listy a nasazované plody, potřetí přihnojujeme až po červnovém opadu (nebo i probírce) části nasazených plodů.

Čím Zatřít stromy

Řezy ošetřujte, protože rány větší než tři centimetry jsou ideální vstupní branou pro stromové choroby. K ošetření použijte štěpařský vosk, speciální hojivý balzám, nebo alespoň k ochraně latexový nátěr. Dbejte na to, aby nástroje byly patřičně ostré, protože tak minimalizujete poškození v místě řezu.

Proč se natírají kmeny stromů vápnem

Bílení kmenů patří k ověřeným ovocnářským postupům. Slouží k ochraně stromů před poškozením kůry velkými teplotními výkyvy, nemá ale žádné dezinfekční ani insekticidní účinky. Bílý nátěr kmenů chrání stromy před přílišnými teplotními rozdíly.

Jak namíchat vápno na stromy

Hašené vápno, hlína a voda

Nátěrovou směs připravíte velmi jednoduše. Postačí vám čerstvě hašené vápno, do kterého přidáte ke zvýšení přilnavosti hlínu a vodu. Můžete opět přidat i 5% roztok modré skalice, pomůže při ničení škůdců. Pořádné promícháte, výsledná směs by měla mít hustotu smetany.

Jak omladit starý strom

V koruně staršího stromu se také objevuje takzvané paroží, krátké členité kroužkovité větévky nebo něco jako trny, na nichž bývá spousta buclatých květných pupenů. Nenechávejte je příliš zestárnout, je třeba je také zmladit. Když na nich odhadnete asi 20 pupenů, většinu paroží odstřihněte a nechte jen asi 5 pupenů.

Kdy a jak stříhat jabloň

Jabloně a hrušně můžeme prořezávat v zimě a předjaří

Jádroviny jsou méně náchylné k napadení houbovými chorobami, proto je můžeme prořezávat i v průběhu zimy. Nejvhodnější dobou je čas, kdy se zimní odpočinek blíží ke konci, tedy únor a březen. Zároveň je třeba vybrat bezmrazé dny.

Kdy se mají stříhat stromy

Podle druhu ovocného stromu může prořez probíhat dvakrát do roka: v zimě/na předjaří a potom v létě po sklizni. Zimní řez v době vegetačního klidu podpoří růst výhonů. Využívá se také na vytvarování koruny mladých stromů či na zmlazení stromů přestárlých, aby se nemusely pokácet.

Jak vyrobit Protimrazovou svící

Plechovky s parafínem, jejichž knot hoří až osm hodin, umístíte pod strom a úroda je zachráněna. Teplotu totiž stačí zvednout o dva stupně, aby květy nezmrzly.

Jak zakrýt rostliny na zimu

lehčí jutové textilie, pytlovina nebo pevný balicí papír. Žardiny nebo květináče lze obalit silnější kokosovou rohoží. V okrasné zahradě je potřeba ochránit proti mrazu růže a jahodníky. Rostliny můžete zakrýt chvojím anebo celý záhon překryjte netkanou bílou textilií.