Jak ošetřit řez stromu
Rány po řezu doporučujeme zamazat:bílou latexovou barvou + fungicid + růstový stimulátor.stromovým balzámem.štěpařským voskem.
Archiv
Čím natřít řez
železné kovy (ocel, železo, litina) pro použití v exteriéru i interiéru. Nátěr je speciálně vyvinutý přímo na zkorodovaný kov, zajišťuje jeho aktivní ochranu proti korozi až na 8 let. Díky nové technologii DUALTECH je zaručená vysoká vodoodpudivost nátěru.
Jak ošetřit starý strom
Při konservování starých památných stromů, kde se jedná většinou o staré rány a o zavalení ani nejde, odstraníme jen odchlíplou kůru a mnoho neodřezáváme. Mrazem prasklá kůra tvoří na pni dlouhou úzkou trhlinu, kterou, má-li srůsti, vyčistíme, okraje ořízneme a natřeme šelakem.
Archiv
Jak se starat o ovocné stromy
V létě bývá obvykle méně srážek. Aby měl strom dostatek vláhy, kterou pro dozrávání potřebuje, udělejte mu prostor okolo kmene. Odstraňte spadané plody a plevel, posekejte příliš vysokou trávu a půdu prokypřete. Pokud je potřeba, strom jednou týdně pořádně zalijte, aby se voda dostala i ke kořenům.
Čím ošetřit strom
Řezy ošetřujte, protože rány větší než tři centimetry jsou ideální vstupní branou pro stromové choroby. K ošetření použijte štěpařský vosk, speciální hojivý balzám, nebo alespoň k ochraně latexový nátěr. Dbejte na to, aby nástroje byly patřičně ostré, protože tak minimalizujete poškození v místě řezu.
Jak ošetřit strom
Okousaná místa stromků natřeme fermežovou, neředěnou latexovou nebo vodou ředitelnou akrylátovou barvou. Dobře se hodí stromový balzám. Ošetření ran štěpařským voskem by bylo nejlepší, ale v tomto období se vosk velice špatně roztírá a na chladný povrch dřeva spolehlivě nepřilne.
Čím natřít stromy
Tradičně se používá vápenné mléko, tedy roztok hašeného vápna s vodou. Vznikne hustá tekutina, kterou pak stačí štětkou natřít na kmeny a silnější větve stromů, které chceme ochránit. Případně si můžete koupit speciální bílou barvu, kterou pro tento účel vyrábí firma Forestina.
Jak dlouho schne barva na železo
Finální nátěr
Lze jej dlouhodobě skladovat. Pokud je email hustší, pro nátěr štětcem či válečkem použijeme ředidlo na syntetické barvy S6006. Natírá se vždy na dokonale zaschlý základní nátěr v jedné až dvou vrstvách dle potřeby. Mezi dvěma vrstvami je potřeba časová prodleva alespoň 24 hodin.
Jak stříhat staré ovocné stromy
Ke stříhání starých a tuhých větví jsou však vhodnější nůžky kovadlinkové, zejména se srpovitou čelistí, umožňující tzv. „klouzavý střih”. Větve do Ø 40 mm stříháme dvouručními pákovými nebo převodovými nůžkami. Výhony a větve s tloušťkou 2 až 4 cm lze stříhat pečlivě jen pákovými nebo tzv.
Jak řezat starou třešeň
Třešně nesnášejí příliš hluboký řez a přísné tvarování.
Tvarujeme je proto jen v nejnutnější míře, kdy odstraňujeme konkurenční výhony, zakracujeme kosterní větve do jedné roviny, vystříháváme přebytečné výhony a v době vegetace letorosty zahušťující korunu.
Jak omladit starý strom
V koruně staršího stromu se také objevuje takzvané paroží, krátké členité kroužkovité větévky nebo něco jako trny, na nichž bývá spousta buclatých květných pupenů. Nenechávejte je příliš zestárnout, je třeba je také zmladit. Když na nich odhadnete asi 20 pupenů, většinu paroží odstřihněte a nechte jen asi 5 pupenů.
Kdy a čím hnojit ovocné stromy
Během roku je vhodné přihnojovat ovocné stromy (ale i keře) dvakrát až třikrát. První přihnojování provedeme brzy na jaře, v době pučení stromů, podruhé ihned po odkvětu, čímž posílíme tvořící se listy a nasazované plody, potřetí přihnojujeme až po červnovém opadu (nebo i probírce) části nasazených plodů.
Jak ošetřit zlomený strom
Zlomené větve vždy odstraníme až na větevní kroužek, nebo zkrátíme na vodící větev. Na stromech a keřích nikdy nenecháváme roztřepené konce větví, které by mohly zasychat a pokud jsou blízko kmene, hrozí vznik dutin. Po řezu vždy použijeme štěpařský vosk, kterým poraněná místa ošetříme.
Jak zachranit Ovocny strom
Jakékoli mechanické poškození kmene ovocných stromů se dobře hojí. Nemusíte tedy v podstatě dělat vůbec nic. Nanejvýš lze odstranit nožem a nebo škrabkou zbytky poškozené kůry, která brání zarůstání místa poškození kalusem (hojivým pletivem, pomocí kterého strom sám regeneruje).
Co s kmenem stromů
Kmenem stromu proudí v cévách míza přenášející živiny rozpuštěné ve vodě. Kmen je nejdůležitější část stromů z hlediska využití – např. ve stavebnictví, pro výrobu nábytku, papíru nebo jako palivo. V minulosti se ze silných kmenů vyráběly dlabané čluny – monoxyly.
Čím se natírají stromky proti okusu
Sazenice se natírají speciálními kartáči, širokými plochými štětci nebo gumovou rukavicí. Přípravek se aplikuje ručně nátěrem kmínků a silnějších větévek (u listnáčů), posledního přeslenu s terminálním výhonem (u jehličnanů).
Čím natřít rezavé železo
Pro následný nátěr je vhodná jednovrstvá barva S2160 Hostagrund 2v1 na železo, která je v polomatném až matném provedení. Pro lesklý nátěr je potřebné prvně aplikovat základní antikorozní barvu jako je např. S2003 Formex nebo S2000 Pragoprimer a po zaschnutí lesklý email S2013 Industrol.
Jak udělat rezavý povrch
V případě, že chcete aby takovýto povrch s vytvořenou a zakonzervovanou reálnou rzí odolal i UV záření, je potřeba tento povrch ještě v posledním kroku ošetřit produktem Owatrol OXID VERNIS, který obsahuje UV ochranu. S pomocí Owatrol produktů vytvoříte dokonce dekorativní rez i na neželezných materiálech..
Jak omladit starou meruňku
Meruňka špatně snáší hluboké zmlazení do starého dřeva a to zejména v období vegetačního klidu. Proto starší stromy s menšími přírůstky nebo stromy neplodící (po letech s vysokými úrodami) zmlazujeme po sklizni řezem větví do 2–4letého dřeva, případně i hlouběji.
Kdy a jak stříhat třešeň
Nejlepší je provádět řez peckovin (třešně, višně, broskvoně, meruňky, slivoně) v době vegetace. Řez provádíme buď později na jaře, od začátku kvetení do doby po odkvětu, nebo během sklizně či těsně po ní. A i proto nyní nastává ten pravý čas na ořez větví třešní a višní.
Jak ořezat velkou třešeň
Při řezu musíme dodržet 3 zásady: koruna by měla být složena ze tří či čtyř hlavních větví (nejvýše pěti), vždy zachováváme větve, které rostou z těch hlavních pod úhlem 45o a zbytečně nezkracujeme nové výhony – zkrátíme pouze ty, které jsou delší jak 60 cm. Před řezem je dobré prohlédnout si strom z dálky.
Jak oživit strom
Dřeviny lze „oživit“ několika způsoby:Pokud si všimnete zvadlých listů, zalijte je, ale s ohledem na teplotu vzduchu. Nikdy ne ve vedru ledovou vodou!Pokud máte automatickou závlahu, nastavte ji na noční či brzce ranní hodiny.Jestliže je stav dřeviny horší, tzn.Jehličnany redukci snáší mnohem hůře nebo taky vůbec.
Jaké hnojivo na ovocné stromy
Základním organickým hnojivem je chlévská mrva, kompost, hnojůvka, rašelina, fekálie, nebo zelené hnojení. Ideální je hnojení plnými organickými hnojivy na podzim či v brzkém jaře. Pak jej můžete rozšířit o hnojení minerálními (draselnými a fosfátovými) hnojivy, kterými lze přihnojovat až do konce června.
Co dát pod ovocné stromy
Většina ovocných plodin má užitek z přítomnosti česnekových rostlin, kopřivy dvoudomé a lichořeřišnice. Taktéž jim jako dobří sousedé mohou posloužit vratič obecný, pelyněk brotan a křen selský. Ve formě postřiku je velmi užitečný ke stimulování květů ovocných stromů kozlík lékařský.
Jak zachranit usychající strom
Jak postupovat při záchraně stromku
Suchou středovou kosterní větev uřežte a místo rány ošetřete přípravkem na rány – pokud tedy zasahuje do živého dřeva. Z ostatních výhonů vyberte jeden – ten nejvyšší a nejsilnější, který vyvážete k opoře a budete jej považovat za novou středovou kosterní větev.