Jak ohřát uzenou kýtu
Zatímco u nás naložený produkt je potřeba podle druhu grilovat 4-8 hodin, od nás vyuzené sele, krůtu nebo kýtu stačí ohřát do horka na grilu, což zabere přibližně 1 – 1,5 hodiny.
Archiv
Jak vařit uzené
Nejšetrněji a nejrychleji maso uvaříme v tlakovém hrnci. Vaření v páře: Pokud nepotřebujeme mnoho vývaru a chceme lépe uchovat přirozenou chuť masa, položíme opláchnuté maso na pařáček v hrnci s nezbytným množstvím vody, a vaříme mírným varem, dokud maso celé nezměkne.
Jak správně ohřát maso
Do hrnce nalijte trochu vody a posaďte do něho pařáček či cedník. Do něho vložte maso a vodu přiveďte k varu. Hrnec zaklopte pokličkou a nechte maso nad párou zahřívat, dokud se zcela neprohřeje. Pak už stačí vyndat jej opatrně na talíř a vychutnat si jeho nově nabytou šťavnatost.
Jak připravit maso na uzení
na 1 kg masa použijeme 20 – 25 g soli nebo rychlosoli. Nasolené maso uložíme do čisté nádoby tak, aby k masu neměl přístup vzduch. K tomu dobře poslouží také potravinová fólie. Při nakládání masa dbáme na hygienu, aby se k masu nedostaly bakterie, které by mohly celý proces ohrozit.
Jak dlouho vařit maso před uzením
Před uzením maso vložte na hodinu do teplé vody, díky tomu se zatáhne a neztratí tolik šťávy. Udírna musí být před vkládáním masa dostatečně vyhřátá a mít mezi 70-80 stupni, aby maso nezčernalo. Maso se udí zhruba 7-8 hodin, ale záleží samozřejmě na velikosti jednotlivých kusů.
Jak dlouho grilovat uzenou kýtu
Kýtu grilujeme cca 5hodin (podle velikosti), v průběhu grilování potíráme marinádou a to hlavně po každém ořezání masa. Maso postupně okrajujeme zhruba po 0,5 – 1 cm plátcích. Pokud používáte gril s bočním topeništěm, odkapávající tuk nekape do rozpáleného popela, maso je zdravější a méně často se připálí.
Jak poznám že je maso uzené hotové
Dřevo na uzení je třeba pečlivě vybírat. Musí být zcela vyschlé a nejlépe z ovocných stromů. Pro přikládání je ideální bukové nebo dubové dřevo. Hotové maso poznáte nejlépe podle barvy, pokud byste mu nedali dostatek času, bude vám hotový produkt plesnivět, pokud byste na něj naopak zapomněli, získá hořkou pachuť.
Jak dlouho se udí maso
V případě uzení teplým kouřem při 50-60 °C mluvíme o době 10–12 hodin. Horký kouř s teplotou do 90 °C je spojen s kratší dobou, obvykle 4–8 hodin. Rovněž je možné připravovat tzv. barbecue, což je vlastně uzení výrazně kořeněného masa při teplotách mezi 110 – 160 °C.
Jak ohřát maso aby se Nevysusilo
Ohřívání masa
Vložte maso do nádoby vhodné do mikrovlnné trouby. Přilijeme trochu tekutiny, aby se maso při ohřívání nevysušilo a přikryjeme pokličkou.
Jak zdravě ohřívat jídlo
Škodlivé bakterie mohou přežívat a růst v teplotách od 5 do 60 stupňů [2], jídlo proto vždy ohřívejte na teplotu vyšší než 60 stupňů. Vždy platí, že byste je měli vždy ohřívat pouze jednou – ideálně ne příliš prudce, ale spíš pomalu a jen do požadované teploty. A nejde přitom jen o chuť.
Jak Osusit maso před uzením
Příprava masa před uzením:
pověsíme do horkovzdušné trouby rozehřáté na 90 °C a necháme 15 minut osušit a zatáhnout při pootevřených dvířkách aby mohla vlhkost unikat ven. v troubě necháme maso ještě prohřát dalších 50 minut na 70 °C při pootevřených dvířkách (v konvektomatu při otevřené klapce)
Jaké koření na uzení masa
Lák jde dobře doplnit o koření a bylinky. Zmínit můžeme určitě pepř, jalovec, bobkový list, nové koření, rozmarýn a další. Lák doporučujeme krátce převařit, bylinky a koření tak uvolní více aroma. Maso vkládáme do láku až po vychlazení na teplotu 4 °C.
Co znamená když udírna Dehtuje
Určitou odbornost vyžaduje i příprava masa v udírně, topí se zde dřevem a je riziko, že udírna při špatném roztopení, použití vlhčího dřeva nebo například nedostatečném odtahu kouře bude tzv. dehtovat a maso bude černé.
Jak poznat že je uzené maso hotove
Dřevo na uzení je třeba pečlivě vybírat. Musí být zcela vyschlé a nejlépe z ovocných stromů. Pro přikládání je ideální bukové nebo dubové dřevo. Hotové maso poznáte nejlépe podle barvy, pokud byste mu nedali dostatek času, bude vám hotový produkt plesnivět, pokud byste na něj naopak zapomněli, získá hořkou pachuť.
Čím Potirat kýtu
Uzenou kýtu nakrájíme na plátky. Do misky si dáme grilovací koření, pesto z medvědího česneku, 2 lžíce oleje a trochu piva. Zamícháme a touto směsí potíráme během pečení uzenou kýtu.
Co ke Grilovane Kyte
Ke grilovanému masu podáváme čerstvý chléb, okurky, zavařené papriky …… Pokud je maso dobře naložené, bez křenu a hořčice se obejdeme ale bez čeho se určitě neobejdeme je skvěle vychlazené pivo a nebo víno.
Proč je uzené maso tuhé
Špatná doba uzení
Stačí asi 8 až 12 hodin, jinak bude maso vyschlé a tuhé. Při kratší době uzení zase ale může být maso uvnitř ještě syrové.
Co místo mikrovlnné trouby
Kdo chce v kuchyni ušetřit místo a vzdát se jak mikrovlnky, tak klasické pečící trouby, může zvolit parní troubu kombinovanou s horkovzdušným ohřevem. Horký vzduch na závěr pečení vykouzlí zlatou křupavou kůrčičku, kterou pára sama o sobě vytvořit neumí. Pozadu ovšem nezůstal ani vývoj mikrovlnek.
Jak správně ohřát pečené kuře
Pečené kuře
Jednotlivé porce těsně před ohříváním zabalte do alobalu a vložte je do trouby vyhřáté na 230 °C asi na 20 minut.
Co se nesmí ohřívat
Potraviny, které byste neměli nikdy opakovaně ohřívatHouby. Houby bychom měli sníst nejlépe ihned po uvaření či usmažení.Olej. Během opětovného zahřívání začne olej produkovat nebezpečné mastné kyseliny, které pro naše trávení nejsou vůbec prospěšné.Brambory. Čtěte také:Rýže.Těstoviny.Vejce.Kuřecí maso.
Proč Neohřívat brambory
Ideální je jíst je čerstvě uvařené nebo následně studené, protože v tu chvíli mají nejvyšší procento škrobu. Zastánci názoru, že se nemá ohřívat zelenina, považují brambory za zelenině tak blízké, že tento zákaz uplatňují i na ně. Několikanásobnou tepelnou úpravou by v nich prý mohl vzniknout toxický akrylamid.
Proč je maso z udírny tuhé
Špatná doba uzení
Stačí asi 8 až 12 hodin, jinak bude maso vyschlé a tuhé. Při kratší době uzení zase ale může být maso uvnitř ještě syrové.
Jak topit v udírně
Výrobky vložíme do udírny vyhřáté na cca 30-40°C, dále je necháme oschnout. Na začátku topení je dobré udit dřívím bez pilin. Jakmile suroviny dostatečně oschnou, teplotu snížíme na 20°C zasypáním ohně pilinami (ideálně tvrdými). Kouř nesmí být horký, protože by povrchová vrstva masa zkožnatěla.
Co na dno udírny
Není od věci vysypat dno komory vrstvou skelného hrubozrnného písku, který bude pohlcovat odkapávající tuk. Protože – no – i udírnu je jednou za čas třeba vyčistit. Zároveň je třeba zachovávat dostatečný manipulační prostor, abyste se nemuseli udit sami pokaždé, když se natáhnete dovnitř.
Kdy je uzené hotové
Po osušení udíme už se zavřenými dvířky při teplotě do 60 °C. Maso udíme 6 až 24 hodin podle druhu a velikosti masa, uzeniny 4 až 12 hodin. Fáze vypalování: na konci uzení zvýšíme na 30 až 60 minut teplotu na 70 až 80 °C. Vypalování se týká pouze masa, uzeniny by mohly popraskat.