Jak oživit plot?

Jak obnovit živý plot

Je-li listnatý živý plot příliš vyholený nebo přerostlý, můžete jej zmladit hlubokým řezem a obnovit tak jeho potřebnou výšku. Nejvhodnějším obdobím je pozdní podzim nebo zima. Ideální pro toto opatření je podzimní nebo zimní den, kdy nemrzne. Pákovými nůžkami nebo pilkou zkraťte všechny větve na 10–15 cm.

Jak oživit živý plot

Zahuštění starších plotů

A nyní se dostáváme k již starším živým plotům. Tyto ploty lze oživit dvojím způsobem. Staré stromky a keře radikálně seřízněte, aby mohly znovu obrůst. Pokud vám v plotu zejí volná místa, vysaďte mezi staré stromky nové sazenice, ale pozor: s dostatečně bohatým kořenovým balem.
Archiv

Jak opravit starý plot

Staré původní plaňky, přibité nebo přišroubované, odstraníme páčidlem nebo odřežeme úhlovou bruskou. 2. Na kovové konstrukci odstraníme úhlovou bruskou se speciálním nástavcem původní nátěr, rez a nečistoty. Použít lze i smirkový papír, ocelový kartáč nebo odrezovač.

Jak zakryt Stary plot

Použití umělých clon je univerzální, sníží průhlednost plotu, ale poslouží i ke stínění pergol a teras a sníží intenzitu slunečního záření ve sklenících, ale i na záhonech. Navíc jimi lze například zakrýt i lešení, aby se všude okolo tolik neprášilo. Na trhu najdeme různé značky a typy stínicích tkanin.

Co na živý plot

V podobě volně rostoucích živých plotů jsou oblíbené například zlatice (Forsythia), vajgélie (Weigela), pustoryly (Philadelphus), svídy (Cornus), ptačí zoby (Ligustrum), kaliny (Viburnum), tavolníky (Spiraea), šeříky (Syringa) a nebo třeba stromkové hortenzie (Hydrangea).

Jak rychle roste cypřiš

Cypřiš je stálozelený jehličnatý strom, který velmi rychle roste. Během jednoho roku dokáže povyrůst až o jeden metr! Rychlý přírůstek je však vykompenzován náročnější péčí. Častěji potřebuje zastřihovat a v zimě chránit před velkými mrazy.

Jak se zbavit živého plotu

Někdy se radí ořezané rostliny podkopat a pak ořezané části zakrýt zeminou. Tak dojde k postupnému odumření kořenů. A nebo – což může být s ohledem na velikost plotu poměrně nákladné – kořeny vykopat. Problém může být i samotné vyřezávání starých keřů.

Jak často hnojit živý plot

S hnojením začínáme teprve ve druhém roce, když už jsou rostliny dostatečně zakořeněné. Živé ploty z habrů stačí hnojit 2x ročně. Koncem léta by se již přihnojovat nemělo, aby rostoucí výhony habrů mohly plně vyzrát před ukončením růstu, a tím se sníží možnost, že v zimě habry omrznou.

Jak renovovat plot

Natřete vrstvu antikorozní barvy

Pro natření drátěného plotu je nejvhodnější použít váleček. Je to nejrychlejší způsob, který oproti stříkání zároveň šetří barvu i okolní prostředí. S malým štětcem pak jen projděte plot a natřete místa, kam se barva nedostala. Celkem aplikujte dvě až tři vrstvy v rozmezí 4–6 hodin.

Jak natřít starý plot

U starých plotů nejprve důsledně odstraníme starý nátěr horkovzdušnou pistolí a nebo vhodnou chemikálií a špachtlí. Před samotným nátěrem je nejprve nutné dřevo impregnovat fungicidním nátěrem. Ten zajistí rovnoměrnou nasákavost dřeva, celistvost nátěru a jeho odolnost před poškozením, plísněmi a dřevokazným hmyzem.

Čím zakrýt škaredou zeď

Přísavné terčíky. Pokud chcete zelenou stěnu, ideální jsou druhy s přísavnými terčíky. Bez další pomoci se přichytí na zdivu, hladké omítce, dřevu, dokonce i na skle. Patří sem například opadavé přísavníky, pětilistý nebo trojhrotý, které ocení teplé jižní stěny.

Jak zvýšit Pletivový plot

Pletivo buď také nadstavíte a ve styčných místech spletete či svážete vazacím drátem, nebo kupte nové vyšší role a vyměňte celé pletivo. Ke čtyřhranným sloupkům (používaným na průmyslové panely) jsou k dostání prodloužení sloupku.

Jak rychle roste živý plot

Mimořádně rychlý růst

Rostlina se bohatě rozvětvuje. Konečná výška plotu může dosáhnout až 5 metrů. Živý plot běžné výšky (tj. kolem 2 metrů) můžete vypěstovat v průběhu 1, 5 – 2 let.

Jak se rozmnožuje živý plot

Na řízku ponechejte jen 1 až 2 páry listů nebo 3 až 4 listy. Řízky pak můžete vysazovat buďto s vrcholovým výhonem anebo bez něho. Pokud chceme podpořit tvorbu kořenů, natrhneme na několika místech spodek kůry a takto připravený řízek ponoříme na délku 2 cm do sypkého stimulátoru růstu.

Proč žloutne cypřiš

Nejčastější příčinou je nadměrné sucho během léta, přímý vliv slunce na jehličnany a nedostatek, respektive nesprávné zásobování vodou.

Jak se starat o cypřiš

Rostlina nesnáší rosení! Je důležité mu zajistit dostatek světla a pravidelnou zálivku. Rostlina nevyžaduje přímé sluneční paprsky. Hnojíme pravidelně během vegetace dvakrát za měsíc, abychom zaručili jeho svěží zelenou barvu univerzálním hnojivem.

Jak tvarovat živý plot

Větve s listy (i větve s jehličím) by měly mít vysazené dřeviny už od země a tvar u vrcholu by měl být o cca 10 procent užší než u základny. Zužováním živého plotu směrem vzhůru až o 10 procent předejdeme škodám, které by jinak způsobil sníh a vítr. Tvarovaný živý plot musíme seříznout dvakrát ročně – na jaře a v létě.

Jak hnojit živý plot

Pravidelné hnojení živého plotu je dáno tím, že rostliny natěsnané na malém prostoru spolu stále soupeří o živiny. Kompost, organické a nebo minerální hnojivo přidáváme do půdy (třeba i střídavě) dvakrát ročně, vždy na jaře a na začátku léta. První hnojení provedeme na začátku vegetačního období (v březnu až dubnu).

Kdy naposledy stříhat živý plot

Kdy stříhat živý plot

V prvních letech života po výsadbě je řez častý, aby se keře zahustily, rozdělily. Listnaté druhy se stříhají i 3x do roka v období vegetačního klidu, v červnu a jednou koncem července nebo začátkem srpna. Na jaře kvetoucí listnaté keře se stříhají po odkvětu, to je zhruba v květnu až červnu.

Jak omladit živý plot

Pravidelné stříhání

Pak vydrží pěkné a husté i desítky let. Tvarovaný živý plot se stříhá jednou nebo dvakrát ročně, záleží na tom, zda dřevina roste rychle, nebo pomalu. Ty první se doporučuje zkracovat v květnu a například v červenci, u pomalu rostoucích stačí vzít nůžky do ruky jen jednou do rok.

Jak natřít starý kovový plot

Natřete vrstvu antikorozní barvy

Pro natření drátěného plotu je nejvhodnější použít váleček. Je to nejrychlejší způsob, který oproti stříkání zároveň šetří barvu i okolní prostředí. S malým štětcem pak jen projděte plot a natřete místa, kam se barva nedostala. Celkem aplikujte dvě až tři vrstvy v rozmezí 4–6 hodin.

Čím natřít plot

Přírodní olejové lazury, neboli BSP lazury, které neobsahují žádné syntetické pryskyřice jsou tím nejlepším, co můžete svému plotu dopřát. Obsahují totiž nejkvalitnější olej pro výrobu nátěrových hmot – tungový olej.

Jak zamaskovat Osklivou zeď

Přísavné terčíky. Pokud chcete zelenou stěnu, ideální jsou druhy s přísavnými terčíky. Bez další pomoci se přichytí na zdivu, hladké omítce, dřevu, dokonce i na skle. Patří sem například opadavé přísavníky, pětilistý nebo trojhrotý, které ocení teplé jižní stěny.

Jak zamaskovat zeď

Nevzhlednou zástěnu či zeď můžeme oživit barevnými truhlíky či květináči, které na jaře osázíme cibulovinami, v létě balkonovými a pokojovými rostlinami a na podzim stálezelenými dřevinami, listopadkami, vřesy a doplníme kukuřičnými klasy a dýněmi.

Jak napnout svařované pletivo

Napnutí lze provést plastovým vypínacím hřebenem. Tato technika se provádí tak, že se hřeben protne oky sítě na koncovém zavzpěrovaném sloupku a pomocí zapření hřebenu o koncový sloupek a vytvoření tlaku na hřeben se pletivo vypne. Takto napnuté pletivo stačí pouze přichytit ke sloupkům pomocí nerezových svorek.