Jak okořenit červenou řepu?

Čím okořenit červenou řepu

červenou řepu omyjeme, oloupeme a nahrubo nastrouháme, přidáme nastrouhaná jablka, můžeme ochutit citrónovou šťávou nebo cukrem. Pokud chcete trochu ostřejší variantu, přidejte nakrájenou cibulku, trochu křenu, sůl a pepř.
Archiv

Jak ochutit červenou řepu

Rozhodně nešlápnete vedle, když k ní přidáte vařenou, nakládanou nebo čerstvou hrušku, jablka nebo křen. Pečená červená řepa se pak hodí k další pečené zelenině, jako je brambor, dýně, mrkev, petržel, celer nebo batáty. Dochutit ji můžete koprem, česnekem, anýzem, pomerančovou kůrou nebo olivovým olejem.

Jak připravit čerstvou červenou řepu

Jak vařit červenou řepu Řepu stačí před vařením jen umýt a zbavit zbytků listů. Neloupejte ji ani z ní nevykrajujte „ošklivé“ části, během vaření by pak z bulvy zbytečně vytekla všechna šťáva. Očištěný kořen vložte do studené vody, osolte ji špetkou soli na tři prsty a nechte vařit do změknutí.

Jak dlouho vařit červenou řepu před Zavařováním

Červenou řepu důkladně omyjeme, dáme na 30 minut vařit do vroucí vody. Potom ji rychle studenou vodou zchladíme a oloupeme. Malé řepy můžeme nechat vcelku, větší nakrájíme na plátky nebo proužky. Naplníme do sklenic, zasypeme malým množstvím koření, proložíme kolečky křenu a zalijeme svařeným nálevem.

Jak dlouho vydrží vařená červená řepa

Čerstvá řepa se může uchovávat v lednici až týden, avšak na podzim nebo v zimě vydrží na chladném místě i několik týdnů. Uvařená řepa vydrží v lednici ještě 2 dny.

Jak dlouho se vaří červená řepa

Ke změknutí menší řepy je potřeba vaření přibližně o délce 1 hodiny, větší řepa už bude chtít vařit 2-3 hodiny. Pokud si ovšem řepu předem nakrájíte, pak ji můžete mít uvařenou doměkka již za půl hodiny.

Jak správně konzumovat červenou řepu

Červenou řepu můžeme konzumovat syrovou, vařenou i pečenou. Po tepelné úpravě se dá snadno oloupat. Pečená v alobalu si uchová všechny šťávy a dá se nakrájet jen tak jako příloha k masu, případně ji můžete zakápnout olivovým olejem a ochutit česnekem a bylinkami.

Jak nejlépe konzumovat červenou řepu

Jezte nejlépe syrovou řepu nebo šťávy z organické řepy. Ve vařené řepě se již obsah užitečných látek rapidně snižuje. Na dobré čištění střev bychom každý den měli vypít přibližně sto padesát mililitrů (necelou skleničku) šťávy z červené řepy, můžeme ji také doplnit šťávou z jablek.

Jak naložit červenou řepu s křenem

Řepu omyjeme a uvaříme doměkka. Ještě teplou ji oloupeme, nakrájíme na plátky, osolíme a promícháme se lžičkou mletého kmínu a nastrouhaným křenem. Svaříme vodu s octem, cukrem a solí a necháme vychladnout. Zavařovací sklenice naplníme řepou, zalijeme vychladlým nálevem, přikryjeme a uložíme do ledničky na 2 dny.

Na co je dobrá červená řepa

Barvivo červené řepy rozšiřuje věnčité tepny a zpevňuje stěnu vlásečnic. Z jejích přímo léčivých účinků jmenujme též účinky močopudné, vylučuje sůl z těla, povzbuzuje činnost žaludku a tvorbu žluči, pomáhá po rekonvalescenci při borelioze a klíšťové encefalitidě a má pozitivní vliv na zrak.

Jak nejlépe uchovat červenou řepu

Skladování ve sklepě je jednoduché, stačí řepu vložit do přepravky nebo krabice a zasypat ji pískem nebo pilinami. Pokud podobnou možnost nemáte, pak ji alespoň zabalte do fólie nebo pergamenu. V každém případě jí však k pobytu vyberte chladnější místo.

Jak poznám že je řepa vařená

Řepu pravidelně kontrolujte a zkuste do ní píchnout nožem. Vařte do té doby, než bude úplně měkká. To poznáte také podle toho, že po zapíchnutí nože, jí nůž zcela projde. Ke změknutí menší řepy je potřeba vaření přibližně o délce 1 hodiny, větší řepa už bude chtít vařit 2-3 hodiny.

Jak často pít šťávu z červené řepy

10-43. Šťáva z červené řepy *****Šťáva z červené řepy je velmi hodnotná pro tvorbu červených krvinek a vůbec k celkovému posílení organizmu.Šťáva z červené řepy je také prospěšná při poruchách menstruace, jestliže se v tuto dobu pije v malých množstvích, a to vinná sklenička (60 až 100 gramů) dvakrát až třikrát denně.

Proč jíst červenou řepu

Červená řepa má tak širokou škálu zdravotních přínosů, protože je zdrojem vitamínů, minerálů a organických sloučenin např. karotenoidy, lutein, zeaxantin, glycin, betain, dietní vlákninu, vitamin A, B1, B2, B3, B6,B9, C, K, hořčík, železo, draslík, měď a fosfor. Je také zdrojem prospěšných flavonoidů – antokyanů.

Jak správně uskladnit červenou řepu

Než červenou řepu uložíte do písku, měla by být očištěná od zeminy a na povrchu suchá, nikoli však seschlá. Pro skladování červené řepy se osvědčují různé kádě a nádoby, které naplníte pískem a bulvy do něho usadíte. Červená řepa ocení tmavý a chladný sklep.

Kdo nemůže červenou řepu

Někteří lidé nemohou správně metabolizovat červené barvivo v řepě a tudíž jejich moč má následně jasně červenou barvu. Nebojte se, je to neškodné. Obecně je vidět, že tato zelenina je opravdu velmi užitečná. Jediný, kdo by si při její konzumaci měl dávat pozor, je cukrovkář.

Jak upravit červenou řepu

Červenou řepu lze připravit i formou salátů, ve kterých se skvěle doplňuje s chutí sýrů. Řepu uvaříme doměkka, nastrouháme a promícháme s jogurtem, česnekem a solí. Na talíři posypeme nakrájenými vlašskými ořechy, Nivou a bylinkami. Podáváme s čerstvým pečivem.

Jak jíst červenou řepu

Intenzivní červené barvivo betanin se používá i jako barvivo v potravinářském průmyslu. Červená řepa se obvykle konzumuje vařená (třeba v salátu) nebo nakládaná (jako zavařenina). Můžete ji však jíst i syrovou nebo si z ní udělat šťávu.

Kdy vytáhnout červenou řepu

S její sklizní příliš nespěchejte, počasí si ale ohlídejte a skliďte ji těsně před tím, než začnou první mrazíky. Namrzlé bulvy sice můžete zužitkovat, ale k uskladnění se příliš nehodí. Jestli to jen trochu půjde, vyberte si ke sklizni červené řepy slunné a suché počasí. Bulvy červené řepy vytáhnete z půdy snadno.

Jak často jíst červenou řepu

Je ceněn pro své protinádorové a nádory tlumící účinky. Je to také silný antioxidant, který se dobře vstřebává ze střeva. Šťáva z červené řepy je tak skvělým způsobem, jak posílit imunitu. Jako prevence rakoviny by se potom měla červená řepa jíst (nebo šťáva z červené řepy pít) alespoň jednou týdně.

Kdy je zralá červená řepa

S výsevem se začíná zpravidla během druhé poloviny dubna a v květnu, sklízet pak můžeme po 60 až 140 dnech v závislosti na konkrétním kultivaru. Teoreticky je možné sklízet ji později, a to až do příchodu prvních mrazů, ale není to moc ideální.

Co léčí červená řepa

Zdravotní přínosy červené řepy začínají od léčby anémie, poruchy trávení, zácpy, poruchy ledvin, poruchy žlučníku, rakovinu a srdeční onemocnění.

Co udělat z červené řepy

Červenou řepu lze připravit i formou salátů, ve kterých se skvěle doplňuje s chutí sýrů. Řepu uvaříme doměkka, nastrouháme a promícháme s jogurtem, česnekem a solí. Na talíři posypeme nakrájenými vlašskými ořechy, Nivou a bylinkami. Podáváme s čerstvým pečivem.

Jak Vyjednotit červenou řepu

Červenou řepu je třeba tzv. vyjednotit. To se ale týká většiny druhů zeleniny s malými semeny, která se vysévají přímo do záhonu. Protrháváme sazeničky, které jsou blíže než 10 cm, abychom měli jistotu, že se vyvinou rovnoměrně velké a nesrostlé bulvy.

Jak hnojit červenou řepu

V ideálním případě hnojíme plným (NPK) hnojivem s dostatečným obsahem bóru. Vyhnout bychom se naopak měli organickým hnojivům, neboť má řepa tendenci shromažďovat v kořenu v nich obsažené dusičnany. V případě potřeby, respektive sucha červenou řepu zaléváme.