Jak oloupat dýni hokkaido?

Která dýně se neloupe

Hokkaido je jediná, která se před tepelnou úpravou neloupe. Všechny druhy dýní jsou jedlé, a to i ty okrasné. A každý druh dýně musíte pěstovat zvlášť.

Jak se Zaštipují dýně hokaido

Nároky a péče o rostlinu

Dýni Hokaido je dobré zaštipovat, aby se rozvětvovala. Bude tak dávat větší úrodu. Zaštipujeme když šlahoun dosáhne délky cca 1,5 – 2 m. Dýni sázejte na slunné a teplé záhony.

Jak loupat dýni

Dýni omyjeme a odstraníme případné zbytky zeminy. Kouzlo úspěšného oloupání dýně spočívá v tom, že ji jednoduše oloupeme ostrou škrabkou na brambory, přičemž se vyhneme nepravidelným výrůstkům na povrchu.
Archiv

Jak dlouho se vaří dýně hokaido

Vaříme do měka cca 40 minut. Já osobně vařím 15 minut v tlakovém hrnci. Do uvařené dýně Hokaido přidáme protlačený česnek, nastrouháme muškátový oříšek a vše do hladka rozmixujeme tyčovým mixerem přímo v hrnci nebo v klasickém mixeru.

Jak poznám že je dýně zkažená

Hokkaido dýně se skladuje na pokojové teplotě, na chladném a suchém sklepě vydrží i půl roku. Po nakrojení dýně ji zabalte do fólie a uložte do lednice. Zkažená dýně začne ztrácet lesk a plesnivět.

Jak vypadá dýně Hokaido

Dýně Hokaido je japonská odrůda a existují dva druhy. Jeden má oranžovou barvu a druhý má slupku jen světle zelenou. Pokud si tyto dýně nepěstujete sami, musíte být při nákupu obezřetní. Zralý plod by měl mít tvrdou a hladkou slupku a být sytě zbarvený.

Jak se starat o dýně

Dýně mají rády půdu s dostatkem živin, vláhy a slunečního svitu. Proto je při výsadbě přihnojte chlévskou mrvou nebo dobře rozloženým kompostem, na kterém je můžete i pěstovat. Pěstování dýní není nijak náročné. Stačí, když je budete pravidelně odplevelovat a v případě velkého sucha pravidelně zalévat.

Kdy se sklízí Hokkaido

Dobrý den, Hokkaido sklízíme až má plod tvrdou slupku a červenooranžové vybarvení. Tykve pro skladování jsou zralé tehdy, až jsou jejich stopky uschlé a dřevnaté. Plody určené na skladování nesmí být poškozené.

Jak vypadá dýně hokaido

Dýně Hokaido je japonská odrůda a existují dva druhy. Jeden má oranžovou barvu a druhý má slupku jen světle zelenou. Pokud si tyto dýně nepěstujete sami, musíte být při nákupu obezřetní. Zralý plod by měl mít tvrdou a hladkou slupku a být sytě zbarvený.

Která dýně se nemusí loupat

Hokaido se nemusí loupat, dýni stačí rozpůlit, odstranit prostřední část obsahující semínka a zbytek dýně pokrájet na větší či menší kusy (nebo půlky nechte vcelku). Podobně jako třeba kořenové zelenině, i dýni velmi prospěje, když ji napřed upečete v troubě, zvýrazní se tak její chuť.

Jak se vaří dýně hokaido

Vaření: Pokud se rozhodnete dýni vařit ve vodě nebo ve vývaru. Nakrájejte jí na stejně velké kusy (kostky) a vložte je do vroucí vody. K uvaření bude stačit asi 20 minut.

Jak uvařit polévku z dýně Hokkaido

Ve větším kastrolu necháme na másle zesklovatět cibuli, přidáme česnek a smažíme jen asi 1 minutu, aby se nespálil. Přidáme dýňové pyré, krátce orestujeme a zalijeme zeleninovým vývarem nebo vodou s bujonem. Přidáme tymián, šalvěj, muškátový oříšek a sůl. Přivedeme k varu a vaříme cca 5 minut na mírném ohni.

Jak se pozná že je dýně Hokaido zralá

U dýně poznáme zralost tak, že začne usychat stopka. Dokud je zelená, stále přijímá živiny. Zralé dýně nenechávejte příliš dlouho na záhoně, mohly by hnít, nebo je napadnout slimáci.

Kdy je zralá dýně Hokaido

Počkejme si, dokud nebude mít hokkaido uschlou, nahnědlou a zvadlou stopku – to je teprve znakem času sklizně. Nedostatečně zralá dýně má tenkou lehce zranitelnou slupku a nevydrží dlouhé skladování, zatímco pevná slupka plod lépe ochrání.

Jak poznat Hokkaido

Dýně Hokkaido má sytě oranžovou barvu, jelikož obsahuje významné množství karotenu, což je však charakteristický znak i dalších druhů dýní. Používá se k přípravě polévek, koláčů, džemů a kompotů, ovšem i pyré (pouze dužnina, bez slupky). Čili tuto dýni použijete i jako přílohu místo sladkých brambor.

Jak zalévat dýně Hokaido

Dýně mají bohatou kořenovou soustavu, potřebnou vláhu si proto obstarají samy. Ale dopřejeme jim vydatnou zálivku hlavně z počátku růstu, pak během tvorby květů a plodů a také v případě dlouhodobého sucha. Zaléváme ke kořenům, ne na listy, abychom se vyvarovali šíření plísní.

Kam zasadit dýní Hokaido

Dýně potřebuje hodně prostoru a nesnáší těsné sousedství jiných plodin, nejlépe se cítí, když je někde úplně mimo zeleninové záhony. Kvůli možnému přenosu houbových nemocí nepěstujeme dýně poblíž okurek, rajčat a brambor a hlavně nikdy nepo nich.

Jak se pozná že je dýně zralá

Jak poznat zralou dýní

Zralou dýni poznáme velmi snadno. Přestane totiž růst, její stonek zdřevnatí a okolo nasazení stopky najdeme na slupce vlasové trhlinky. Navíc má plod samozřejmě výraznou barvu, vyloženě láká ke sklizni. A když na dýni poklepete, uslyšíte dutý, dunivý zvuk.

Co udělat z dýně hokaido

Dýně hokaido je mezi dýněmi poměrně unikátní, nejen proto, že se nemusí loupat. Máte dýni spojenou pouze s kompoty či džemy Hokaido se výborně hodí i na slano. V posledních letech je populární především díky krémové polévce, stejně dobře se hodí pro přípravu pomazanek, do rizot, k fazolím nebo jen tak upečená.

Co se dá udělat z dýně hokaido

Upečenou dýni můžete rovnou použít do jídel typu kuskus, rizoto nebo chilli. Můžete ji také rozmixovat a použít na polévku, případně rozmixované pyré uchovat pro přípravu dalších jídel. Pokud připravujete polévku či pyré, můžete dýni i jen uvařit v menším množství osolené vody.

Jak využít semínka z dýně hokaido

Opražená dýňová semínka můžeme použít na posypání dýňové polévky, různých dezertů, moučníků a podobně, jako oříšky nebo pražené mandle. A nebo je můžeme jen tak mlsat. S dětmi nebo s kamarádkami, mužští na takovou piplačku moc nejsou. Není to pochoutka, která se do pusy sype „plnou hrstí“.

Jak chutná dýně hokaido

Dýně hokaido svou nasládlou chutí připomíná pečené kaštany. Oranžová je nejenom slupka plodu ale i celá dužina, která je pevná, ale křehká, chutná a nasládlá. Velkou výhodou této dýně je fakt, že ji nemusíme loupat. Pochutnat si na ni můžeme jak naslano, tak nasladko.

Co udělat z dýně Hokaido

Recepty z dýně hokaidoDýňové brownies.Dýně jsou královnami podzimních výzdob i kuchyníDýně hokaido – královna podzimu.Dýňové dortíky.Dýňový hummus.Dýňová polévka s kokosovým mlékem.Cizrnové kari s dýní hokaido.Bramboro-dýňové sabdží s rostlinnou jogurtovou omáčkou.

Z které dýně se dělá polévka

Máslová dýně má jedno z nejširších využití v kuchyni. Hodí se do polévek, restovaná či pečená je skvělá jako příloha k masu nebo do nádivek a salátů.

Kdy se trhá dýně Hokaido

Již na konci srpna se můžeme těšit na první zralé plody. Zralé plody jsou sytě oranžové a při trhání by měly být lehce oddělitelné od stopky. V suchém sklepě vydrží dýně Hokaido asi půl roku a její obsah vitamínů a cukru se během skladování ještě zvyšuje.