Jak omladit starou třešeň?

Jak Zmladit starou třešeň

Pokud u třešně je podnož ptáčnice, která roste do velké výšky, je dobré zmlazovat každé 3 roky při sklizni. Zmlazujeme odříznutím hořejších větví s třešněmi, které nejdou očesat – ty pak očešeme na zemi. Rány po zmlazení zatíráme štěpařským voskem, aby dřevo nepraskalo.
Archiv

Kdy prořezat starou třešeň

Nejlepší je provádět řez peckovin (třešně, višně, broskvoně, meruňky, slivoně) v době vegetace. Řez provádíme buď později na jaře, od začátku kvetení do doby po odkvětu, nebo během sklizně či těsně po ní. A i proto nyní nastává ten pravý čas na ořez větví třešní a višní.
Archiv

Jak založit korunu třešně

Korunu tvarujte čistě jen, co se kvality úrody týče – prosvětlujte a odstraňujte konkurenční výhony. Větve zastřihujte a tvarujte na základ pyramidové koruny. Jednou za 2–3 roky sesaďte vrchol stromu na níže rostoucí větev. Po sklizni provádějte výchovný řez.
Archiv

Jak se starat o třešeň

Podmínky pro pěstování

Nesnáší dobře mrazové kotliny a polohy vystavené mrazivým větrům od severu. Nejvhodnější jsou pro ni polohy v nadmořské výšce do 350 m, s průměrnou roční teplotou nad 8 °C, s úhrnem ročních srážek 450–650 mm a s půdou hlinitou až hlinitopísčitou, propustnou, s dostatkem vápníku.

Kdy zkracovat třešeň

Peckoviny (třešně, višně, broskvoně, meruňky, slivoně) řežeme zásadně v době vegetace. Řez provádíme buď později na jaře, od začátku kvetení do doby po odkvětu, nebo během sklizně či těsně po ní. Zpravidla tento řez spadá na měsíce červenec a srpen (v teplejších lokalitách i začátek září).

Co žere listy třešně

Pokud se vám po odkvětu třešní a násadě plodů začnou zničehonic kroutit listy, poohlédněte se po mšicích. Mšice láká sladká míza listů a hojně se v tuto dobu na třešňové stromy slétají.

Jak stříhat sloupovité třešně

V prvních letech během vegetace zkraťte postranní větvičky. V polovině června zastřihněte postranní výhony na 3 – 4 očka. Tím se podpoří větší plodnost a štíhlejší růst stromku. V případě staršího stromku už letní řez není zapotřebí.

Proč usychá třešeň

Odpověď: S největší pravděpodobností se jedná o moniliovou spálu. V posledních letech se monilióza stala hospodářsky nejškodlivější chorobou višní a meruněk v České republice, ale napadá i jiné druhy.

Co potřebuje třešeň

Stanoviště by mělo být slunné, teplé, chráněné před větrem a mrazy, s dobrou cirkulací vzduchu. Do sušších půd vysazujeme ranné odrůdy, do vlhčích naopak odrůdy pozdější. Třešně koření velmi mělce, kolem 1,5m. PH půdy je optimální v rozmezí 6,5-8, přiměřeně vápenité.

Jak dlouho žije třešeň

Odrůdy třešní se z pomologického hlediska dělí podle tuhosti dužniny, barvy a tvaru plodu na srdcovky, polochrupky, tmavé chrupky a pestré chrupky. Někdy se používá obecnější označené červené peckoviny. Třešeň vyrůstá v mohutný, většinou široce rozložitý strom s vysokou, kulovitou korunou. Může se dožít 100 let.

Kdy se stříká třešeň

Od začátku května do konce června létají dospělé mušky kolem ovocných stromů a do žlutých dozrávajících plodů třešní ostrým kladélkem vpichují pod slupku vajíčka. Místo vpichu lze na plodu poznat tak, že v třešni je miniaturní dírka v sotva znatelné malé prohlubni. Z vajíčka se za týden až dva vylíhne larva.

Kdy se stříkají třešně

První profylaktický postřik proti semenům se provádí těsně po rozkvětu třešní . Stříkáme dvakrát nebo třikrát každých 14 dní přípravkem Decis 2,5 EC nebo Mospilan 20 SP. Když si všimneme prvního výskytu drobných much, začneme stříkat 7 dní poté, co jsme si všimli létajících much.

Jak ořezat třešeň

Třešně nesnášejí příliš hluboký řez a přísné tvarování.

Tvarujeme je proto jen v nejnutnější míře, kdy odstraňujeme konkurenční výhony, zakracujeme kosterní větve do jedné roviny, vystříháváme přebytečné výhony a v době vegetace letorosty zahušťující korunu.

Co napadá třešeň

Rhagoletis cerasi je latinský název doukřídlého hmyzu, který napadá třešně a višně. Vrtule třešňová od půlky května do konce června klade vajíčka pod slupky třešní. Z vajíčka se vylíhne larva, kterou pak nacházíme ve zralých třešních v podobě bílého červíka.

Co proti červům v třešních

Je dobré okolí stromu zrýt, případně posypat páleným vápnem, výborné je též nechat operovat slepice okolo třešní, které si smlsnou na spadaných plodech i na červících. Důležité je odklizení veškeré popadané odrůdy ze země, čímž od stromu a vůbec ze zahrady odnášíme i larvy vrtule.

Kdy zrají první třešně

První třešně zrají koncem května. Nejlépe chutnají čerstvé, právě sklizené plody.

Jak dlouho nechat namočené třešně

Výsledkem tohoto fíglu je, že pokud v plodech nějací červi jsou, zaručeně vyplavou ven. V lázni ponechejte ovoce přibližně dvě až tři hodiny. Stačí pak jen vodu s červy vylít, třešně propláchnout a máte jistotu, že už v nich žádný cizopasník není.

Jak se Odčervují třešně

Třešně namočte na 1-2 hodiny do vody se solí nebo s octem. Červíci z třešní vyplavou a po důkladném vypláchnutí třešní neucítíte ani ocet ani sůl. Pokud kromě červů vyplave na povrch i nějaká třešeň, tak ji rovnou vyhoďte, protože nebude dobrá.

Jak ochranit třešně

Osvědčila se i stará CD, která na provázcích zavěsíte na větve. Jak s nimi vítr otáčí, vytvářejí odlesky, které ptáky mohou odradit od plundrování úrody. Osvědčeným je i strašák ve tvaru lidské postavy.

Co se stane když sním červa v třešní

Když sníte červíka, nic se nestane, ale příjemné to není

Přes zavařováním třešní můžete červy velmi jednoduchým způsobem vypudit ven.

Proč jíst třešně

Třešně obsahují vápník, železo, jód i draslík. Dalšími výživovými benefity je přítomnost cenné rozpustné i nerozpustné vlákniny a jedinečných přírodních barviv (tzv. antokyany) s unikátními účinky na lidský organismus. Tato barviva považují odborníci za látky s obrovským léčebným potenciálem.

Jak jíst třešně

Jsou totiž nejen lahodné, ale také prospívají vašemu zdraví a kráse. Třešně mají různý tvar i chuť. Jsou ideální ke konzumaci v syrovém stavu, ale skvěle chutnají ve smoothie, koláčích či osvěžujících letních nápojích. Řadí se mezi nejzdravější ovoce vůbec!

Co se dá dělat z třešní

Můžeme je zavařit, naložit celé, nebo uchovat například ve formě džemů či marmelád. Z třešní lze také připravit mnoho úžasných dobrot. Asi nejčastěji je využíváme jako součást různých dezertů, ale dají se také upravit jako příloha k různým masům, či z nich udělat skvělou polévku.

Proč se nesmí pít na třešně

Smí se na třešně pít Od malička slýcháme: „Jestli budeš jíst třešně, tak na ně hlavně nepij, nebo tě bude hrozně bolet břicho. “ Pravda je taková, že nejen třešně, ale i ostatní ovoce s peckami je velmi náchylné na rychlé kvašení při styku s vodou. Proto je nutné na to myslet.

Jak dlouho se nesmí pít po třešních

Třešně a pití se neslučují, na to si musíš dát pozor. Můj zákaz pití na třešně byl kupodivu vcelku mírný: po požití poslední třešničky stačilo vyčkat hodinu a směla jsem se napít. Hodina bez pití může být pro dítě bolestně dlouhá doba – zejména v případě, že ví, že nesmí pít.