Jak ořezat starou švestku
Pokud zmlazujeme starou švestku, platí trochu jiný postup. Tady naopak už nevadí letorosty, které rostou směrem nahoru. Ty se snažíme zachovat a naopak odstřiháváme ty, které jsou převislé. Všímejte si také větví, které vyrůstají z kosterních větví přímo nahoru, takzvaných vlků.
Archiv
Jak a kdy prořezat švestku
Řez švestek doporučujeme provádět hned z jara po vykouknutí prvních pupenů. Řez švestky na jaře totiž nekomplikují listy a lépe je tak vidět, co by se mělo prostříhat. Prořezání švestky v únoru spadá do kategorie mýty a pověsti. Je však možné nahradit jaro druhou polovinou června nebo dobou po sklizni.
Archiv
Jak stříhat Sloupovitou švestku
V létě zakraťte delší výhony na 2-3 očka.
Tvorba těchto postranních výhonů se rok od roku zmenšuje – to je právě ona specifická vlastnost, díky níž vzniká sloupovitý tvar stromku, který se stromek již následně udržuje.
Jak ošetřit švestku
Jarní postřik slivoní
První postřik švestky provádíme proti puchrovitosti hned na začátku sezóny. Doporučit můžeme fungicid Kuprikol 50, který aplikujeme ve chvíli, kdy se na stromě objeví pupeny, tedy na začátku rašení. Připravíme si 10g přípravku a promícháme jej ve 2 litrech vody (optimální množství pro 1 švestku).
Jak se roubuje Švestka
U švestek se doporučuje odebírat rouby v lednu. Rouby nesmí být narašené, protože tím by ztrácely důležité živiny a po jejich naroubování by uschly. Rouby nejčastěji odebíráme z jižní strany koruny, zejména z vyšších pater. Důležité je vybírat výhony dostatečně silné a odolné v délce asi čtyř až osmi pupenů.
Kdy jsou zralé švestky
Švestky dozrávají od začátku července do září. Plody nechejte na stromech zrát co možná nejdéle, protože jinak špatně dozrávají, a hlavně nemají tu správnou švestkovou chuť. Správně zralé švestky jsou sladké, pevné, ale měkké. A úplně prvním signálem, že jsou zralé tak akorát, je skutečnost, že začínají opadávat.
Jaký postřik na švestky
Jarní chemická ochrana slivoní
Doporučuje se fungicid Kuprikol 50, který se aplikuje ve chvíli, kdy se na stromě objeví pupeny, tedy na začátku rašení. Připravíme si 10 g přípravku a promícháme jej ve 2 litrech vody, což je množství pro jednu průměrně vzrostlou švestku.
Jak správně zasadit švestku
Stanoviště by mělo být teplé, dostatečně chráněné před severními větry, volíme spíše západní až jihozápadní stranu. Nejmenší spon by měl být o velikosti 5-6×3-4m. Před zasazením stromu je potřeba odstranit odumřelé kořeny stromku a namočit jej do vody (dvě hodiny by měly být postačující, delší doba nevadí).
Jak daleko od sebe ovocné stromy
Optimální vzdálenost ovocných stromků v řadě je 1,2-1,5 m, záleží na podnoži i odrůdě – např. středně vzrůstné odrůdě 'Šampion' stačí vzdálenost 1,2 m, naopak bujně rostoucí odrůdu 'Rubín' vysázíme v řadě 1,5 m od sebe.
Kdy se stříhá Sloupovitá třešeň
V polovině června zastřihněte postranní výhony na 3 – 4 očka. Tím se podpoří větší plodnost a štíhlejší růst stromku.
Co způsobuje Červivost švestek
Pilatky na slivoních
Hnědé nebo žluté larvy pilatek vyžírají dužninu a jádro (budoucí pecku) nově vznikajících plodů a tím způsobují jejich červivost.
Jaký postřik na švestku
Doporučuje se fungicid Kuprikol 50, který se aplikuje ve chvíli, kdy se na stromě objeví pupeny, tedy na začátku rašení. Připravíme si 10 g přípravku a promícháme jej ve 2 litrech vody, což je množství pro jednu průměrně vzrostlou švestku.
Kdy odebrat rouby švestky
V zásadě platí, že bychom rouby měli odebírat v době vegetačního klidu. Jde nám především o to, aby větvičky nebyly narašené. Z toho důvodu se doporučuje u peckovin odebírat rouby dříve (prosinec – leden), jelikož pupeny raší již během února. Zatímco u jádrovin můžeme odběr roubů odložit až na konec března.
Na co se roubuje Švestka
Existuje poměrně velká řada způsobů, jak naroubovat strom: běžná i anglická kopulace (také družení), roubování za kůru, sedélkování, plátkování, na kozí nožku, do rozštěpu, Tittelův způsob, na klínek… U švestek se však nejčastěji používají dva způsoby, které mají vysokou úspěšnost, proto se budeme věnovat jen jim.
Jak dlouho roste švestka
Zhruba 2 roky po výsadbě se můžeme tešit z prvních plodů. Zdravé slivoně plodí 20 – 30 let.
Jakou barvu má švestka
Švestky mají modrou až černofialovou barvu slupky, zatímco dužina je bílá až zelenožlutá. Bílý voskovitý povlak na slupce chrání plody před vysycháním, švestky si díky němu i lépe uchovávají své aroma.
Co napadá švestky
Slivoň – choroby a škůdciMoniliniová hniloba slivoně (Monilinia fructigena, M. laxa)Suchá skvrnitost listů slivoně (Stigmina carpophila)Puchrovitost slivoně (Taphrina pruni)Svilušky.Mšice na slivoních.Pilatka švestková (Hoplocampa minuta)Pilatka žlutá (Hoplocampa flava)Obaleč švestkový (Grapholita funebrana)
Jak hluboko se sází Švestka
Při výsadbě je důležité zasadit stromek do správné hloubky. Stromek má být zasazený tak hluboko, jak rostl ve školce, to je asi 5 cm nad tím místem, kde kmínek přechází v kořeny. Při výsadbě musíme počítat s tím, že po výsadbě půda ještě ulehne, zároveň klesne i stromek, proto musíme sázet o něco výše.
Kdy se sadí švestky
Pro sázení švestek jsou nejvhodnější podzimní měsíce od září do listopadu anebo jaro v době od března do konce dubna. Kontejnerované stromky se mohou sázet i během léta, ale pak je třeba je pravidelně, avšak s mírou zalévat, a proto odborníci letní termíny výsadby spíš nedoporučují.
Jak hluboko sázet ovocné stromy
V případě, že stromek namočíte do vody déle, můžete poškodit kořeny. Stromek vsaďte do jámy a to tak, aby místo štěpování/roubování bylo cca 10 cm nad zemí a kořeny nebyly zatočeny vzhůru. Stromek zasypte dobrou zeminou.
Čím přivázat stromek
Nakonec stromek přivážeme osmičkovým úvazem ke kůlu, nejlépe přírodním materiálem. Uzlík by měl být u kůlu a ne na kmínku stromku, aby nepoškodil kůru. V pozdějších letech hlídáme, aby úvazek stromek neškrtil a včas ho povolíme.
Jak Zmladit třešeň
Pokud u třešně je podnož ptáčnice, která roste do velké výšky, je dobré zmlazovat každé 3 roky při sklizni. Zmlazujeme odříznutím hořejších větví s třešněmi, které nejdou očesat – ty pak očešeme na zemi. Rány po zmlazení zatíráme štěpařským voskem, aby dřevo nepraskalo.
Jak omladit třešeň
Třešně a višně řežeme v době květu i plodu.
Při něm zkrátíme boční větve na delší čípky (pupeny), které jsou silnější než polovina průměru hlavní osy kmene po rozvětvení. Při tomto řezu se odstraňují křižující a konkurující si výhony, větve a případně vlky.
Proč švestky nerodí
Co bývá příčinou Mohlo se stát, že k vám letos na jaře nezavítal opylovač. Květy také mohl poškodit noční mrazík – stačí, aby se teplota dostala na -2 °C, a je zaděláno na problém. Velmi náchylné jsou i malé plody těsně po odkvětu.
Proč padají švestky
Vajíčka začínají klást 10–12 dní po odkvětu švestek, samotné období kladení trvá 2–3 týdny. Celý vývoj larvy probíhá uvnitř pecky, kterou larva vyžírá. V důsledku tohoto poškození plody ukončují růst, předčasně se vybarvují, mumifikují a ve většině případů opadávají. Opad plodů lze pozorovat již na počátku července.