Jak opravit kolo u auta?

Co dělat když píchnu kolo

Při opravě defektu je třeba nejprve sundat kolo z kola. Poté mezi ráfek a pneumatiku kola vložte odstraňovač pneumatik, abyste ji mohli odlepit, a poté s ním obejděte celé kolo, než opatrně vytáhnete duši. Pokud jste na cestách, nejjednodušší způsob, jak opravit píchlou pneumatiku, je jednoduše vyměnit duši.

Jak opravit defekt na kole

Na silniční kolo doporučuji galusky. V případě defektu můžete galusku vyměnit, když máte u sebe náhradní, či v případě bezdušových kol do ní nalít tmel na opravu defektů a nafoukat. Funguje to dobře!

Jak zalepit kolo na autě

Vozit v autě rezervní kolo, které zabírá místo a přidává vozidlu na váze, dnes už není nutností. Pokud chcete ušetřit místo v kufru nebo se obáváte fyzicky náročnější výměny celého kola, můžete s sebou v autě vozit speciální sadu na opravu pneumatik. Díky ní dokážete menší díru v pneumatice rychle a jednoduše zalepit.
Archiv

Jak opravit bok pneumatiky

Díra se vyplní a po opětovné montáži má pneumatika stejný výkon jako před defektem. U bočnice to však neplatí. Jakmile dojde k propíchnutí nebo proříznutí bočnice, pneumatiku nelze opravit, jelikož není možné obnovit její původní optimální výkon a vlastnosti. V tomto případě je proto nutné pneumatiku vyměnit.

Jak opravit prasklou duši u kola

Když najdete díru, lehce ji i s okolím očistěte smirkovým papírem. Záplata bude lépe držet. Poté duši upusťte, ale nechte stále mírně nafouknutou a naneste na oblast defektu lepidlo. Můžete rozetřít prstem – raději více do široka, abyste měli jistotu, že bude pokrývat celou záplatu.

Jak si opravit kolo

Zkontrolujte i plášť, zda v něm nezůstalo něco zapíchnuté.

Po nalezení dírky okolí zdrsněte brusným papírem, odmastěte, dejte lepidlo a na něj záplatu. Po zalepení duši můžete naložit na kolo pod plášť, přičemž začínejte vždy ventilem. Nasaďte plášť, kolo nahustěte a naložte na kolo.

Jak opravit pumpu na kolo

Jak opravit hustilky, pumpy, pumpičky, hadičky

Lze zakoupit novou koncovku, odříznout hadici těsně za koncovkou (pokud je koncovka s lisovanou objímkou), nebo sundat objímku, vytáhnout koncovku, nasunout povolený stahovací pásek, nasadit novou koncovku, dotáhnout stahovací pásek.

Jak zalepit duši bez lepení

Někdy se může stát, že náhradní duši a lepení u sebe nemáte. I v takové situaci si můžete poradit, jde ale opravdu jen o nouzové řešení. Duši je možné v místě poškození rozříznout, oba konce zavázat a vzniklé jelito vložit zpět do ráfku a nafouknout. K rozříznutí se dá použít ostrá hrana kotouče brzdy.

Jak poznat píchlé kolo u auta

Pokud na bočnici objevíte náznaky drážek (řezů) a prasklin může se jednat o špatné utěsnění. Hrozí, že se pneumatika vyfoukne. Pokud budete mít na cestě komplikace, je dobré mít po ruce sadu na opravu defektů a jistě využijete i povinnou výbavu. Praskliny na bočnici odhalíte pouhým okem.

Jak opravit prasklou gumu

Velice účinnou metodou je postříkat ji směsí vody a saponátu na umývání nádobí. Tato směs totiž v místě úniku vzduchu začne pěnit. Vedle běhounu je dobré zkontrolovat také bočnice a ventilek. Pokud je místo úniku právě tady, samotná oprava pneumatiky nestačí a je potřeba ji kompletně vyměnit.

Co se stane když najedu na obrubník

Najetí na obrubník nebo výmol může mít za následek poškození bočnice pneumatiky. Stejně tak neopatrné zaparkování u obrubníku se vám může pěkně vymstít. Pokud víte, že máte vy nebo někdo ve vaší rodině sklony k nechtěnému najíždění na obrubníky, zvolte pro své auto odolné pneu.

Jak si doma vycentrovat kolo

Uchopíme kolo horizontálně s rukama na vrchní straně v pozici 10 hodin a 2 hodiny, spodní stranu opřeme o stehna a tlačíme ráfek proti stehnům pomocí předloktí. Tím usadíme niply do ráfku. Postupujeme po celém obvodu kola, pak kolo přetočíme a provedem to samé na druhé straně.

Jak nafouknout kolo bez pumpy

Buď má univerzální hlavici pro auto a galuskový ventil, případně má dvě samostatné díry nebo má oboustrannou vložku, kterou lze otáčet. Pokud ale takovou pumpu nemáte, existuje elegantní řešení, jak z galuskového ventilku udělat klasický auto ventilek. Slouží k tomu drobná redukce, která stojí běžně cca 20 Kč.

Jak nahustit kolo

„Tím základním je to, na jakém kole jezdíme. Obecně platí, že nejvíce se foukají silniční kola – kolem 8 barů a výjimečně až 10 barů. Naopak horská kola se hustí pouze na 1,4 až 2,5 baru. Mezi tím se pohybují krosová a trekingová kola, která se foukají zhruba na 4 bary,“ vysvětlil cyklistický expert Pavel Čábelický.

Jak najít díru v duši

Najděte díru a zalepte ji

Pokud prasklinu na duši hned nevidíte, musíte ji najít. Nejjednodušší je samozřejmě ponořit duši do vody a sledovat unikající bublinky, ale co když poblíž žádná voda není V takovém případě vytáhněte pumpičku, začněte pumpovat a poslouchejte, kde syčí vzduch.

Jak resit píchlé kolo

Jestliže je v pneumatice jen malá dírka, můžete gumu dohustit pomocí vzduchového kompresoru. Raději ale pak chvíli počkejte a přesvědčete se, že guma nebude rychle ucházet. Pokud nebude vzduch unikat příliš rychle, můžete, podobně jako v prvním případě, ujet bez problému při omezené rychlosti kratší vzdálenost.

Jak dlouho se dá jezdit na rezervu

Při jízdě bez tlaku je maximální rychlost jízdy omezena na 80 km/h a dojezd pouze na 80 km.

Čím zalepit gumu

Toto speciální lepidlo PATTEX je ideální volba, pokud chcete slepit gumu se všemi ostatními druhy materiálů. Už nebude problém připevnění různých typů obkladů stěn nebo zvukově izolačních panelů.

Jak zalepit gumu u auta

Velkou oblibu si získaly speciální spreje nebo lepicí sady. Jedním z řešení je použití sady na opravu pneumatik, která zvládne opravit defekt až do průměru šesti milimetrů. Po aplikaci těsnicího prostředku se s opravenou pneumatikou dá dojet až na vzdálenost 200 kilometrů při maximální rychlosti 80 km/h.

Jak najíždět na obrubník

Musíte-li najet na obrubník, udělejte to pomalu, a pokud možno s koly v pravém úhlu k obrubníku. Pravidelně kontrolujte, zda nejsou pneumatiky pořezané, nezvykle opotřebené a zda v nich nejsou zapíchlé cizí předměty. Nezvyklé opotřebení pneumatik může signalizovat nesprávné nastavení geometrie.

Jak se nafukuje kolo u auta

Huštění pneumatik není nic složitého. Nejjednodušší je využít kompresor na nejbližší čerpací stanici. Pneumatiky je vhodné hustit za studena. Jízdou se totiž zahřívají, čímž se tlak v nich zvyšuje.

Jak srovnat kolo na kole

Ke kontrole vystředění kola je nejvhodnějším přípravkem tzv. „léra“. Pokud není k dispozici, stačí kolo ve vidlici rámu otočit. Pokud bylo centrování přesné, mělo by zaujmout stejnou polohu uprostřed vidlice.

Jak na výplet kola

Ruční výplety se provádějí osvědčeným standardním postupem, kdy se nejdříve kolo ručně zaplete, následně se provede utažení paprsků a ve třetí fázi je kolo docentrováno. Pro tuto činnost stačí centrovací stolice, tenzometr na měření předepnutí paprsků a popř.

Jak Dofouknout kolo

„Tím základním je to, na jakém kole jezdíme. Obecně platí, že nejvíce se foukají silniční kola – kolem 8 barů a výjimečně až 10 barů. Naopak horská kola se hustí pouze na 1,4 až 2,5 baru. Mezi tím se pohybují krosová a trekingová kola, která se foukají zhruba na 4 bary,“ vysvětlil cyklistický expert Pavel Čábelický.

Jak foukat kola

Zpravidla je dobré foukat v rozmezí cca 2–3 bary / 30–40 psi. Pokud jezdíte spíše po asfaltu, volte spíše horní hranici. Pláště se budou lépe odvalovat a pojede se Vám lehčeji. Pokud jezdíte více v terénu a po přírodním povrchu, volte spíše tlaky kolem 2 barů.