Jak opravit poškozenou fasádu?

Jak opravit zateplení

V současné době je hodně poptávaná výměna degradované vaty za tepelnou izolaci Icynene. Celá výměna spočívá v demontáži střešní krytiny, vytažení a likvidaci nefunkční staré izolace, aplikaci izolace Icynene® a zpětné montáži střešního provětrávaného systému.

Jak na datla

Na datla se dají použít klasické plašiče na ptactvo. To jsou například PET lahve nebo skleněné lahve na tyčích, které při větru vydávají hlasitý zvuk. Dále můžete použít makety dravců či jiného datla, protože to jsou teritoriální ptáci a pokud již v okolí jeden datel je, druhý již hnízdit ve stejném prostoru nebude.

Jakou fasádu na starý dům

Na starý dům se dobře uplatní izolace z dřevovláknitých desek, foukané drcené celulózy, minerální vlny nebo ekopanely z lisované slámy. Polystyrénové desky nejsou vhodným řešením. Kontaktní zateplení se však může aplikovat pouze na dokonale vysušený a stabilizovaný objekt.

Kdy Natirat fasadu

Asi nejdůležitějším krokem při natírání fasády je penetrace. "Musí se natřít opravdu každý kousek povrchu, jinak hrozí (zejména u starších fasád) vysoká prašnost podkladu a již do roka nebo dvou se může začít nátěr odlupovat," upozorňuje Kralovanský.

Jak se opravuje fasada

Celá fasáda se omyje vysokotlakým zařízením s příměsí fasádního čisticího prostředku E709. Trhliny menší než 0,2 mm (tzv. vlasové trhliny) přetřít nátěrem weberton micro V. Větší trhliny se proškrábnou rohem špachtle do tvaru písmene V a vyplní se Extra stěrkovou omítkou M742.

Jak opravit zateplenou fasádu

Menší díry, u kterých se dá dosáhnout na dno lze vyplni pomocí minerální vaty. Zaplněné díry se po vytvrdnutí pěny zamáznou lepidlem, přes větší díry dáváme ještě armovací textilii(perlinku). Jako poslední vrstva může přijít fasádní barva, která opravy sjednotí se zbytkem fasády.

Jak opravit díru ve fasádě

Menší díry, u kterých se dá dosáhnout na dno lze vyplni pomocí minerální vaty. Zaplněné díry se po vytvrdnutí pěny zamáznou lepidlem, přes větší díry dáváme ještě armovací textilii(perlinku). Jako poslední vrstva může přijít fasádní barva, která opravy sjednotí se zbytkem fasády.

Co dělá datel v zimě

V zimě datel požírá hlavně mravence, které vyhání z mravenišť, je schopný ze zimních úkrytů „vyšťourat“ i včely.

Jak zateplit kamenné zdivo

Výborné řešení na zateplení kamenného zdiva je použít paropropustnou tepelněizolační omítku v kombinaci s ochranným nátěrem, který dokáže celý dům chránit zvenku před vodou (nepropustí vodu ani vlhkost do zdiva), ale zároveň je paropropustný a z vnitřní strany dokáže ze zdiva vytáhnout přebytečnou vlhkost.

Jak silný polystyrén na fasádu

Pro funkční zateplení fasády doporučujeme zvolit minimální sílu izolace 8cm. Doporučené tloušťky polystyrenu EPS 70F pro kvalitní zateplení jsou 12-20cm podle typu a velikosti objektu. Pro maximální zateplení fasád slouží šedý fasádní polystyren.

Čím natřít starou fasádu

Na opravu fasády použijte speciální fasádní nátěr s vláknem, který zabezpečí vyztužení mikropraskliny, aby do ní už nevnikaly zárodky řasy, prach ani voda.

Jak se natírá fasáda

Silně savé podklady (voda se ihned vsakuje) přetřeme nejprve penetračním nátěrem. Podkladová barva se musí nanášet v hojné vrstvě plochým štětcem či širokou hranatou štětkou. Nejprve natíráme všechny vnitřní i vnější rohy. Veškeré výstupky a architektonické detaily lze barevně odlišit a tím fasádu celkově zvýraznit.

Jak opravit trhliny na fasádě

Trhliny menší než 0,2 mm (tzv. vlasové trhliny) přetřít nátěrem weberton micro V. Větší trhliny se proškrábnou rohem špachtle do tvaru písmene V a vyplní se Extra stěrkovou omítkou M742. Po zatvrdnutí se povrch přebrousí brusným papírem a následně se přetře nátěrem weberton micro V.

Jak opravit praskající fasádu

Trhliny menší než 0,2 mm (tzv. vlasové trhliny) přetřít nátěrem weberton micro V. Větší trhliny se proškrábnou rohem špachtle do tvaru písmene V a vyplní se Extra stěrkovou omítkou M742. Po zatvrdnutí se povrch přebrousí brusným papírem a následně se přetře nátěrem weberton micro V.

Jak opravit Odrenou zeď

Jeho oprava je naštěstí velmi jednoduchá: Nejprve díru pečlivě očistěte od kousků zdiva a prachu. Otvor se možná zvětší, ale to nevadí – nová vrstva díky tomu lépe chytne. Pro výplň menších důlků použijte šedou stavební sádru (tuhne pomaleji než bílá varianta, vláčnost můžete navíc podpořit pár kapkami octa).

Jak dlouho se dožívá datel

Datel není přelétavý

Dožívají se přitom úctyhodného věku až přes 25 let. Zajímavostí je přizpůsobení datlů jejich hlavní potravě, kterou tvoří nejrůznější hmyz žijící ve dřevě, především ale mravenci.

Proč Neodlétá datel

STÁLÍ ptáci nikam neodlétají. Většinou jsou vázány na člověka, zůstávají v jeho nejbližším okolí. Patří mezi ně vrabec, hrdlička, straka, sýkorka nebo koroptev. Po vyhnízdění se nová mláďata stěhují maximálně o několik kilometrů od svého rodného hnízda, aby získali své vlastní teritorium.

Jak zateplit fasádu správně a bez chyb

Obr. 1., Podklad pro zateplování je třeba řádně očistit, zbavit mastnot, výkvětů a puchýřů. Podklad pro vnější fasádní zateplovací systém (ETICS) musí být vyzrálý, bez prachu, mastnot, výkvětů, puchýřů a odlupujících se míst, biotického napadení a aktivních trhlin. Doporučuje se například omytí tlakovou vodou.

Jak srovnat fasádu

K vyrovnání podkladu se použije stěrková hmota webertherm elastik. Nanáší se nerezovým hladítkem. U podkladů s nepohyblivými trhlinami se provede druhá vrstva stěrkové hmoty s vložením výztužné skleněné síťoviny. Nerovnosti se přebrousí speciálním hladítkem s jemným brusným papírem.

Kdy delat zateplení

Vhodná doba na zateplení

Se zateplením domu začněte na jaře, případně na podzim. Většina materiálů je totiž citlivá na slunce (zpravidla jim vadí teploty vyšší než 35 °C) i mrazy (teploty pod 5 °C).

Jaký nátěr na fasádu

Na opravu fasády použijte speciální fasádní nátěr s vláknem, který zabezpečí vyztužení mikropraskliny, aby do ní už nevnikaly zárodky řasy, prach ani voda.

Jakou barvu na starou fasádu

Klasickým příkladem fasádních barev jsou disperzní barvy. Ty odpuzují vodu, jsou propustné pro vodní páry a existují v mnoha, i velmi sytých, barevných odstínech. Neměly by však být nanášeny přímo na staré silikátové nebo vápenné nátěry, zde pomůže základní nátěr hloubkovou penetrací.

Jakou barvu zvolit na fasádu

Nestárnoucí klasikou jsou béžové, světle žluté nebo šedé či jiné neutrální odstíny, naopak křiklavé barvy nebo velmi syté či tmavé mohou v prostoru působit rušivým dojmem. Máte-li dům na dosah přírody, volte barvu tak, aby se s přírodními elementy vhodně doplňovala. Dobrou volbou jsou různé odstíny hnědé či zelené.

Proč praská štuk

Vznikají v důsledku koncentrace napětí v omítce, která je do rohů místností či do rohů stavebních otvorů vtlačena v nestejnoměrné vrstvě. Nerovnoměrné vysychání pak způsobuje napětí v tahu, silnější vrstva omítky vysychá pomaleji a tenčí, rychleji schnoucí vrstvy v okolí rohu ji k sobě přitahují.

Jak dlouho schne fasáda

Doba schnutí / vrstva: Při 200C a 65% relativní vlhkosti vzduchu je omítka po 24 hodinách povrchově suchá. Proschlá je po 2 až 3 dnech. Požadavky na podklad: Podklad musí být suchý nosný pevný a dostatečně vyzrálý – zbaven všech nečistot, mastnoty, výkvětů, starých nesoudržných nátěrů a prachových částic.