Jak opravit pozinkovaný plech?

Čím natřít pozinkovaný plech

Čerstvé lesklé nezoxidované pozinkované plechy je třeba ponechat pro zaručení přilnavosti základní barvy k plechu po určitou dobu bez nátěru. Jinak se doporučuje použít speciální základní barvy deklarované výrobcem na čerstvý pozinkovaný plech. Při obnově povrchu je možné starý nátěr, který se neodlupuje, ponechat.

Jak odmastit pozinkovaný plech

U nových pozinkovaných střech se dávají dvě vrstvy, plech musí být předtím odmaštěn čpavkovou vodou (bližší v technickém listu na www.herbol.cz – produkty).

Čím vyleštit pozinkovaný plech

Pokud se však objevují trhlinky či praskliny, je nutné stávající nátěr odstranit chemicky – ODSTRAŇOVAČEM STARÝCH NÁTĚRŮ nebo horkovzdušnou pistolí za pomocí špachtle. Efektní nátěr je ve výsledku elastický, se schopností sledovat rozpínavost plechů v závislosti na tepelných změnách prostředí – mráz vs horko.

Jak dlouho vydrží pozinkovaný plech

Obyčejný pozinkovaný plech začne korodovat většinou již po několika letech. Ovšem ochranným nátěrem a jeho pravidelným opakováním se dá životnost prodloužit na desítky let. Poplastovaný plech má životnost okolo 50 let, titanzinkový plech 40 – 100 let (dle kvality) a plechy měděné a hliníkové rozhodně vyšší než 100 let.
Archiv

Jak opravit pozink

Nejčastěji se jedná o žárové zinkování, může být však použita i galvanická metoda, případně nanášení speciální zinkové barvy nebo zinkového prášku. Zinek je velice odolný vůči korozi a zinkování je používáno často právě kvůli ceně. Někdy bylo nutné pozinkovaný povrch nechat zvětrat, nebo chemicky upravit.

Čím natřít plech

Pro nátěry hliníku, pokud je vůbec nutný, se použijí speciální antikorozní základní barvy, např. Balakryl Antikor. Pro vrchní nátěr se použijí barvy používané i pro nátěry oceli, např. Balakryl Kov 2v1 nebo Balakryl Uni Lesk.

Jak odmastit pozink

Příprava povrchu

Před aplikací je nutno nejprve povrch odmastit, umýt vodou se saponátem, TECHNICKÝM LIHEM, ŘEDIDLEM C 6000 nebo ACETONEM a podobně. Barva pak váže dobře na podklad, má tedy vynikající přilnavost a dlouhodobou odolnost přímým povětrnostním vlivům včetně odstínové stálosti.

Jak řezat pozinkovaný plech

Pro dělení výše zmiňovaných materiálů se nejlépe hodí klasické klempířské nůžky nebo nůžky elektrické. Dělit takto můžete plechy lakované i pozinkované, rovný materiál, trapéz i takzvaný taškoplech. Nejrychlejší je práce s elektrickými nůžkami – i tady ale pozor na zrak, vždy mějte na očích ochranné brýle.

Jakou barvu pouzit na pozink

Pokud se rozhodnete natírat čerstvý pozink doporučuji polymérovou barvu Pegarust. Je to membránová barva, vytváří stabilní vysoce pružný film (až 200% pružnosti). To zabezpečuje dlouhou odolnost i při použití na velkých plochách jako jsou například střechy nebo konstrukce.

Jak zalepit plech

Pokud plech v místě aplikace koroduje, korozi odstraňte a postižené místo přetřete barvou. Tmel se musí dostat přímo do škvíry nebo otvoru. Poté, co jím otvor vyplníte, zahlaďte místo štětcem namočeným do roztoku mýdlové vody. Samotný nástroj pak po práci umyjete v technickém benzínu.

Jak svařit pozinkovaný plech

Při svařování zinku je třeba nejprve odstranit vrstvu zinku z oceli v oblasti, kde má být spoj vytvořen. To lze provést pomocí úhlové brusky s lamelovým nebo brusným kotoučem. Někteří také navrhují vypálení pozinkované vrstvy hořákem.

Čím natřít pozinkované okapy

na očištěný pozinkovaný plech je vhodná velmi kvalitní jednovrstvá barva s 2810 hostagrund na pozink, která vykazuje dobrou přilnavost i k novému, nezoxidovanému pozinku a dobře odolává povětrnostním vlivům.

Čím řezat plech

Pro dělení výše zmiňovaných materiálů se nejlépe hodí klasické klempířské nůžky nebo nůžky elektrické. Dělit takto můžete plechy lakované i pozinkované, rovný materiál, trapéz i takzvaný taškoplech. Nejrychlejší je práce s elektrickými nůžkami – i tady ale pozor na zrak, vždy mějte na očích ochranné brýle.

Jak zkrátit plech

Pro stříhání tabulí plechu se používají ruční, pákové i elektrické nůžky na plech a prostřihovače. Ruční nůžky jsou určeny na stříhání plechu tloušťky maximálně 1,5 milimetru s rovnými čelistmi. U nůžek vystřihovacích, které se používají na střihání oblých částí, jsou čelisti doleva nebo doprava prohnuté.

Jak opravit díru v plechu

Střešní bitumenový tmel můžete použít na zacelení menších prasklin a děr. Obvykle platí, že tmelem se dá zacelit otvor o velikosti maximálně 25 milimetrů. Omezení je i na druhé straně škály – minimální šířka tmelené spáry by měla mít alespoň dva až tři milimetry. To proto, aby se do ní tmel vůbec dostal.

Jak opravit Pozednici

Oprava pozednice

V takovém případě poškozenou část pozednice odřežeme a nahradíme novou částí nebo novou část pozednice položíme vedle staré na půdní nadezdívku. V tomto případě však musíme počítat s tím, že nová část pozednice musí být podložena výše, aby mohla podepřít krokev.

Čím svařovat plechy

Slabé plechy, trubky a profily z hliníkových slitin se nejčastěji svařují metodou TIG. Je nutné použít střídavý proud, který napomáhá odstraňování oxidů hliníku z místa svařování. Ochranným plynem je argon, někdy je vhodné použít směs argonu s heliem (např. HELISTAR He30) pro svaření dílů rozdílných tlouštěk.

Jak natřít plech

Jeden nátěr, žádný nátěr

A to mechanicky, ať už broušením, špachtlí nebo drátěným kartáčem, účinná bývá i tlaková voda z wapky. Barvy volíme stejně jako u nátěru ostatních kovů. Nejprve používáme podkladový antikorozní nátěr, který jednak ochrání povrch proti korozi, ale zároveň zvýší přilnavost druhé vrstvy.

Jaký nátěr na plechovou střechu

Polyuretanová barva

Polyuretanové barvy jsou již dost vhodným řešením pro nátěr střechy. Střecha opatřena polyuretanovou barvu má podstatně delší životnost a udrží si lesk, než při nátěru syntetickou barvou.

Jak vyklepat plechy

Vysoká teplota srovná plech

Drobné důlky lze vyrovnat i zvenku, nesmí se ale nacházet v ostrém zlomu nebo na hraně. Pokud je poškozené místo na rovné ploše, nemusíte díl demontovat, ani lakovat. Pro vyrovnání slouží indukční „tyčinka“, která toto místo na několik vteřin zahřeje na teplotu 200 až 300 stupňů.

Jak připevnit trapézový plech

Trapézová krytina je pokládána na sebe a je pomocí speciálních šroubů připevňována k latím. Používají se k tomu farmářské šrouby typu pan-head (na torx), se závitem pro montáž do dřeva se samovrtací koncovkou, a podložky, které po navrtání velmi těsně přiléhají na plechovou krytinu.

Čím opravit plechovou střechu

Bitumenový tmel není samospásné řešení a používá se hlavně na provizorní opravy poškozené střechy. Je-li to možné, děravý střešní díl můžete vyměnit. Tmel se kromě nouzových oprav střechy hodí také na tmelení střešních lišt nebo okapů.

Jak opravit shnilý trám

Shnilé a poškozené části

Jsou-li nosné prvky v pořádku, obvykle stačí pouze vyměnit střešní latě a shnilé části trámů odříznout a nastavit například přeplátováním.

Jak zpevnit trámy

Jsou-li konkrétní trámy značně zatížené i tahem, je možné doplnit spoj i vloženým perem či zámkem. V případě krokví, pozednic a vaznic se též vyříznuté části nahradí novými a navíc se přeplátují ocelovými svorníky. A svorníky lze použít i u uhnilých tesařských spojů – svorník takový spoj nahradí.

Jakou svářečku na plech

Určitě zvolte svářečku s metodou svařování TIG. Svářecí invertory TIG jsou ideální pro tenké ocelové či nerezové plechy. Doporučujeme TIG svářečky se zapalováním HF – bezdotykové a vysokofrekvenční. Je potřeba ochranná atmosféra čistý Argon.