Jak opravit stará dřevěná okna?

Jak opravit stará drevena okna

Příprava je základ. Začneme dokonalým umytím starého nátěru a odstraníme nepřilnavé části starých nátěrů a lehce přebrousíme celý rám. Místa, kde byl nátěr odstraněný až na dřevo, musíme napustit a natřít základní barvou Balakryl Základ. Tmel bychom měli používat co nejméně a na venkovních plochách prakticky vůbec.
Archiv

Jak renovovat stará okna

Stačí odstranit starou barvu, napustit dřevo impregnační základovou barvou a natřít! Nejjednodušším řešením, jak odstranit staré nátěry z oken, je odstraňovač, např. P8212, při použití běžného štětce z přírodních štětin. Díky gelové konzistenci se dobře nanáší, drží a nestéká ani ze zárubní.
Archiv

Jak zateplit staré dřevěné okno

Ke zlepšení tepelněizolačních vlastností starších oken s jednoduchými skly můžete využít speciální průhledná termoizolační fólie. Po jejím nalepení na sklo získáte další izolační vrstvu – mezi sklem a fólií se vytvoří vzduchový izolační polštář. Při využití fólie lze ušetřit přibližně 6 až 8 procent nákladů za energie.
Archiv

Jak utěsnit stará okna

Nejjednodušší je použít nalepovací těsnění z pěnového polyethylenu nebo silikonu. Odborníci radí utěsnit vždy nejvnitřnější hranu křídla. U dvojitých oken se utěsňuje křídlo vnitřní, u zdvojených oken se sešroubovanými rámy se pak těsnění instaluje mezi rámy i v místě, kde okenní křídlo doléhá do rámu.

Jak odstranit starý nátěr z oken

Vedle horkovzdušných pistolí se k této práci výborně hodí plynové hořáky. Jejich výhodou je, že na menší plochy můžeme použít hořáky umístěné na kartuši, které neváží zpravidla víc, než půl kilogramu. Samozřejmě se s nimi manipuluje lépe, než když jsme hadicí připoutáni k tlakové nádobě, a ruka při práci také nebolí.

Jak brousit okna

Klasickým prostředkem je smirkový papír. Broušení ručně je ale velice zdlouhavé a nekomfortní. Pro delší plochy tak můžeme použít pásovou nebo vibrační brusku s příslušným plátnem, která nám perfektně zastoupí běžné ruční broušení. Na ruční práci musíme přistoupit v těch místech, kam se s přístrojem nedostaneme.

Co ze starých oken

Stará okna, a především rámy, lze ale využít i jako věšák na oblečení nebo držák na klíče a další závěsné předměty. Možná vás to překvapí, ale z okna lze jednoduše vyrobit i konferenční stůl nebo funkční skříňku. Vaší fantazii se zkrátka meze nekladou. V naší fotogalerii navíc najdete na dvacet úžasných nápadů.

Jak zateplit okna na zimu

Chcete-li zateplit stará okna, je možné jako první a nejjednodušší pomoc použít nalepovací pěnové těsnění. Je možné je použít u oken jednoduchých, dvojitých i zdvojených. Těsnění se vyrábí z pěnového polyethylenu nebo silikonu a je vhodné ho nalepit na tu nejvnitřnější hranu křídel oken.

Jak zateplit plastová okna

Chcete-li zateplit stará okna, je možné jako první a nejjednodušší pomoc použít nalepovací pěnové těsnění. Je možné je použít u oken jednoduchých, dvojitých i zdvojených. Těsnění se vyrábí z pěnového polyethylenu nebo silikonu a je vhodné ho nalepit na tu nejvnitřnější hranu křídel oken.

Kam se lepí těsnění na okna

Těsnění dáváme pokud možno do vnitřní drážky okenních křídel (vnitřní křídlo špaletového okna), abychom zabránili průniku vlhkého vzduchu z místnosti do chladnějších částí okna, kde by mohla vlhkost kondenzovat. Zatěsnění není příliš drahé a má tudíž celkem dobrou dobu návratnosti.

Čím brousit starý nátěr

Hrubé obroušení provedete s papírem o zrnitosti 40 až 120, finální opracování zase se zrnitostí 180 až 320. Je to však zdlouhavé a fyzicky náročné. Pohodlnější je sáhnout po elektrické brusce. S vibrační bruskou se dostanete i do rohů, excentrická (rotační) se zase hodí pro zakulacené plochy.

Jak sundat starý nátěr

K odstraňování nátěrů se používá plamene benzínové lampy, plynového nebo horkovzdušného hořáku. Plamen, jehož délka se seřídí na 4–8 cm nahřívá nátěr, který vlivem tepla buď měkne, nebo se rozkládá, eventuálně pálí. Změklý nátěr se ihned odstraňuje starou stěrkou, nebo malířskou škrabkou.

Jak využít staré okenice

Jestliže k okennímu rámu patří i okenice, zkuste v interiéru vytvořit falešné okno, které se v mžiku stane stěžejním prvkem vašeho interiéru. Stará okna, a především rámy, lze ale využít i jako věšák na oblečení nebo držák na klíče a další závěsné předměty.

Jak utěsnit plastová okna na zimu

Jejich izolační vlastnosti můžete vylepšit nalepením pěnového nebo pryžového těsnění na vnitřní hranu křídla. Jsou-li okna dvojitá, těsnění se nalepuje na vnitřní křídlo. Na zdvojená okna se těsnění zase umisťuje mezi dva sešroubované rámy, aby bylo dosaženo maximálního efektu.

Co delat kdyz Profukuji okna

Když profukuje mezi rámem a zdí

Pokud však nejsou na omítce vidět praskliny nebo škvíry, pak by mělo být utěsnění kolem okna v pořádku. Pokud tam praskliny jsou, pak je potřeba proškrábnout omítku třeba šroubovákem, dát tam kousek polystyrenu a zatmelit akryl tmelem.

Jak vyměnit těsnění u plastových oken

Výměna těsnění

Základem je koupit správné těsnění dle typu okna, nejlépe přímo od prodejce. Ke kvalitní výměně potřebujete také tzv. navlékací kolečko, s jehož pomocí se zatlačuje těsnění do drážek. Vytrhnete staré či poškozené těsnění a nové postupně zatlačíte do drážky.

Jak se zbavit starých nátěrů na zdi

Jednoduchý pracovní postupNanést odstraňovač barev a nechat působit.Silné vrstvy rozvolněné barvy nebo nástřiku odstranit z povrchu seškrábnutím ostrou špachtlí nebo stěrkou.Na zbytky barev, pryskyřičných omítek nebo nástřiků opět nanést vrstvu odstraňovače barev.Vypláchnout horkou tlakovou vodou.

Jak Opalit Stary lak

Opalování nátěrů

K odstraňování se používá plamen benzínové lampy, plynového nebo horkovzdušného hořáku. Plamen nahřeje nátěr, který měkne nebo se přímo rozloží. Změklý nahřátý lak velice jednoduše odstraníte starou štětkou nebo malířskou škrabkou.

Čím brousit starý lak

Staré nátěry můžeme obrousit za pomoci smirkových papírů o různé hrubosti, bruskami s brusným papírem, případně drátěnými kartáči nebo ocelovou vlnou. Brusné papíry se liší zrnitostí (značí se písmenem „P“). Nejhrubší papíry či brusné pásy jsou označeny číslem 20 a nejjemnější číslem 400.

Jak využít stará okna

Využití starých okenk dekoracím nebo jako fotorámeček (to se týká především dřevěných oken, která jsou dělená na menší části),k výstavbě pařeniště nebo skleníku,do dětského domečku,do hospodářských budov,nebo třeba z okenního rámu, překližky a tabulové barvy dětem vyrobíte závěsnou tabuli.

Jak opravit okenice

Okenice, které nejsou silně zvětralé a mají neporušenou povrchovou úpravu, která se neodlupuje, lze optimálně obrousit lineární bruskou DUPLEX LS 130 a brusnou deskou pro broušení lamel. Alternativně lze pro restaurování při mírně zvětralém povrchu okenic použít také ROTEX 125 při nastavení jemného broušení.

Jak přepnout plastová okna na zimní provoz

Přepínač s tečkou

Pokud na svém okně najdete přepínač s 6-hranným otvorem a tečkou, zkontrolujte nejdřív její polohu. Když je značka dole, okno je v letním režimu. Pokud je značka nalevo, okno je v zimním režimu. Pro přepnutí režimu stačí použít imbusový klič nebo kleště a čepem pootočit ve směru hodinových ručiček.

Jak zjistit odkud profukuje

Velmi jednoduše. Zapalte čajovou svíčku a položte ji na parapet. Pokud se bude plamínek mihotat, oknem profukuje. Můžete postupně přikládat svíčku kolem celého rámu a najít tak přesně místo, kde plastové / dřevěné nebo hliníkové okno netěsní.

Čím mazat těsnění oken

Pečujte o těsnění

ěhem umývání oken očistěte i těsnění. Nic nezkazíte, pokud ho jednou ročně přetřete lehce glycerinem nebo silikonovým olejem.

Jaká je životnost těsnění v okně

Přetěsnění oken je rychlý a jednoduchý způsob, jak šetřit v zimě na energiích. Pokud okna správně utěsníme a necháme seřídit, další důležitou součástí je větrání. Ideálně si musíme v zimě vytvořit rutinu, kdy budeme každý den, nejlépe několikrát denně, pár minut intenzivně větrat.