Jak brousit starou omítku
Proto při odstraňování omítek a hrubých stěrkových hmot doporučujeme pracovat se sanační frézkou. Také v interiéru, když už není hrubá strukturovaná omítka na stěnách a stropě žádoucí, se nabízí obrousit omítku sanační frézkou, aby pak bylo možné na stěnách a stropě např. vytvořit hladký povrch.
Archiv
Jak opravit nerovnou omítku
Pro místní vyrovnání podkladů můžete použít práškové, rychle tuhnoucí vnitřní vyrovnávací hmoty, které jsou vhodné na prohlubně až 50 mm či na plošné nerovnosti do 20 mm. K jemnému stěrkování povrchů jsou pak určeny pastovité hmoty (tmely) připravené k okamžitému použití.
Jak využít starou omítku
Omítka se rozpadá, co teď Jestliže je povrch plochy zpuchřelý a při poklepu odpadává, rovnou celou omítku oklepejte až na cihlu. Následně celou zeď znovu omítněte. Pokud ale zjistíte, že máte dostatečně pevný podklad ze staré omítky, bude ji stačit jen opravit.
Archiv
Co na popraskanou omítku
Sádra je vhodná na opravu jemných trhlin a prasklin nebo menších děr. Akrylátový tmel má výhodu v tom, že většinou je již připravený k okamžitému použití. Koupíte ho v kartuších, plastových dózách nebo tubách s praktickým aplikátorem.
Archiv
Jak oškrábat starou omítku
Začněte stropem a pak přejděte na stěny. V případě, že máte zakulacené rohy mezi stropem a stěnou, škrabku držte pod pravým úhlem a nátěr strhávejte nebo ho přímo vymýte vorou nebo vydrhněte tvrdým kartáčem. Snažte se oškrábat všechnu starou malbu, případně omítku znovu namočte.
Jak nejlépe odstranit starou malbu
Starou malbu pořádně namočíme vodou, namáčení provádíme malířskou štětkou. Nevětráme, máme zavřené okna i dveře aby se stěny zapotily a šly dobře škrábat. Namočíme jen tak velký úsek, který stihneme oškrábat, než nám stěna zaschne. Malbu škrábeme malířskou škrabkou, patentkou.
Jak vyrovnat nerovnosti na zdi
Do otvorů hlubších než 1,5 milimetru naneste tmel nebo sádru (opravnou stěrku), čím díru zacelíte a povrch zarovnejte štukatérskou špachtlí. Celou plochu pak překryjte další vyrovnávací hmotou, například štukem a nanášejte ji štukatérskou stěrkou.
Co se starou zdi
Starou, vlhkou a zasolenou omítku je nutné odstranit do výšky min. 80–100 cm nad viditelnou hranici vlhkosti. Okopanou omítku je nutné ihned odstranit z pracovního prostoru. Spáry ve zdivu se vyškrábou do hloubky 1–2 cm a zdivo se očistí kartáčem.
Jak opravit omítku na stropě
Pro drobnější opravy omítek stěn a stropů využijeme celulózový tmel. V těchto případech nemusíme strhávat celé plochy, malé díry a praskliny stačí zaplnit tmelem a uhladit. Tmely se dodávají v tubách, plechovkách nebo jako prášek, který se rozdělá s vodou na hustotu krému.
Jak udělat nové vnitřní omítky
Pomocí ocelového hladítka naneste na stěnu vrstvu omítky, která bude mít 4 mm. Omítku nechte zavadnout/zaschnout (zpravidla do druhého dne) a naneste další – finální vrstvu. Tentokrát o síle 2 mm. Nechte lehce zavadnout a vyhlaďte ji plstěným nebo molitanovým hladítkem.
Jak opravit spadlou omítku
Postup opravy trhlin omítceOpatrně proškrábněte prasklinu v omítce ostrým předmětem, nejlépe špachtlíOčistěte spáru od prachu a nečistot.Okolí zdiva navlhčete.Špachtlí vtlačte tmel do spáry.Stěrkou plochu vyrovnejte s okolní omítkou.Po zavadnutí tmelu opravované místo lehce zahlaďte.
Jak opravit starou malbu
Co dělat, pokud se nám odloupne kus omítky nebo s plakátem půjde dolů i část malby Nejrůznější praskliny, nerovnosti a odfouklé části můžeme vyřešit díky šlehanému tmelu. Šlehaný tmel je jedinečný velmi jemný tmel v konzistenci šlehačky, určený k okamžitému použití bez nutnosti následného broušení.
Jak se zbavit starých nátěru na zdi
Jednoduchý pracovní postupNanést odstraňovač barev a nechat působit.Silné vrstvy rozvolněné barvy nebo nástřiku odstranit z povrchu seškrábnutím ostrou špachtlí nebo stěrkou.Na zbytky barev, pryskyřičných omítek nebo nástřiků opět nanést vrstvu odstraňovače barev.Vypláchnout horkou tlakovou vodou.
Jak se zbavit starých nátěrů na zdi
Osvědčeným způsobem, jak odstranit starou barvu ze zdi, je špachtle. Jedná se však opravdu o pracný a zdlouhavý způsob odstranění barvy. Manuální odstranění barvy ze stěny si můžete trochu usnadnit, pokud ji vyměníte za speciální škrabku na omítku, kterou běžně koupíte ve stavebninách a podobných prodejnách.
Čím srovnat zdi
Pro vyrovnání velkých nerovností na starých omítkách, či původním zdivu snad neexistuje vhodnější materiál, než je sádrová omítka. Konkrétně sádrová omítka Knauf Rotband, která je určena pro ruční zpracování a pro vrstvy o tloušťce 5 až 50 mm.
Jak opravit škrábanec na zdi
Na opravu malých prasklin, děr či otlučenin nám stačí trochu malty, tmel nebo kousky desky ze sádrové lepenky. Moderní sádrové omítky jsou velikým přínosem pro usnadnění práce při omítání v bytě. Nanášejí se snadněji, rychleji tvrdnou a mají hladší povrch než vápenocementové omítky.
Jak upravit starou zeď
Sundejte starou tapetu a barvu
Stěny pořádně omeťte suchým smetákem a v případě napadení plísněmi, ošetřete tyto místa speciálními na to určenými přípravky. Pokud zdi nevykazují známky plísně, i tak je můžete přejít octovou vodou v poměru 1:10, 1 díl octu na 10 dílů vody, a podklad tak jednoduše preventivně ošetříte.
Jak opravit starou venkovní omítku
Jestliže je původní omítka v dobrém stavu a nevyžaduje žádné dorovnání a jiné zásadní úpravy, lze vyřešit opravu pouze nanesením nové štukové vrstvy. Před nanášením nové štukové omítky se doporučuje starou zeď napenetrovat a teprve po zaschnutí penetračního nátěru, nanést štukovou omítku.
Čím opravit omítku
Praskliny v omítce můžete vyspravit sádrou nebo přetíratelným akrylovým tmelem, který zůstává pružný a budete mít větší jistotu, že omítka nebude dále praskat. Pro drobnější opravy omítek stěn a stropů můžete použít celulózový tmel. Nemusíte strhávat celé plochy a malé díry a praskliny stačí vyplnit tmelem a vyhladit.
Jak se míchá jádrová omítka
Pro namíchání jádrové omítky svépomocí budete potřebovat hašené vápno, vodu, písek a příp. cement (pokud potřebujete vápenocementovou jádrovou omítku). Poměr lopat písku, vápna a cementu je přibližně 3:1:1 až 5:1:1, tedy 3–5 lopat písku na 1 lopatu vápna a 1 lopatu cementu.
Jak dlouho schne jádrová omítka
Můžete je ale nanášet v silnější vrstvě (až 20 mm). Jádrové omítky poměrně dlouhou dobu zrají. Při tloušťce 10 mm potřebují k vyzrání minimálně 10 dnů.
Jak na opravu omítky
Postup opravy trhlin omítceOpatrně proškrábněte prasklinu v omítce ostrým předmětem, nejlépe špachtlíOčistěte spáru od prachu a nečistot.Okolí zdiva navlhčete.Špachtlí vtlačte tmel do spáry.Stěrkou plochu vyrovnejte s okolní omítkou.Po zavadnutí tmelu opravované místo lehce zahlaďte.
Jak zpevnit omítku
Po upevnění tepelné izolace na obvodové stěny je třeba vytvořit na všech plochách zpevňovací armovací vrstvu právě z perlinky (skelné tkaniny) a stěrkového tmelu, do kterého se perlinka zatlačí. Následuje vyrovnávací vrstva tmelu a na něj je aplikována stěrková omítka (nikoli klasická omítka).
Jak brousit starou malbu
3. ODSTRANĚNÍ MALBY VYSOKOTLAKÝM ZAŘÍZENÍM KRAKE. Pro odstranění starých maleb lze využít vysokotlaké čistící zařízení STORCH POWER KRAKE, které tlakem vodního paprsku odstraní veškeré nesoudržné části omítek a maleb. Tlakovou vodou omýváme stěny a odstraněný materiál i s vodou se ihned odsává do sběrné nádoby.
Jak odstranit starou barvu z omítky
Jednoduchý pracovní postupNanést odstraňovač barev a nechat působit.Silné vrstvy rozvolněné barvy nebo nástřiku odstranit z povrchu seškrábnutím ostrou špachtlí nebo stěrkou.Na zbytky barev, pryskyřičných omítek nebo nástřiků opět nanést vrstvu odstraňovače barev.Vypláchnout horkou tlakovou vodou.