Jak opravit starý stůl?

Jak zrenovovat Stary stůl

Nejprve musíme z dřevěného stolu odstranit starý lak. K tomu použijeme brusku, případně i horkovzdušnou pistoli, která lak dokonale odstraní. Pokud si všimneme prasklin, děr, či jiných nedokonalostí, tak použijeme tmel, který necháme zaschnout. Nyní dřevěný stůl zbrousíme dohladka a oprášíme od nečistot.
Archiv

Jak opravit odřený stůl

Káva nepovzbudí jenom vás, ale oživí i odřený nábytek. Smíchejte několik lžic mleté kávy s horkou vodou, v takovém poměru, aby vám vznikla hustá pasta. Pokud je barva vašeho nábytku do červena, tak do pasty přidejte trošku jódu. Patu naneste na poškozené místo, nechte působit a následně jemně setřete vlhkým hadříkem.

Jak obnovit stůl

Nejjednodušší a nejdostupnější metodou je obrousit povrch smirkovým papírem. Na začátku použijeme hrubější typ pro zarovnání hlubších nerovností a později jemný pro dokonalé vyrovnání povrchu. Další možností je použití (pokud to povrchu neuškodí) odstraňovače starých nátěrů.
Archiv

Čím oživit dřevěný stůl

Smíchejte v nádobce 3 díly olivového oleje a 1 díl octa, citronové šťávy dejte cca 2 díly. Použijte rozprašovač a směs naneste v aerosolu na povrch nábytku. Přetřete suchým hadříkem a vyleštěte. Ocet nebo citronová šťáva dřevo vyčistí, olej jej ošetří.

Jak natřít starý stůl

Nátěr se provádí většinou štětcem na dobře odmaštěný, suchý a mírně zdrsněný povrch. Pro nátěr je zde vhodné použít kombinaci jednoho až dvou nátěrů univerzální barvy a jednoho až dvou nátěrů bezbarvého interiérového laku. Takto ošetřený nábytek by vám měl posloužit opět několik let.

Jak opravit starou komodu

Odšroubujeme staré úchyty na čelech zásuvek a tmelem na dřevo zaplníme otvory po nich. Pokud jsou otvory příliš velké, zaplníme je dřevěnými kolíčky. Stejným tmelem opravíme vyštíplé a poškozené části čel i korpusu komody. Tmel nanášíme v slabých vrstvách plastovou stěrkou.

Jak opravit dřevěný stůl

Záleží na tom, co se stolem chcete dále podniknout: pokud broušení neodstranilo hluboko zažrané skvrny a nezbude nic jiného, než stůl natřít krycí barvou, můžete použít tmel barevný. V případě, že budete natírat olejem, je lepší sáhnout po tmelu bezbarvém.

Jak ošetřit dřevěný stůl

Olejem se většinou ošetřují hodnotnější kusy nábytku, například z masivu. Napouštěcí olej se při aplikaci vpije do materiálu a chrání ho hlavně proti vodě a nečistotám. Olejem napustíte vnější vrstvu dřeva a uzavřete v něm póry. Ošetření olejem navíc zachová přirozenou kresbu dřeva a zvýrazní jeho přírodní charakter.

Jak opravit spálený stůl

Pokud poškodíte nábytek z lamina, není třeba propadat panice. Drobnější škrábance snadno a levně opravíte voskem. Stačí jen stará žehlička a ostrý nástroj na finální oříznutí. Ke vrypu může dojít kdykoliv, při stěhování nábytku nebo třeba při dětské hře.

Jak opravit díru ve stolů

Na drobné dírky (např. po červotoči) použijeme voskový tmel. Vezmeme žehličku, rozpustíme vosk a smícháme s odpovídajícím barvivem. Po vychladnutí zatlačíme kousky tmelu do děr nožem nebo dlátkem a zabrousíme smirkovým papírem.

Jak vyčistit dřevěný stůl

Jak čistit dřevěný nábytek

Chcete-li to provést, namočte hadřík, který nepouští vlákna, do jemného mýdla nebo saponátu rozpuštěného ve vodě, vyždímejte hadřík téměř do sucha a oblast otřete. Opláchněte a ihned osušte čistým, měkkým hadříkem.

Čím natřít stůl

Správné nátěry

Pod světlé odstíny je vhodné použít základní barvu na dřevo Balakryl Základ. U ostatních barevných odstínů můžeme použít rovnou univerzální barvu Balakryl Uni Mat nebo Lesk ve 2–3 vrstvách. Velmi výhodné je přetření Balakrylu Uni Mat ještě bezbarvým interiérovým lakem Balakryl Sportakryl Mat.

Jak oživit starou skříň

Aby bylo možné obnovit starou dřevěnou skříň, je třeba odstranit původní nátěr. K tomu bude užitečné zařízení, jako je bruska, stejně jako hrubozrnný nebo jemný brusný papír. Vyčištěný povrch lze rovnou natřít – použijte k tomu lak nebo barvu.

Jak ze staré skříně udělat novou

Zřejmě nejjednodušší a nejrychejší způsob proměny spočívá v tom, že starou skříň přelepíte zajímavou fólií nebo tapetou. Výběr je opravdu velmi široký. Pokud budete chtít, můžete plochu staré skříně oblepit jednobarevnou fólií, k dostání jsou ale i fólie se vzory nebo nejrůznějšími obrázky.

Jak nalakovat dřevěný stůl

Stačí ho pouze očistit od prachu a nečistot a omýt vlažnou vodou, mastné plochy případně odmastit běžně dostupným odmašťovačem. U renovačních nátěrů nábytku postačí jeden nátěr olejem či voskem. U hodně zatěžovaných ploch, jako jsou parkety a dřevěné podlahy, aplikujte nátěry dva.

Čím napustit dřevěný stůl

Nejvhodnějším produktem je Osmo Tvrdý voskový olej bezbarvý či barevný nebo Osmo Top Olej. Je vhodné před samotným nátěrem napustit Osmo Voskovou impregnací 4006, zvýšíte tak odolnost desky vůči vodě a vlhkosti.

Jak nalakovat stůl

Lak můžete nanášet za pomocí štětce či válečků, ale nejkvalitnější povrchové úpravy dosáhnete stříkáním pistolí. Na stolové desky je ideální nanést 3 vrstvy laku, tím docílíte kvalitního povrchu. Pro povrchovou úpravu můžete zvolit vodouředitelný nátěr nebo třeba polyuretanové laky.

Jak opravit díru v nábytku

Na drobné dírky (např. po červotoči) použijeme voskový tmel. Vezmeme žehličku, rozpustíme vosk a smícháme s odpovídajícím barvivem. Po vychladnutí zatlačíme kousky tmelu do děr nožem nebo dlátkem a zabrousíme smirkovým papírem.

Jak opravit poškozenou dýhu

Jestliže je poškození pouze povrchové, stačí dýhu vyleštit, případně, pokud je to nutné, rýhu či vryp vyplnit voskovým tmelem vhodné barvy nebo včelím voskem. Při tmelení truhlářským tmelem postupujeme podle pokynů výrobce. Použijeme-li vosk, odškrabujeme z něj nožem malé kousky, kterými vyplníme poškozená místa.

Jak zadělat díru v nábytku

Tmel v tubě či kelímku vtlačte špachtlí do poškozeného povrchu a uhlaďte. Nechte tmel mírně přesahovat nad úroveň povrchu. Pokud opravujete mělkou rýhu do 5 mm, zaplňte ji tmelem hned napoprvé. U hlubokých zářezů a větších děr (hlubších než 5 mm) aplikujte tmel v několika vrstvách.

Jak odstranit plíseň z dřevěného nábytku

Venkovní nábytek snadno začne plesnivět. K vyčištění plísně ze dřevěného nábytku si připravte kartáč, houbu na nádobí a kbelík s vodou. Do vody lze přidat ocet, sůl nebo prostředek na nádobí. Vzniklou směsí vyčistěte celý nábytek a nechte uschnout na slunci.

Jak vycistit Spaleny stul

Pokud je skvrna nějak zabarvená, nejprve ji vyčistěte pomocí octa, kyseliny citrnové či zubní pasty. Následně na čisté a suché místo se skvrnou naneste vrstvu oleje, vosku či majonézy a nechte působit. Nakonec jen setřete přebytek činidla a povrch nábytku vyleštěte.

Jak na renovaci starého nábytku

Brusku používáme na hrubé broušení, konečné úpravy děláme skelným papírem. Opalování pomocí opalovací pistole je vhodné na silné vrstvy laku a barvy. Pokud je nábytek zdobený drobnými ornamenty, je vhodné použít chemické odstraňovače nátěrů, např. organická rozpouštědla nebo louh.

Čím natřít starou skříň

Dobře vám poslouží vodou ředitelné barvy. Pod světlé odstíny je vhodné použít základní barvu na dřevo. U ostatních barevných odstínů můžete použít rovnou univerzální barvu v matném nebo lesklém provedení, a to ve dvou až třech vrstvách. Velmi výhodné je přetření matné barvy ještě bezbarvým interiérovým matným lakem.

Jak udělat ze staré skříně novou

Nábytek opatřený lazurou nebo tenkou vrstvou nátěru můžete rovnou zbrousit. Ideálním pomocníkem je excentrická bruska, která udělá velkou část práce za vás. Při procesu broušení měňte brusné papíry od nejhrubšího po velmi jemný. Dřevo bude vyhlazené, příjemné na dotek a připravené pro nanášení nové barvy.