Jak opravit stare dřevo?

Jak zrenovovat stare dřevo

Zbavte dřevo nečistot a odstraňte starý odlupující se nátěr, především pak silnovrstvé lazury, které se mohou odlupovat i v několika vrstvách. Použít můžete brusný papír, brusku, horkovzdušnou pistoli nebo chemické odstraňovače starých nátěrů. V případě, že jste starý nátěr beze zbytku odstranili, použijte impregnaci.

Čím natřít starý dřevěný nábytek

Dobře vám poslouží vodou ředitelné barvy. Pod světlé odstíny je vhodné použít základní barvu na dřevo. U ostatních barevných odstínů můžete použít rovnou univerzální barvu v matném nebo lesklém provedení, a to ve dvou až třech vrstvách. Velmi výhodné je přetření matné barvy ještě bezbarvým interiérovým matným lakem.

Čím natřít staré dřevo

K nátěrům dřeva potřebujeme barvy s roztažností právě proto, že dřevo stále mění svůj objem. Na běžné dřevěné výrobky můžeme použít vodou ředitelné krycí barvy Balakryl UNI nebo lazury Balakryl Dixol či Telux. Lazury se hodí na kvalitní, hezké dřevo, protože zvýrazňují strukturu dřeva.

Jak obnovit dřevo

Dřevo v exteriéru lze v podstatě ošetřit třemi způsoby – natření lazurou, barvou nebo olejem. Jakou možnost zvolit záleží na druhu dřeva a požadovaném výsledném efektu. „Pro ochranu měkkých dřev ve venkovním prostoru jsou nejvhodnější lazury. Tvrdá dřeva se pouze napouštějí lakem.

Jak se zbavit starého nátěru na nábytku

K odstraňování se používá plamen benzínové lampy, plynového nebo horkovzdušného hořáku. Plamen nahřeje nátěr, který měkne nebo se přímo rozloží. Změklý nahřátý lak velice jednoduše odstraníte starou štětkou nebo malířskou škrabkou. Se zbytky seškvařeného nátěru pak skoncujete broušením papírem nebo pemzou.

Jak obnovit dřevěný stul

Nejprve musíme z dřevěného stolu odstranit starý lak.Pokud si všimneme prasklin, děr, či jiných nedokonalostí, tak použijeme tmel, který necháme zaschnout.Nyní dřevěný stůl zbrousíme dohladka a oprášíme od nečistot.V této fázi již zvolíme lak, mořidlo, či olej, který nám poslouží jako nový nátěr.

Čím brousit starý nábytek

Zpravidla postupujeme ve třech krocích: nejdříve použijeme hrubý brusný papír (zrnitost 80), pak střední (120) a nakonec jemný o zrnitosti 180. Brousit můžeme ručně, což je poměrně namáhavé, nebo rychleji a účinněji excentrickou, případně deltovou bruskou.

Jak dobře natřít dřevěný nábytek

Nátěr provádíme většinou štětcem na dobře odmaštěný, suchý a mírně zdrsněný povrch. Pro nátěr je zde vhodné použít kombinaci 1–2 nátěrů univerzální barvy Balakrylu Uni Mat a 1–2 nátěrů bezbarvého interiérového laku Balakryl Sportakrylu. Takto ošetřený nábytek by nám měl posloužit opět několik let.

Čím ošetřit staré dřevo

Použít lze různé lazury, nátěry, vosky, oleje i krycí barvy. Při použití v exteriéru se jistě osvědčí i napouštědla; napouštění dřeva je však možné pouze u opracovaného povrchu bez pryskyřice nebo mastnoty, přičemž samotný proces schnutí pak trvá i 20 hodin.

Jakou impregnaci na dřevo

Nejčastěji používaným produktem, který chrání dřevo proti dřevokazným houbám, hmyzu i plísním, je na pilách Bochemit QB Profi. Naimpregnovat dřevo si můžete samozřejmě také sami. Velmi dobře vám poslouží Bochemit Opti F+. Jednoduše ho můžete aplikovat nátěrem nebo postřikem dle doporučení na etiketě.

Jak zrenovovat starý stůl

Začněte broušením

Ještě než se pustíte do natírání nábytku, obruste z něj starý nátěr. Stará barva na nábytek musí pryč. Stejně tak se broušením zbavíte veškeré špíny. Pro broušení zvolte brusný papír a případně drátěný kartáč.

Čím natřít stará dřevěná vrata

Odpověď: Za vhodnou považuji aplikaci tenkovrstvého lazurovacího laku jako je např. s 1035 lazurol topdecor. lazurovací lak se vsákne do dřeva a chrání jej proti vlhkosti, nezanechá na povrchu nátěrový film, dřevo může "dýchat a pracovat", nátěr nepraská, neloupe se a obnova je snadná opětovným napuštěním.

Jak obrousit stare dřevo

Hrubé obroušení provedete s papírem o zrnitosti 40 až 120, finální opracování zase se zrnitostí 180 až 320. Je to však zdlouhavé a fyzicky náročné. Pohodlnější je sáhnout po elektrické brusce. S vibrační bruskou se dostanete i do rohů, excentrická (rotační) se zase hodí pro zakulacené plochy.

Jak brousit dřevěný stůl

Při broušení dřeva byste měli postupovat po řádech zrnitosti brusného papíru např. 80-100-120-150-180. Bruste rovnoměrným pohybem ve směru vláken dřeva a na brusný papír příliš netlačte. Nikdy nedržte brusný papír jen v prstech – napněte ho na špalík, abyste na něj vyvíjeli rovnoměrný tlak.

Čím oživit dřevěný stůl

Smíchejte v nádobce 3 díly olivového oleje a 1 díl octa, citronové šťávy dejte cca 2 díly. Použijte rozprašovač a směs naneste v aerosolu na povrch nábytku. Přetřete suchým hadříkem a vyleštěte. Ocet nebo citronová šťáva dřevo vyčistí, olej jej ošetří.

Jak obnovit stary nábytek

Nejvhodnější je nábytek z ničím neošetřeného masivu, který dosud nebyl opatřen žádným lakem či barvou. Přetření je v tomto případě rychlé a nekomplikované. Natřít však lze i nábytek již opatřený jiným, starším nátěrem, musíme však nejprve odstranit staré vrstvy nátěru a poté nábytek přebrousit.

Jak obnovit starý nábytek

Brusku používáme na hrubé broušení, konečné úpravy děláme skelným papírem. Opalování pomocí opalovací pistole je vhodné na silné vrstvy laku a barvy. Pokud je nábytek zdobený drobnými ornamenty, je vhodné použít chemické odstraňovače nátěrů, např. organická rozpouštědla nebo louh.

Jak brousit starý nábytek

Zpravidla postupujeme ve třech krocích: nejdříve použijeme hrubý brusný papír (zrnitost 80), pak střední (120) a nakonec jemný o zrnitosti 180. Brousit můžeme ručně, což je poměrně namáhavé, nebo rychleji a účinněji excentrickou, případně deltovou bruskou.

Čím natřít staré trámy

Odpověď: Pro povrchovou úpravu trámů a jejich přibarvení můžete použít tenkovrstvý lazurovací lak s 1023 lazurol classic nebo s 1035 lazurol topdecor ve vybraném odstínu. v případě potřeby je možné trámy předem pro preventivní ochranu dřeva proti dřevokazům napustit prostředkem s 1033 lazurol impregnační základ.

Jak dlouho schne impregnace dřeva

Doba schnutí je cca 10 hodin a je třeba aplikovat 2 nátěry.

Jak obnovit stůl

Nejjednodušší a nejdostupnější metodou je obrousit povrch smirkovým papírem. Na začátku použijeme hrubější typ pro zarovnání hlubších nerovností a později jemný pro dokonalé vyrovnání povrchu. Další možností je použití (pokud to povrchu neuškodí) odstraňovače starých nátěrů.

Čím natřít dřevo na pergolu

Na pergolu je vhodné použít lazury s obsahem přírodního oleje, které obsahují velký podíl aktivních látek. Takovéto kvalitní lazury obsahují 40 až 80% aktivních látek. Přičemž, čím větší podíl aktivních látek lazura obsahuje, tím méně nátěrů je zapotřebí.

Jak natřít Vráťa od garáže

Ujistěte se, že jsou vrata před aplikací barvy zcela suchá. Pokud natíráte venku, ujistěte se, že se teplota pohybuje v optimálním rozmezí, asi 5 až 30°C. Než začnete garážová vrata natírat, ujistěte se, že země a okolní plochy jsou před kapkami či stříkanci dobře chráněny ochrannou fólií nebo novinami.

Jak brousit staré trámy

Na broušení starého trámu je vhodné použít výkonnější akumulátorovou nebo elektrickou vrtačku a ještě vybavenou hrnkovým brusným kotoučem. Ten zde použijte z důvodu, že perfektně odstraní zašlý prach a další nečistoty. Nasazení hrnkového kartáče do vrtačky s rychlosklíčidlem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jak odstranit starou barvu ze dřeva

K odstraňování se používá plamen benzínové lampy, plynového nebo horkovzdušného hořáku. Plamen nahřeje nátěr, který měkne nebo se přímo rozloží. Změklý nahřátý lak velice jednoduše odstraníte starou štětkou nebo malířskou škrabkou. Se zbytky seškvařeného nátěru pak skoncujete broušením papírem nebo pemzou.