Jak opylit meruňku?

Jak se opyluje Merunka

Meruňky – většina pěstovaných odrůd je samosprašná a nevyžaduje opylovače. Do skupiny cizosprašných, jako je např. Veecot, musí být opylení provedeno včelami. Problém je především časná doba kvetení meruněk, kdy navíc chladné počasí může přítomnost včel značně omezit.
Archiv

Jak probiha opylení

Opylení je děj, při kterém se samčí rostlinné buňky (pyl) přenášejí na samičí orgány květu (blizna). Opylení je nutný předpoklad k tomu, aby mohlo dojít k oplození a později vzniknout semeno. U krytosemenných rostlin je pyl přenášen na bliznu a nikoliv přímo na vajíčko jako u nahosemenných rostlin.

Jak se opyluje třešeň

Třešně nejlépe opylují včely, čmeláci a hmyz. Nepřítelem opylování je chladno, déšť a silné větry. U třešní máme jen dvě samosprašné odrůdy, a to Stelu a Halku. Všechny ostatní jsou cizosprašné a potřebují v blízkosti stromu opylovače.

Jak daleko musí být opylovač

Výběr vhodných opylovačů pro jednotlivé odrůdy je důležitý především ve výsadbách s omezeným počtem odrůd. Dobrý opylovač musí být v blízkosti opylované odrůdy, měl by kvést ve stejnou dobu, musí mít pravidelnou vysokou násadu květů a vyznačovat se velkou tvorbou pylu geneticky kompatibilního s danou odrůdou.

Kdy plodí meruňka

Měkké plody jsou vhodné do marmelád a na výrobu pálenky, kdy přezrání zvyšuje aroma plodů a podíl cukru. Rostlina plodí 3 roky po výsadbě a plně plodí více jak 30 let. V prvních letech po výsadbě se doporučuje na jaře první plody ostranit, aby strom nabral sílu do růstu koruny.

Jak se starat o meruňku

Meruňky preferují spíše sušší půdu, s neutrální reakcí kolem pH 7, lehčího typu. Těžká půda příliš zatěžuje kořeny meruněk. Stanoviště vybereme dostatečně teplé, světlé a slunné. Pro tento ovocný druh je nejvhodnější pěstování v nadmořských výškách kolem 350 m.n.m, s průměrnou roční teplotou kolem 8,5°C.

Jak včely opylují

Včely sbírají pyl na rostlinách, za letu jej rouskují a pokračují ve sběru na další rostlině téhož druhu – tím ji opylují správným pylem. Díky nadprodukci pylu rostlinami je ho dost nejen k opylování samotnému, ale i pro včelu, která jej přináší do úlu ve formě rousek. Včela medonosná využívá pyl jako zdroj bílkovin.

Kdo jsou opylovači

Opylovač je živočich, který umožňuje opylení, tj. přenáší pyl z jedné rostliny na druhou, respektive z prašníků jedné rostliny na bliznu jiné rostliny. Opylovači se uplatňují zejména u krytosemenných rostlin. Včela medonosná je snad nejznámějším opylovačem vůbec.

Proč nerodí třešeň

Třešeň kvete, ale neplodí

Může se stát, že kvůli nadmořské výšce nepřiletí včely a nedojde k opylení a následnému vzniku plodů. Dalším problémem může být, že vegetační doba je v takové nadmořské výšce příliš krátká. Začátkem června může ještě přijít ranní mrazík a od začátku srpna už občas taky při zemi přimrzne.

Kdy začne plodit třešeň

Třešně Třešně začínají plodit třetím rokem po výsadbě. Délka plodnosti se pohybuje v rozmezí od 20 do 25 let.

Co znamená Cizosprašná

Cizosprašnost (alogamie) je děj, při němž dochází k opylení pylem z jiné rostliny, jedná se tedy o rozmnožování pohlavní. Cizosprašnost je u rostlin mnohem častější než samosprašnost (autogamie). Cizosprašné rostliny mívají výraznější tvary, barvy a vůně květů.

Jak rychle roste třešeň

Zdravé třešně rostou asi o 30 cm ročně. Pokud je pokrok vašeho stromu pomalejší nebo pokud jsou nové listy žluté, nechte půdu a/nebo listy testovat na nedostatky živin.

Na co se roubuje Merunka

Meruňku můžeme roubovat za kůru v období plné mízy (během kvetení). Jelikož není jednoduché uchovat rouby (mimochodem – musí se řezat brzo jako u jiných peckovin), dá se roubovat už koncem února "na sucho" (na kozí nožku, kopulací, anglickou kopulací, když nemrzne). Nejjistější bude roubování kopulací – roub na výhon.

Jak omladit meruňku

Meruňka špatně snáší hluboké zmlazení do starého dřeva a to zejména v období vegetačního klidu. Proto starší stromy s menšími přírůstky nebo stromy neplodící (po letech s vysokými úrodami) zmlazujeme po sklizni řezem větví do 2–4letého dřeva, případně i hlouběji.

Co zasadit pod meruňku

Maliny trochu lépe prospívají, pokud pod nimi roste vratič, česnek anebo aksamitníky. U brambor však mohou vyvolat hnilobu. Fíkům se nedaří v blízkosti routy vonné. Listy ořešáku černého omezují růst okolních rostlin, zejména brambor, rajčat, jablek a ostružin.

Co se stane když zmizí včely

Podle britské televize BBC jsou včely nejdůležitějším hmyzem na planetě a opylují 70 ze 100 druhů plodin, které poskytují potravu 90 procentům lidí na planetě. V nejkritičtějším případě bychom po vymření včel ztratili všechny rostliny, které tito tvorové opylují, a následně všechna zvířata, která tyto rostliny jedí.

Proč včely sbírají pyl

Včely sosákem nasají nektar, základ medu, a uloží jej ve svém medovém váčku. Pyl, který obsahuje velké množství bílkovin a používá se ke krmení plodu, sbírají včely skoro jakoby jen tak mimochodem. Přichytí se k chloupkům na těle včel a při návštěvě další květiny se v odpovídajícím množství přenese na bliznu.

Co opyluje kolibřík

Zvlášť je lákají hadince, floxy, komule, tabák, tulipány, prvosenky, violky, šeříky, sporýše a čistce. Dlouhozobka svízelová (Macroglossum stellatarum) saje nektar na tzv. motýlím keři – komule Davidova (Buddleia davidii).

Jak pomoci Opylovačům

Abyste hmyz na svou zahradu přilákali, musíte jim poskytnout i něco k jídlu, například vysazením kopretin, slunečnic nebo měsíčku. Z aromatických rostlin poslouží například máta nebo meduňka.

Jaké květy má třešeň

Má vejčitou korunu, bílé oboupohlavné květy, které vykvétají ještě před olistěním, a kulovitý plod – temně rudou peckovici.

Jak dlouho Zraji třešně

Třešně zrají postupně od konce května do druhé poloviny srpna. Srdcovky a polochrupky dozrávají nejdříve, proto nebývají napadány vrtulí třešňovou, která nestačí naklást vajíčka.

Co potřebuje třešeň

Stanoviště by mělo být slunné, teplé, chráněné před větrem a mrazy, s dobrou cirkulací vzduchu. Do sušších půd vysazujeme ranné odrůdy, do vlhčích naopak odrůdy pozdější. Třešně koření velmi mělce, kolem 1,5m. PH půdy je optimální v rozmezí 6,5-8, přiměřeně vápenité.

Kdy zacne rodit Merunka

Meruňky. Meruňky plodí 2 až 3 rokem po výsadbě.

Co znamená Samosprasne

Samosprašnost (autogamie), někdy také samoopylení, je opylení květu přenesením vlastního pylu z prašníku na bliznu. Opakem je cizosprašnost, tj. přenesení cizího pylu.

Co znamená Samosprašná třešeň

Opylování ovocných stromů

Opylování je pojem pro přenesení pylu z tyčinky na bliznu pestíku. Pokud se to děje v rámci jednoho květu, jedná se o samosprašnost. Pokud je pyl z jednoho květu přenesen na jiný květ pomocí hmyzu nebo větru, jedná se o cizosprašnost.