Jak oslovovat Veru
Domácky se jméno užívá jako Verunka, Veruna, Veru, Vera, Verča, Veronička, Veruš, Verka, Verona, také Nika, Rona, Ronka aj.
Jaké i ve jméně
Tyto podoby totiž často vycházejí ze zdrobnělin jmen a ty obsahují právě měkké I (Tomáš – Tomík – Tomi). Ani podoba s tvrdým Y však není považována za chybnou. Můžeme tedy psát Luki i Luky, Viki i Viky, Zuzi i Zuzy. Záleží i na tom, jakou podobu jména dotyčný člověk používá nebo na kterou je zvyklý.
Jak se píše Pavli
Mezi domáckými podobami našich (obecných) jmen příbuzenských a (vlastních) jmen rodných (křestních) zvláště nápadné jsou podoby na -i, pravopisně též -y. Máme na mysli jména (podoby) jako: (a) tati, mami, babi, teti; (b) Pavli, Joži, Toni; Evi, Jani, Zdeni, Marti, Anči, Věri/y.
ArchivPodobné
Jak správně oslovit faráře
V tomto případě se u kněze používá slovo „Pane + funkce“ (např. „Pane faráři“, „Pane děkane“, „Pane probošte“ atd.). Za společensky nepřístojné se však považuje oslovení: „Pane Páter“, „Pane Otče“ či „Pane knězi“, protože zde se nejedná o funkci, ale o stav dotyčného.
Jak oslovit Lenku
Kdybychom hledali pouze správnou variantu, řídili bychom se vzorem, který jste sama zmínila. Když Hanu, Janu nebo Lenku oslovujeme Hani, Jani a Leni, neměníme jen koncovku, ale také předchozí souhlásku: n se mění ve výslovnosti v [ň].
Jak oslovit Moniku
Ženské křestní jméno Monika nemá mužský protějšek. Domácky se jméno užívá jako Monička, Monča, Móňa, Mona, Monka, Monina, Moninka, Monica, Mončina, Mončinka, Monka, Nika aj. Se jménem Monika se můžeme setkat také ve slovenštině, v ruštině, polštině nebo norštině.
Jak oslovovat Ivo
Dle další teorie je jméno odvozeninou slovanských jmen Ivan a Ivana. Domáckými podobami jména jsou Ivoš, Ivouš, Ivošek, Ivka aj. Jméno Ivo se vyskytuje i ve slovenštině, také v němčině, angličtině, italštině, holandštině nebo švédštině.
Jak oslovit Jarmilu
Odvozeniny a varianty. Ženské křesní jméno Jarmila má mužský protějšek ve jménu Jarmil. Domáckými podobami jména jsou Jarmilka, také Jarka, Jarča, Jára nebo Míla, Milka aj.
Jak oslovit Šárku
zdrobněliny. V běžném hovoru také často slýcháme oslovení jako Šári, Štěpi, Tomi, Viki apod. Jsou to tvary domáckých jmen vzniklé původně jako zkrácená podoba zdrobnělin utvořených příponou ‑inka, ‑ička nebo ‑ík, ‑íček: Šárinka – Šári, Stázička/Stázin(k)a – Stázi, Tomík/Tomíček – Tomi.
Jak oslovit kněze
Viz řadu církevních encyklopedií na internetu. Jiné je to u členů a hodnostářů církevních řádů (opat, převor, provinciál atd), ale to by už bylo nad rámec dotazu. Z tohoto důvodu tedy oslovovat "pane faráři" toho kněze, který skutečně tím farářem je, tzn. je odpovědným za kostel, faru, farnost.
Jak oslovovat církevní hodnostáře
Vaše Milosti nejdůstojnější pane preláte (děkane, probošte), ostatní hodnostáři pak např. Vážený pane faráři, kaplane, děkane. Biskupové evangelické církve se oslovují Vážený pane biskupe (v adrese Vážený pan biskup), obdobně i další hodnostáři, např. Vážený pane faráři, Vážená paní farářko apod.
Jak oslovit Radku
Domáckými variacemi jména jsou Ráďa, Rady, Raduš, Raduška, Raduna, Radunka, Raděnka, Radečka apod.
Jak oslovit PharmDr
PharmDr. (doktor farmacie) – Oslovujeme pane doktore/ paní doktorko. PhDr. (doktor filozofie) – Ten, kdo projde rigorózním řízením na humanitních, pedagogických a sociálních školách.
Jak oslovit titul Ph D
a za jménem titul Ph. D. budeme oslovovat "pane doktore", "pani doktorko".
Jak oslovovat Pepu
Domácími podobami jména jsou především Pepa, Pepík, Pepíček, také Pepan, Pepin, Pepino, Pepča, dále Jožka, Jožan, Jožánek, Jožínek, Joska, Jozífek aj.
Jak oslovit Denisu
Jméno se domácky užívá jako Deni, Denis, Denča, Deňule, Denuš, Denda, zdrobněle pak Deniska, Denička, Deninka, Desinka, Denuška nebo Deňulka.
Jak se říká Šárce
Odvozeniny a varianty
Domáckými variacemi jména jsou Šárina, Šárinka, Šárečka, Šáruška, Šáruš, Šárča, Šára apod. Jméno Šárka se vyskytuje i ve slovenštině.
Jak pozdravit pana faráře
Při oslovení se používá vokativní forma: „Důstojný pane“ („Velebný pane“), „Veledůstojný pane“, „Vaše Milosti“, „Vaše Excelence“, „Vaše Eminence“ a „Vaše Svatosti“. Ve vnitrocírkevním styku se při oslovení pro kněze používá jednoduchá familiární forma: „Otče“; u biskupa „Otče biskupe“, popř. „Otče arcibiskupe“.
Jak oslovit kardinála
Odpověď: Titulu Jeho Eminence se používá při oficiálním oslovení kardinála, Jeho Excelence při oslovení biskupa.
Jak oslovit podle titulů
Pokud má někdo u jména více titulů oslovujeme ho vždy tím nejvyšším dosaženým. Pro ukázku: profesor>docent>doktor>magistr. U žen pak před titul vždy dáváme paní, ať už je dotyčná vdaná či nikoliv.
Jak oslovit pana faráře
V tomto případě se u kněze používá slovo „Pane + funkce“ (např. „Pane faráři“, „Pane děkane“, „Pane probošte“ atd.). Za společensky nepřístojné se však považuje oslovení: „Pane Páter“, „Pane Otče“ či „Pane knězi“, protože zde se nejedná o funkci, ale o stav dotyčného.
Jak správně oslovit
V oficiální komunikaci není zahájení e-mailu pozdravem považované za vhodné. Obvykle je oslovení ve formě Vážený pane/Vážená paní a následuje oslovení akademickým titulem, funkcí nebo příjmením. Za oslovením se vždy píše čárka a další řádek by měl začínat malým písmenem.
Jak oslovit Mgr et Mgr
Je důležité mít na paměti, že dámu, která má například titul Mgr., skutečně oslovujeme „paní magistro“, i když třeba vůbec nevíme, zda je svobodná či vdaná. Oslovení „slečno magistro“ je špatně!
Jak oslovit titul Bc
Titul Bc. (bakalář) získávají absolventi bakalářských studijních programů a BcA. (bakalář umění) mají absolvento bakalářského studia v oblasti umění. V obou případech oslovujeme paní bakalářko, pane bakaláři.
Jak oslovit doc dr
Pokud chceme oslovit osobu s titulem doc. Ing. ………., Ph. D., tak jej oslovíme „pane docente“. Oslovení „pane inženýre či „pane doktore“ je v tomto případě chybné.