Jak dlouho trvá předvolání k soudu
Pokud jde o hlavní líčení, obžalovanému, státnímu zástupci a obhájci musí být předvolání doručeno nejpozději pět pracovních dnů předem. Pokud tato lhůta není dodržena, může se hlavní líčení konat jen s jejich souhlasem, resp. pokud o to požádají.
Jak vypadá předvolání k soudu
Předvolání musí být vždy písemné a musí být vždy doručeno do vlastních rukou s dostatečným předstihem. Předvolání je vždy nutné doručit přímo osobě, která se má účastnit dotčeného úkonu jako osoba vyslýchaná či osoba podávající vysvětlení. Pokud má tato osoba právního zástupce, je třeba předvolání doručit rovněž jemu.
Jak navštívit soud
Nemusíte přitom být právník ani účastník řízení, jednání před soudem je zásadně veřejné, takže přítomni v soudní síni můžete být i vy. Vlastně jen to, ať se ve všední den dostavíte k soudu, nejlépe k okresnímu. Jednání probíhají zpravidla od osmi hodin ráno.
Jak probíhá soudní řízení
Při jednání se provádí dokazování.
Účastníci sporu mají v rámci civilního řízení (až na výjimky) povinnost navrhovat důkazy, aby prokázali svá tvrzení. Soud může provést i jiné než navržené důkazy, jsou-li potřebné ke zjištění skutkového stavu a vyplývají-li z obsahu spisu. Jednání je veřejné.
Jak mluvit u soudu
Dbejte na to, aby byl Váš projev dostatečně hlasitý a srozumitelný. Soudní i ostatní přítomné osoby se vzájemně oslovují pane, paní s připojením funkce či postavení nebo akademického titulu, tedy pane předsedo, paní přísedící. Všem dospělým osobám se vyká. K představitelům soudu mluvte vestoje.
Jak probíhá podání vysvětlení
Nejčastěji se podání vysvětlení týká běžných dopravních přestupků, jako je překročení povolené rychlosti či nesprávné parkování. Předvolání byste měli dostat písemně a do vlastních rukou. Jestliže má vysvětlení podat dítě či nesvéprávná osoba, pak je třeba doručit předvolání i jejímu právnímu zástupci (opatrovníkovi).
Jak zjistit kdy bude soud
Možnost informovat se rychle prostřednictvím stránky www.justice.cz/ mají účastníci občanskoprávních sporů, trestních věcí i dědických řízení. Infosoud je jednou z částí plánu eJustice. Tam mimo jiné patří i ePodatelna či insolvenční rejstřík, které už jsou v provozu.
Co si vzít na sebe k soudu
Na co myslet před soudním jednáním
Již před odchodem k soudu by měl každý zvážit svoje oblečení. I tím lze vyjádřit svůj respekt k soudu. Vhodné je formální oblečení (společenský oblek, košile a kravata), nicméně přípustné je i jiné slušné oblečení.
Jak oslovovat u soudu
Soudní i ostatní přítomné osoby se vzájemně oslovují pane, paní s připojením funkce či postavení nebo akademického titulu, tedy pane předsedo, paní přísedící. Všem dospělým osobám se vyká. K představitelům soudu mluvte vestoje. Pokud Vám to věk nebo zdravotní stav nedovoluje, požádejte, abyste mohli mluvit vsedě.
Jak jít oblečen k soudu
Již před odchodem k soudu by měl každý zvážit svoje oblečení. I tím lze vyjádřit svůj respekt k soudu. Vhodné je formální oblečení (společenský oblek, košile a kravata), nicméně přípustné je i jiné slušné oblečení.
Jak dlouho může trvat vyšetřování
Zákon vyšetřující orgán zavazuje vyšetřování ukončit do dvou, resp. tří měsíců, jde-li o řízení před okresním soudem, nebo do půl roku, jde-li o řízení před soudem krajským.
Co následuje po podání vysvětlení
Podání vysvětlení podle ust.
V souvislosti s podáním vysvětlení je možné, že po ukončení , či v průběhu podání vysvětlení , učiní policejní orgán úkon a rovnou podezřelou osobu obviní. Poznámka ČFTI: Již při podání vysvětlení doporučujeme využít služeb dobrého advokáta na trestní právo.
Jak získat rozhodnutí soudů
ODPOVĚĎ: Kopii rozsudku lze získat i bez fyzické přítomnosti (návštěvy) na soudě – můžete požádat písemnou formou o vyhotovení kopie tohoto rozsudku – žádost musí obsahovat údaj o tom, kdo žádá, jaký soud, o jaký rozsudek se jedná, datum a podpis.
Jak vyhledat rozsudek soudů
Řada soudů už značnou část svých rozsudků zveřejňuje nyní na webu https://rozhodnuti.justice.cz/ na základě dřívější instrukce Ministerstva spravedlnosti. Zákonná povinnost pro všechny soudy ale vznikne až novelou zákona o soudech a soudcích, která nabude účinnosti od 1. července 2022.
Jak to chodí u soudu jako svědek
Po příchodu do budovy soudu můžete být justiční stráží či vrátným vyzváni ke sdělení účelu své návštěvy, popřípadě vyzváni k předložení obsílky či prokázání své totožnosti. Může se vám však také stát, že do budovy soudu vejdete prakticky bez povšimnutí.
Jak oslovit soud v dopise
„pane předsedo, pane přísedící, pane obhájce, pane doktore, paní státní zástupkyně, pane znalče, pane svědku apod.).
Jak mluvit se soudcem
K představitelům soudu mluvte vestoje. Pokud Vám to věk nebo zdravotní stav nedovoluje, požádejte, abyste mohli mluvit vsedě. Pokud zrovna nehovoříte k soudci nebo senátu, posaďte se.
Jak se dozvím o trestním oznámení
V případě trestního oznámení se obracejte na nejbližší služebnu Policie České republiky (www.policie.cz/kontakty). Můžete se dostavit i na státní zastupitelství (www.justice.cz), v naléhavých případech využijte linku tísňového volání 158.
Co se děje po podání vysvětlení
Když už se k podání vysvětlení dostavíte, policejní orgán vám musí k vaší žádosti sdělit, zda jste předvoláni jako tzv. prověřovaná osoba (podezřelý) nebo jako svědek. Prověřovaná osoba má vždy právo výpověď odmítnout a policejní orgán to musí bez dalšího respektovat.
Jak se chovat při podání vysvětlení
Při podávání vysvětlení jste povinni vypovídat pravdu a nic nezamlčovat (nejste-li podezřelým). Případnou sankcí je postih za přestupek křivého vysvětlení, za nějž vám hrozí rovněž pokuta až ve výši 50 000 korun.
Kdy dostanu rozsudek
V praxi má soudce na vyhotovení rozsudku soudce 30 dní ode dne konání soudu, ale když to nestihne, může požádat o prodloužení lhůty vždy o dalších 30 dní. Poté se čeká na převzetí usnesení nebo rozsudku všemi účastníky, a to i když se vzdali odvolání na místě při soudním líčení.
Jak zjistím co je pod spisovou značkou
Spisovou značku najdete na všech dokumentech, které jste od soudu obdrželi v souvislosti s řízením. Znáte-li alespoň spisovou značku, pod níž bylo vydáno dovoláním napadené rozhodnutí odvolacího soudu,můžete spisovou značku Nejvyššího soudu vyhledat zde.
Jak správně oslovit
V oficiální komunikaci není zahájení e-mailu pozdravem považované za vhodné. Obvykle je oslovení ve formě Vážený pane/Vážená paní a následuje oslovení akademickým titulem, funkcí nebo příjmením. Za oslovením se vždy píše čárka a další řádek by měl začínat malým písmenem.
Jak oslovit více lidí v dopise
Vážené paní, vážení pánové, Vážená paní / Vážený pane, Vážení, Vážení obchodní přátelé, Vážení partneři, Vážení klienti…).
Kdo se může stát soudcem
Soudcem z povolání se může stát bezúhonný občan, který má ukončené vysokoškolské právnické vzdělání, vykonal praxi justičního čekatele a složil odbornou justiční zkoušku.