Jak ostříhat ptačí zob?

Jak vysoko vyroste ptačí zob

Ptačí zob obecný (Ligustrum vulgare) je nejznámější dřevina používaná na stříhané (tvarované) živé ploty. Je to hustý, pomalu rostoucí keř patřící do čeledi olivovníkovitých (Oleaceae). Jako jediný z rodu ptačí zob (Ligustrum) je rozšířen v Evropě. Dorůstá do výšky 2 – 3 metrů.

Jak sázet ptačí zob

Stálezelené a poloopadavé druhy ptačího zobu se hodí spíše na chráněná stanoviště a do teplejších lokalit. Opadavé druhy vysazujeme zásadně jako prostokořené, poloopadavé jako kontejnerované, nebo alespoň s kořenovým balem. Rostlinám se dobře daří v polostínu i na plném slunci.
Archiv

Jak moc je jedovatý ptačí zob

Ptačí zob jen pro ptáky

Většina zachycených otrav je staršího data (snad i stoletých). Dr. Jan Baloun a další podotýkají, že v současné době není dost důkazů o prudké toxicitě, a uvádějí jediný případ otravy dvouletého dítěte z 55 zaznamenaných prokazatelných požití plodů ptačího zobu.

Jak vypadá ptačí zob

Ptačí zob (Ligustrum) je většinou opadavý, nebo poloopadavý listnatý keř z čeledi olivovníkovitých. Rostlina dorůstá přibližně do dvou až tří metrů. Má tenké a vzpřímené větve pokryté drobnými chloupky, tenké listy a bílé květy uspořádané v latách, které po odkvětu nahrazují černé bobulovité plody.
Archiv

Jak daleko od sebe ptačí zob

Keře včetně ptačího zobu sázet 30-45 cm od sebe.

Jak daleko od sebe sázet Buxus

Přibližně do třetiny rýhu vyplňte substrátem a pak už sázejte. Aby rostliny byly v rovné řadě, vypomozte si kolíky, mezi které napnete provázky. Pak už můžete s klidem rozmisťovat rostliny, a to přibližně ve vzdálenosti 60 cm. Zasypte je substrátem.

Jak se množí ptačí zob

Květy se na rostlině objevují od června do července, jsou to vzpřímené hrozny bílé barvy, po nichž zdobí rostlinu v období září černé peckovice, které jsou jedovaté. Množení: Ptačí zob můžeme množit od července do srpna deseticentimetrovými bylinnými řízky a v říjnu dvaceticentimetrovými dřevitými řízky.

Jak rychle roste ptačí zob

Roste velmi rychle

Nechcete-li, aby k vám nakukovali zvědaví sousedé, potěší vás jistě i to, že ptačí zob roste rychlostí 30-50 cm za rok.

Kdy se stříhá ptačí zob

Tento zakrsle rostoucí druh nepotřebuje žádný řez. Jen výjimečně je dobré provést lehké prosvětlení koruny. Vysazené živé keře poprvé prostříháváme v předjaří a podruhé koncem června, kdy ukončí druhou růstovou fázi. Je-li to zapotřebí, můžeme třetí a poslední řez provést ještě v září, ale nejpozději počátkem měsíce.

Kdy roste ptačí zob

Ptačí zob (Ligustrum vulgare) je bohatě rozvětvený keř vhodný pro výsadbu živých plotů. Pravidelný tvar a relativně pomalý růst předurčují Ptačí zob pro tvarované nízké i vysoké živé ploty. Maximální výška živého plotu z Ptačího zobu je kolem tří metrů. Volně rostoucí keře kvetou během června až července.

Jak se rozmnožuje ptačí zob

Ptačí zob obecný se velmi dobře rozmnožuje vegetativně, odnožemi a řízkováním. Dobře snáší řez, takže se hodí do živých plotů. Jeho kůry lze použít k barveni vlny, odvaru z listů se v lidovém lékařství užívalo proti krčním zánětům, z plodů se připravovala barviva, semen se používalo jako abortiva.

Jak přesadit ptačí zob

Výsadbu lze provádět na jaře, hned jak půda rozmrzne, ale také na podzim. Rostliny sázíme 0,5 až 3 metry od sebe a po výsadbě radikálně seřízneme. Rostlina je mrazuvzdorná a nenáročná. Snese slunce i polostín a všechny typy půdy.

Jak stříhat buxus

Nejvhodnějším obdobím pro stříhání buxusu je období hlavního růstu, tedy duben až září. Pokud jednou buxus zastřihnete do určitého tvaru, pak byste v jeho udržování měli vytrvat. Začněte shora a od středu – při sestřihu postupujte od shora dolů a od středu do stran.

Co vysadit před plot

V případě slunečního prostoru před plotem je dobré vysadit například levanduli, rozchodník, šalvěj, růže, perovskie, sléz, okrasné cibuloviny, větrnici nebo různé okrasné trávy.

Kdy množit ptačí zob

Ptačí zob můžeme množit od července do srpna deseticentimetrovými bylinnými řízky a v říjnu dvaceticentimetrovými dřevitými řízky. Výsadbu lze provádět na jaře, hned jak půda rozmrzne, ale také na podzim. Rostliny sázíme 0,5 až 3 metry od sebe a po výsadbě radikálně seřízneme.

Co dát na plot aby nebylo vidět

Nejčastěji používané jsou jehličnany, ale podle odborníků nejsou ideální. Dostatečně vysoký plot, který ochrání zahradu před zvědavými pohledy, a to i v zimě, lze přitom vypěstovat například z habrů, topolů, ptačího zobu, hlohyně nebo tavolníku.

Proč neroste ptačí zob

Pro intenzivní růst potřebuje rostlina velké množství vody. Pokud je suché období, doporučujeme rostliny zalévát každý druhý den nebo si pořídit kapkové zavlažování. V suché půdě rostlina neroste. Dbejte proto na dostatečné zavlažování.

Jak hnojit ptačí zob

Hnojit je třeba i ptačí zob

Může však růst ještě rychleji, pokud čerstvě zasazené rostliny budeme pravidelně hnojit. Potřebujeme k tomu kompost a drcenou rohovinu (dlouhodobě působící vysoce účinné hnojivo). Rohovina obsahuje nejrůznější stopové prvky, živiny a hlavně dusík, který se postupně uvolňuje.

Kdy se má stříhat buxus

Každé zastřižení nutí buxus vyhánět nové a nové výhony. Díky častému zastřihování keř postupně dorůstá a houstne. Nejvhodnějším obdobím pro stříhání buxusu je období hlavního růstu, tedy duben až září. Pokud jednou buxus zastřihnete do určitého tvaru, pak byste v jeho udržování měli vytrvat.

Jak pěstovat buxus v květináči

Buxus není náročný na zálivku, ale ​nemá rád dlouhé období sucha​. Hlavně rostliny pěstované v nádobách bychom proto měli v létě častěji zavlažovat. Na jaře si také krušpánek zaslouží přihnojení, třeba kompostem. Zimu snáší keře v zahradě dobře, buxus v květináči je lepší zakrýt navíc i hlínou a třeba mulčem.

Proč se davaji koule na plot

Výstražné koule se na vedení vysokého napětí dávají z důvodu varování nízko letících letadel a k prevenci nehod. Červeno bílé koule z plastu vizuálně zvýrazní dráty a letadla tak velmi snadno identifikují, že se mají drátům vyhnout.

Jak vysoký může být plot mezi sousedy

Stavbu plotu a souhlas od souseda

Opět připomínámě, že povolená výška plotu (nejen) mezi sousedy je 2 metry. Pokud stavíte vyšší plot, je potřeba získat územní souhlas a k němu i souhlas souseda.

Jak se množí Ptačí zob

Květy se na rostlině objevují od června do července, jsou to vzpřímené hrozny bílé barvy, po nichž zdobí rostlinu v období září černé peckovice, které jsou jedovaté. Množení: Ptačí zob můžeme množit od července do srpna deseticentimetrovými bylinnými řízky a v říjnu dvaceticentimetrovými dřevitými řízky.

Jak hnojit Ptačí zob

Hnojit je třeba i ptačí zob

Může však růst ještě rychleji, pokud čerstvě zasazené rostliny budeme pravidelně hnojit. Potřebujeme k tomu kompost a drcenou rohovinu (dlouhodobě působící vysoce účinné hnojivo). Rohovina obsahuje nejrůznější stopové prvky, živiny a hlavně dusík, který se postupně uvolňuje.

Jak obnovit živý plot

Je-li listnatý živý plot příliš vyholený nebo přerostlý, můžete jej zmladit hlubokým řezem a obnovit tak jeho potřebnou výšku. Nejvhodnějším obdobím je pozdní podzim nebo zima. Ideální pro toto opatření je podzimní nebo zimní den, kdy nemrzne. Pákovými nůžkami nebo pilkou zkraťte všechny větve na 10–15 cm.