Jak Otrhávat listy u rajčat?

Jak stříhat listy u rajčat

Stříhání listů rajčat

Stříháme velké listy, načež rostliny dostanou více energie k růstu samotných plodů. Nikdy však nestříhejte všechny listy, ale jenom nezbytnou část. A razantní střih se provádí až v době, kdy rajčata na plody nasazují.
Archiv

Kdy odstranit listy z rajčat

Částečné otrhávání listů u rajčat se doporučuje pouze u spodních listů v době, kdy už má rostlina dostatečnou listovou plochu. V této době můžeme odstranit spodní listy, které se dotýkají půdy, protože je u nich mnohem větší riziko infekce houbovými chorobami.
Archiv

Proč žloutnou rajčatům listy

Žluté listy mohou souviset s nesprávnou zálivkou

Mezi nejčastější příčinu, která způsobuje žloutnutí listů, patří nesprávná zálivka. Rajčata bychom měli zalévat tak akorát – ne mnoho, ne málo.

Proč se u rajčat kroutí listy

Na vině ovšem často bývá i tzv. abiotická porucha, kterou způsobuje jak nadbytečná, tak i nedostatečná zálivka, tedy přemokřený i přesušený substrát. Stejně jako velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí. Ale také nedostatek dusíku a draslíku.
Archiv

Kdy otrhat spodní listy rajčat

Zaštipujte proto rostlinu za 7 _ 8 vijanem, rajčátka, která se vytvoří výše, již v našich podmínkách nedozrají. Odstraňte spodní listy až po právě sklizený vijan. Zajistíte prosvětlení rostliny, tyto listy již v době odplození vijanu, nejsou fotosynteticky aktivní.

Kdy a jak stříhat rajčata

Čas pro zkrácení hlavního výhonu rajčat nastává v momentě, kdy se na rostlině vytvoří asi 6 nebo 7 květenství (vijanů). Obvykle k tomu dochází v průběhu srpna a rajčata se krátí z toho důvodu, že by plody na dalších vijanech již nestihly včas dozrát. K tomu totiž potřebují ještě celé dva měsíce od vykvetení.

Co je to Vijan u rajčat

Vijan (Cincinnus) je jednoduché květenství patřící do skupiny vrcholičnatých. Vrcholičnatá květenství se vyznačují tím, že vřeteno (pokračování stonku v květenství) vyrůstá tak zkráceno, že ho boční větve přerůstají.

Kdy sklízet rajčata ráno nebo večer

Jak a kdy rajčata sklízet Rajčata můžete trhat prakticky kdykoli, ale když se je rozhodnete zavařovat nebo jinak tepelně upravovat, pro sklizeň je nejvhodnější časné ráno.

Co okusuje rajčata

Nejčastějšími škůdci rajčat jsou mšice, molice, slimáci včetně plzáka španělského, ale i svilušky a třásněnky.

Co chybí rajčatům

Nedostatek doplňkových živin

Rajčata potřebují v malém množství i další prvky jako je měď, zinek, síra, mangan nebo bór. Několik z nich může být rovněž příčinou výše zmíněné chlorózy rajčat.

Jak dodat vápník rajčatům

Preventivně nebo při výskytu prvních příznaků je možné dodávat rostlinám vápník listovou aplikací ve snadno přijatelné formě. Tou je především chlorid vápenatý (0,5 %) nebo některá speciální hnojiva, která tuto formu vápníku obsahují. Důležité je preventivní použití, napadené plody již nevyléčíte a je dobré je otrhat.

Jak vyvázat rajčata

Většina pěstitelů rajčat dává přednost tyčkovým odrůdám. Ty se vedou na jeden výhon a musí se vyvazovat k opoře. Rostliny dosahují výšky až 2 metry. Pro uvazování je nutné použít pružný materiál, který se nezařezává do stonku a tak se výborně hodí staré punčocháče.

Kdy začít šít rajčata

Rajčata bychom měli vysít 6-10 týdnů před datem, ve kterém budeme moci sazeničky vysadit ven, případně do skleníku. Doba potřebná pro předpěstování závisí na teplotě, kterou semenáčkům a sazeničkám dopřejeme. Vysokou teplotou při klíčení můžeme start o týden i dva urychlit.

Co opyluje rajčata

Při pěstování ve venkovních podmínkách postačuje pro opylení proudění vzduchu. To můžeme v uzavřených prostorách nahradit tím, že rostlinami jednou denně zatřepeme a to v době, kdy je pyl zralý a suchý (obvykle 9.00 až 11.00 hod.). Nejvhodnějšími opylovači pro rajčata jsou pak čmeláci.

Jak poznat zralé rajče

Jakmile zhruba sedí barva, dalším vodítkem může být hmat. Nezralé rajče je na pohmat tvrdé a přezrálé je už moc měkké. 💡 Tip: Zralé rajče připravené ke sklizni je pevné, ale při jemném stlačení prstem nebo opatrném zmáčknutí by mělo trochu povolit. Doma vypěstovaná rajčata voní.

Co s rajčaty po sklizni

Vzhledem k tomu, že rajčata patří k velmi oblíbené zelenině, konzumují a zpracovávají se v mnoha podobách a úpravách. Velmi známé z úprav za tepla je například výroba kečupu, leča anebo protlaků. Oblíbené jsou i rajčatové omáčky, rajčatové džusy, nebo rajčata sterilované nebo dušená.

Co žere listy rajčat

Housenka Tuta absoluta požírá listy i plody rajčat a lilku. Škůdce likviduje celé rostliny. Odborník radí, aby zahrádkáři, jakmile objeví první náznaky napadení, keříky okamžitě zlikvidovali. Ideálně spálili.

Kdy a čím hnojit rajčata

Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby. Poté přihnojujte 1x za tři týdny, pokud budete hnojít HNOJÍKem.

Jaké je nejlepší hnojivo na rajčata

Pro vyvážené hnojení doporučujeme používat hnojiva renomovaných značek, jako je Kristalon na rajčata a papriky, organo-minerální kapalné hnojivo Agro s unikátním minerálním výtažkem TerraLut, nebo univerzálnější přírodní organické hnojivo Trumf.

Jak se projevuje nedostatek vápníku u rajčat

Pokud věnujete svým rajčatům maximální péči a přesto se vám na některých plodech objevují hnědé zaschlé skvrny, nezoufejte. Nejspíš jde o nedostatek vápníku! Ten se u rostlin projevuje různými růstovými vadami, u rajčat ho však nejspolehlivěji poznáte podle zasychání koncových částí plodů.

Čím Vápnit rajčata

Vhodným hnojivem je Harmonie Vápník, bezchlórový koncentrát vápníku (13,9 %) s dusíkem (8 %), hořčíkem (2,5 %) a mikroelementy. Kromě dodání potřebného vápníku rostlině postřik také zlepšuje skladovací podmínky, svěžest, odolnost rostlin a vybarvení plodin.

Čím vázat rajčata

Většina pěstitelů rajčat dává přednost tyčkovým odrůdám. Ty se vedou na jeden výhon a musí se vyvazovat k opoře. Rostliny dosahují výšky až 2 metry. Pro uvazování je nutné použít pružný materiál, který se nezařezává do stonku a tak se výborně hodí staré punčocháče.

Jakou hlínu použít na rajčata

Pokud jde o hlínu, není rajče zase tak vybíravé. Do kontejneru můžete nasypat jakýkoli kvalitní, nejlépe organický a lehký substrát pro zahrady i pokojové rostliny nebo také přírodní zeminu obohacenou o humus, ta by však měla tvořit asi jen 40 % objemu květináče.

Jak velký květináč na rajčata

Při pěstování rajčat v květináčích je důležité, aby byl květináč dostatečně velký. Rajčata mají hluboké kořeny a potřebují prostor. Květináč by měl mít průměr 30-40 cm a objem alespoň 15 litrů pro jednu rostlinu rajčete.

Jak hluboko síť rajčata

K výsevu použijeme mělkou misku, kterou vyplníme asi 1 až 1,5 cm silnou vrstvou substrátu pro výsev a množení nebo zahradnického substrátu. Semena rajčat vyséváme na vzdálenost cca 1,5 cm.