Jak otužovat sazenice?

Jak otužovat sazenice rajčat

Při otužování sazenic postupujte tak, že rostliny asi týden před výsadbou postupně vystavíte venkovním podmínkám. První den přeneste sazenice ven na maximálně dvě hodiny. Umístěte je na chráněné stanoviště mimo přímé slunce (pokud je venku jasno). Potom je schovejte zpátky domů.
Archiv

Jak Otuzovat papriky

S otužováním začněte 10 – 14 dní před předpokládaným termínem výsadby. Nejdříve vyneste rostliny v květináčích venku odpoledne, při vyšších teplotách, dejte je do závětří a do stínu na půlhodinu až hodinu. Postupně čas „venčení“ prodlužujte a přivykejte rostliny i na přímé slunce.
Archiv

Jaké teploty snesou okurky

Optimální teplota pro okurky je asi 25 °C přes den a 16 až 18 °C v noci. Rajčata se dobře opylují pouze při teplotě 15 až 30 °C, přičemž potřebují i pohyb vzduchu. Paprika při vyšších teplotách shazuje květy, případně i mladé plody.

Jak sázet sazenice rajčat

Nejčastěji je vysazujeme šikmo, a to tak, že kořenový bal s částí stonku položíme do vyhloubené jamky a zahrneme zeminou. Důvodem je to, že rajče bude následně kořenit i ze stonku, čímž se vytvoří silnější a bohatší kořenový systém. Rostliny vysazujeme na záhon ve sponu 80 x 40 – 50 cm.

Jak dlouho otužovat sazenice

Sazenice, které jsme dosud pěstovali uvnitř, začneme otužovat přibližně deset až čtrnáct dní před předpokládaným termínem výsadby. Teplotu postupně snižujeme větráním přes den, omezíme závlahu, ale den před výsadbou sazenice dobře zalijeme.

Co dělat aby se sazenice Nevytahovaly

V sadbovači se sazeničky docela dost perou o živiny i světlo, takže je co nejdřív přepikýrujte. V případě vytažených sazenic ani nečekejte na první pravé lístky a klidně je vyjednoťte dřív, každou sazenici do vlastního kelímku nebo květináčku, a utopte je v zemi až po spodní lístky.

Kdy začít hnojit papriky

Kdy začít hnojit Jakmile papriky začnou kvést, je vhodné je trochu přihnojit hnojivem určeným přímo pro papriky. Je vhodné se vždy řídit doporučením výrobce hnojiva, který většinou doporučuje jak koncentraci, tak optimální dávkování hnojiva. Rozpustné hnojivo si můžete nachystat – pár kapek vždy do každé zálivky.

Jak často zalévat sazenice okurek

Okurky ocení zálivku, kterou budeme provádět spíše méně často, zato vydatně a důkladně. Rostlina si pak vytvoří lepší kořenový systém. Okurky stačí zalévat 1–2x týdně tak, aby se voda dostala cca 10–20 cm pod povrch půdy.

Kdy je zralá okurka

Sklizeň okurek začíná přibližně 12 týdnů po výsevu. U salátovek sbíráme plody dlouhé 15 – 20 cm. Nakládačky sklízíme při délce 2,5 – 7 cm nebo když mají vhodnou velikost pro naložení do láku. Pokud necháme na rostlině příliš dlouho zralé plody, mohou rostliny "shodit" plody v mladém stádiu.

Jak mít silné sazenice rajčat

Vyšší teploty a nedostatek světla vedou k vytahování rostlin a nekvalitním sazenicím. Přestože je intenzivní osvětlení žádoucí, nemělo by být delší než 12-14 hodin, aby měly semenáčky čas růst i odpočívat a byly silné. Substrát udržujeme stále mírně vlhký.

Jak často zalévat sazenice rajčat

8) Sazenice zalévejte 2 – 3 x týdně. Mezi jednotlivými zálivkami nechte substrát v květináči částečně proschnout, pouze tak dosáhnete silné sazenice se zdravými kořeny. Trvalé provlhčení substrátu má často za následek odehnívání kořenů.

Jak zachranit Vytahle sazenice

Jak jsme již naznačovala, vytáhlé sazenice jsou mnohem zranitelnější na větrné poryvy, které se do nich více opírají. Je nezbytně nutné vytáhlé sazenice minimálně týden před výsadbou ven otužovat, tedy je postupně přivykat nelehkým venkovním podmínkám na větru a plném slunci.

Jak urychlit růst sazenic

Vyšší teploty a nedostatek světla vedou k vytahování rostlin a nekvalitním sazenicím. Přestože je intenzivní osvětlení žádoucí, nemělo by být delší než 12-14 hodin, aby měly semenáčky čas růst i odpočívat a byly silné. Substrát udržujeme stále mírně vlhký.

Proč nerostou sazenice paprik

Zkroucené listy u sazenic paprik

Nejčastěji však kvůli rozdílnému pH či nedostatku bóru. Tento prvek je v podstatě velmi opomíjen, ale pokud chybí u paprik, rostliny se nemusí správně vyvíjet. A co hůře – listy se začnou kroutit, rostlina neroste a později listy začínají odumírat.

Jak hnojit sazenice

Hnojení sazenic

Prvních čtrnáct dní po přesazení zakořeňují, pak čerpají potřebné živiny ze substrátu a po uplynutí této doby jim je musíte pravidelně dodávat, a to v desetidenních nebo týdenních intervalech tekutým hnojivem pro start a růst.

Jak hnojit sazenice paprik

Přihnojování je potřeba sazenicím dopřávat po celou dobu jejich růstu. Platí to i pro sazenice rajčat a jiných. Existuje mnoho hnojiv, které lze sazenicím dopřát, avšak organická hnojiva v půdě by měla být základ. Proto papriky a rajčata vysazujte do záhonu, který byl na podzim či časně zjara prohnojen hnojem.

Proč vadnou sazenice okurek

Sazenice okurek se často začnou zhoršovat v případě nesprávného zavlažování. Nedostatek nebo přebytek vlhkosti tedy přispívá ke kroucení, pádu na jednu stranu a někdy dokonce úplnému vypadnutí sazenic z kontejnerů. Z tohoto důvodu je nesmírně důležité provádět kompetentní zavlažování sazenic vodou.

Jak se starat o sazenice okurek

Okurky vyžadují dostatek vláhy, ne však přemokření. Zalévat méně často, ale důkladněji tak, aby vláha prosákla 10 – 20 cm do hloubky. Teplota vody má odpovídat teplotě půdy, nemá být nižší. Nezalévat ke krčkům rostlin, podporovalo by se vytváření půdních houbových chorob, nebezpečných zvláště u hadovek.

Proč Zaštipovat okurky

Zaštipování okurek má své opodstatnění

Je třeba myslet na to, že rostlina vyživuje nejen listy, ale také plody, které se na ní tvoří. Proto je důležité přistoupit k jejich prořezávání. Dalším důvodem je přísun vzduchu. Pokud bude mít rostlina bujné olistnění, proudění vzduchu bude nedostatečné a riskujete vznik plísní.

Jak vysoko nechat růst okurky

Na síti je můžete úspěšně pěstovat na záhonu i ve skleníku. Je však třeba dodržet určité zásady. Základem opěrné konstrukce jsou dřevěné kůly nebo železné tyče zatlučené v řadě ve vzdálenosti 2–3 m od sebe. Výška kůlu po zatlučení má mít 2 m.

Proč žloutnou sazenice rajčat

Žluté listy mohou souviset s nesprávnou zálivkou

Mezi nejčastější příčinu, která způsobuje žloutnutí listů, patří nesprávná zálivka. Rajčata bychom měli zalévat tak akorát – ne mnoho, ne málo. Nadbytek vody způsobuje ztěžknutí půdy a nedostatek vzduchu kolem kořenového systému, který postupně zahnívá.

Proč se sází papriky po dvou

Dvě rostliny si tak poskytnou navzájem oporu. Ač je paprika světlomilující rostlina, dvě koruny lépe ochrání plody před úžehem v období intenzívního slunečního svitu a ty se tak nepřehřívají a mohou pokračovat v růstu.

Kdy poprvé hnojit sazenice

Kdy je vlastně ten správný čas na přihnojení rostlin vzešlých ze semínek Jen co vykouknou první zelené rostlinky z hlíny, už máš nutkání přihnojovat Vzešlé rostlinky je nutné nechat dostatečně vyrůst, ideálně na fázi 2-4 pravých lístků. Čím jsou ale větší, mají také větší požadavky na živiny.

Kdy začít hnojit

Hnojit začínáme se začátkem vegetace, když se rostliny probouzí ze zimního spánku, po kterém jsou většinou (paradoxně) vyčerpané a potřebují vzpruhu. Případně rostliny rovnou přesaďte a nějakou dobu poté začněte i s hnojením. Přesněji, po uplynutí doby, kdy se vyčerpá hnojivo obsažené v použitém substrátu.

Kdy začít hnojit sazenice paprik

Obvykle je nutné hnojit od začátku vegetace, během růstu až do kvetení a tvorby plodů, aby mělo hnojení papriky potřebný efekt. HNOJÍK je jediné ekologické organické hnojivo, které kromě živin poskytne paprikám přírodní ochranu proti škůdcům a plísním.