Jak ověřit datovou schránku?

Jak zjistit stav datové schránky

Uživatel a schránka

Ve sloupci Informace o schránce najdete základní informace o schránce, ke které přistupujete (ID, typ schránky a název). V okně zobrazené informace závisí na typu schránky. Pole Stav schránky ukazuje aktuální stav – schránka je zpřístupněná nebo ne.

Jak zjistit údaje k datové schránce

Vydání nových přístupových údajů je zdarma. Nové přístupové údaje si může uživatel nechat vydat přímo v prostředí klientského portálu datových schránek. Při přihlášení oprávněné osoby do schránky FO nebo PFO přes Identitu občana mohou být žadateli vydány okamžitě, a to tak, že jsou mu zobrazeny na obrazovku.

Jak ověření dokumentů z datové schránky

Bližší informace naleznete na webových stránkách České pošty – „ Autorizovaná konverze dokumentů“, nebo na webových stránkách „Czech POINT“. Ověřit si dokument před konverzí – bezplatná služba „ Ověření dokumentu před konverzí” spolehlivě vyhodnotí, zda je možné konverzi realizovat.

Jak si zřídit datovou schránku

Zřízení datové schránky je zdarma. Nejjednodušším způsobem je požádat o založení datové schránky na kontaktním místě Czech POINT. O datovou schránku můžete také požádat: Osobně – Vyplněnou žádost předáte na podatelnu Digitální a informační agentury (DIA).
ArchivPodobné

Kdy mi bude zřízena datová schránka

Datové schránky budou zpřístupněny po prvním přihlášení nebo automaticky po uplynutí lhůty 15 dnů po zřízení v případě, že se uživatel během této doby do schránky sám nepřihlásí. Změna se týká cca 2 mil. osob se živnostenským oprávněním a cca 200 tisíc právnických osob, které ještě nemají datovou schránku.

Co dělat když nemám přihlašovací údaje do datové schránky

Zkuste zavolat na infolinku 954 200 200. Operátoři mají hodně zkušeností s podobnými případy a mohou pomoci. Ale neočekávejte, že Vám řeknou zapomenuté heslo (to nevědí) nebo vystaví nové přístupové údaje (nemají jak).

Jak provést konverzi dokumentu

Na kontaktních místech veřejné správy je možné konvertovat dokumenty v listinné podobě až do rozsahu 150 stran. Provedení konverze dokumentu většího rozsahu není možné z časových důvodů provádět na kontaktních místech, ale je možné využít specializované pracoviště České pošty, které je pro tyto potřeby vybaveno.

Kdo může provádět konverzi dokumentu

Autorizovanou konverzi na žádost provádějí kontaktní místa veřejné správy a advokáti, kteří si zažádali o zprostředkování služby konverze u České advokátní komory (přístup pro advokáty je popsán v Příloze – Postup k přístupu autorizované konverze pro advokáty).

Jak dlouho trvá zřídit datovou schránku

Datová schránka je zřízena obvykle ve lhůtě tří dnů po obdržení žádosti.

Co se stane když Nevyzvednu datovou schránku

Těm, kteří se sami nepřihlásí, se schránka automaticky aktivuje po uplynutí 15 dnů ode dne doručení přihlašovacích údajů. I v tomto případě se uplatní fikce doručení, pokud si adresát písemnost nevyzvedne na poště.

Kdo mi zřídí datovou schránku

Každé fyzické podnikající osobě – dosud byly datové schránky OSVČ zřizovány pouze na základě jejich žádosti, nyní jim však DS zřídí Ministerstvo vnitra automaticky.

Co dělat když si Nevyzvednu datovou schránku

Uživatel datové schránky si může požádat o vydání nových přístupových údajů (ztráta, podezření na zneužití nebo nevyzvednutí zásilky s původními přístupovými údaji). Způsoby podání žádosti jsou popsány v článku Přístupové údaje.

Kdo provádí konverzi dokumentu

Autorizovanou konverzi na žádost provádějí kontaktní místa veřejné správy a advokáti, kteří si zažádali o zprostředkování služby konverze u České advokátní komory (přístup pro advokáty je popsán v Příloze – Postup k přístupu autorizované konverze pro advokáty).

Co je potřeba ke konverzi

Konvertovat je nutné především ty dokumenty, u kterých chceme změnit jejich formu a musí být i nadále zachována stejná právní účinnost, jako u původního dokumentu, jehož převedením nový výstup vznikl a není možné je dále předložit pouze v tzv. prosté (neověřené) kopii.

Kdy nelze provést konverzi

Konvertovat nelze občanský průkaz, cestovní doklad, zbrojní průkaz, řidičský průkaz, vojenskou knížku, služební průkaz, průkaz o povolení k pobytu cizince, rybářský lístek, lovecký lístek nebo jiný průkaz, vkladní knížku, šek, směnku nebo jiný cenný papír, los, sázenku, geometrický plán, rys nebo technickou kresbu.

Jak často se přihlašovat do datové schránky

Přístup ke každé datové schránce je vázán na uživatelské jméno a přístupové heslo. Toto heslo si můžete kdykoliv změnit podle vlastní potřeby. Pozor – v základním nastavení je nutné heslo opakovaně měnit; vždy nejpozději po 90 dnech!

Jak se vyhnout zřízení datové schránky

Datová schránka bude zřízena i subjektům, které mají živnost pozastavenu. Důvodem nezřízení či znepřístupnění datové schránky je pouze výmaz subjektu ze zákonem stanovené evidence, tj. ukončení podnikání.

Kdy se neprovede konverze

„Konverze se neprovádí v případě provedení konverze na žádost, nebyl-li dokument obsažený v datové zprávě podepsán uznávaným elektronickým podpisem nebo označen uznávanou elektronickou značkou toho, kdo dokument vydal nebo vytvořil.

Jak aktivovat datové schránky

Přihlášení do datové schránky je velmi jednoduché. Přihlásíte se na adrese mojedatovaschranka.cz, kde z metod přihlášení zvolíte přihlášení uživatelským jménem a heslem. Zadáním těchto zaslaných údajů datovou schránku aktivujete a budete mít možnost přijímat a odesílat zprávy.

Co kdyz si Nevyzvednu udaje k datové schránce

Opětovné vydání přístupových údajů (po zneplatnění původních) Uživatel datové schránky si může požádat o vydání nových přístupových údajů (ztráta, podezření na zneužití nebo nevyzvednutí zásilky s původními přístupovými údaji). Způsoby podání žádosti jsou popsány v článku Přístupové údaje.

Jak dlouho trvá založení datové schránky

Stáhněte si formulář, který vytiskněte a vyplňte. Na žádosti si nechte úředně ověřit podpisy. Datová schránka je zřízena obvykle ve lhůtě tří dnů po obdržení žádosti.

Kdy se aktivuje datová schránka

Na první přihlášení se do datové schránky mají žadatelé 15 dní ode dne, kdy jim byly doručeny přístupové údaje. Ty doručuje Ministerstvo vnitra ČR výlučně do vlastních rukou adresátů. Pokud se v této lhůtě do datové schránky nepřihlásí, je datová schránka aktivována 15. dnem ode dne, kdy byla zřízena.

Kdo provozuje datovou schránku

Datové schránky ze zákona automaticky zřizuje Digitální a informační agentura pro: orgány veřejné moci. podnikající fyzické osoby (advokát, daňový poradce, statutární auditor, znalec, soudní tlumočník, ..)

Kdo zřizuje datovou schránku

Datovou schránku jim zřizuje Ministerstvo vnitra České republiky automaticky a bezplatně . Přístupové údaje zasílá Ministerstvo vnitra ČR do vlastních rukou statutárnímu orgánu právnické osoby nebo členovi statutárního orgánu právnické osoby, pro niž byla datová schránka zřízena.

Jak zpřístupnit datovou schránku účetní

O zrušení datové schránky není možné žádat, v některých případech je však možné požádat Ministerstvo vnitra o její znepřístupnění (ve své podstatě o deaktivaci). Na základě žádosti lze datovou schránku znepřístupnit jde-li o datovou schránku zřizovanou na žádost (nikoli „automaticky“ ze zákona).