Jak ověřit podpis doma?

Kde je možné ověřit podpis

Vidimaci a legalizaci provádí krajské úřady; obecní úřady obce s rozšířenou působností; obecní úřady, jejichž seznam stanoví vyhláška č. 36/2006 Sb., o ověřování shody opisu nebo kopie s listinou a ověřování pravosti podpisu, ve znění pozdějších předpisů; újezdní úřady; Česká pošta a Hospodářská komora České republiky.
Archiv

Jak Uředně ověřit podpis

V České republice provádějí úřední ověření podpisu na základě zákona o ověřování krajské úřady, obecní úřady, újezdní úřady, držitelé poštovní licence (např. Česká pošta), Hospodářská komora ČR.

Jak se ověřuje podpis

Legalizace (ověření podpisu)

Při ověření podpisu je nutné, aby se osoba (žadatel), jejíž podpis má být ověřen, dostavila osobně a prokázala totožnost platným dokladem totožnosti (občanský průkaz, cestovní pas). Žadatel předloží listinu, na které požaduje ověření podpisu. Úředník provede zápis do ověřovací knihy.
Archiv

Kdo může úředně ověřit podpis

krajské úřady, obecní úřady obcí s rozšířenou působností, obecní úřady, úřady městských částí nebo městských obvodů územně členěných statutárních měst a úřady městských částí hlavního města Prahy, jejichž seznam stanoví prováděcí právní předpis, újezdní úřady.

Jak poznat pravý podpis

Navštíví notářskou kancelář a požádá o ověření podpisu, předloží svůj platný občanský průkaz a v přítomnosti pracovníka notáře prohlásí, že podpis na smlouvě je jeho vlastním podpisem. Na smlouvu pak pracovník notáře připojí legalizační doložku o tom, že podpis byl uznán panem Novákem za vlastní.

Kde úředně ověřit dokument

Úřední ověření kopie dokumentu, tedy ověření shody opisu nebo kopie s originálem listiny, se nazývá vidimace. Vidimaci u dokumentu v češtině je možné zařídit např. na Czechpointu. Pokud se jedná o cizojazyčný dokument, lze vidimaci zařídit u notáře.

Co nelze úředně ověřit

Vidimovat nelze také vkladní knížka, šek, směnka nebo jiný cenný papír, los, sázenka, protest směnky, geometrický plán, rys nebo technická kresba. Nelze ověřit shodu opisu nebo kopie listiny, je-li originál psán v jiném než českém nebo slovenském jazyce a neovládá-li ověřující osoba jazyk, v němž je listina psána.

Kdy nelze ověřit podpis

Mezi případy, kdy úřední ověření nelze provést, se řadí tyto situace: Jedná-li se ověření podpisu osoby, která legalizaci provádí Je-li podpis uveden jiným písmem, než je latinská abeceda. Je-li podpis umístěn na listině, která neobsahuje žádný text.

Co nelze ověřit

Důležité upozornění: Ze zákona nelze ověřit kopii občanského průkazu, vojenského průkazu, cestovního pasu ani jiného průkazu, vkladní knížky, šeku, losu, sázenky, geometrického plánu, rysu a technické kresby.

Kde se ověřují dokumenty

Pokud občan či podnikatel potřebuje úředně ověřit listinu nebo podpis, zpravidla vyrazí na matriční, obecní či krajský úřad.

Co je potřeba k ověření dokumentu

Zatímco u vidimace je pro ověření listiny potřeba pouze samotný dokument, v případě úředního ověření podpisu je nutné, aby se dotyčná osoba dostavila na příslušný úřad osobně, předložila listinu, na níž chce pravost podpisu ověřit, a prokázala se dokladem totožnosti.