Jaké palubky na podhledy?

Jak udělat podhled z palubek

Výhodné je začít s montáží palubek, které vedou podél krokví – rovnoběžně s okapem. Palubky připevněte ke kouskům střešní latě, kterou si nařežete a připevníte na konce krokví. První a poslední trám krovu si spojte provázkem – získáte tak rovinu, k níž budete následně připevňovat latě.
Archiv

Jak silné palubky na podbití

Dřevěné palubky

Palubky mají perodrážku, což usnadňuje jejich montáž. Nejlépe se na podbití střechy bude hodit evropský nebo sibiřský modřín a evropský nebo severský smrk. Použijte palubky o tloušťce 16-19 mm, ne slabší.
Archiv

Jak vybrat palubky

Palubky obkladové se vyrábějí nejčastěji v tloušťce 12,5 mm, 14 mm, 16 mm a 19 mm. Můžeme se také setkat s palubkami tloušťky 15 mm a 23 mm. Palubky slabší se hodí spíše na použití v interiéru jako jsou obklady stěn a stropů. Silnější rozměry 16 mm a více se naopak hodí spíše do exteriéru.

Čím natřít palubky v podkroví

Ošetřujeme palubky

Obklad z palubek napustíme lazurovacím lakem a po zaschnutí natřeme vodou ředitelným nebo syntetickým lakem. Můžeme volit mezi lesklou a matnou variantou, případně pololeskem, který lze také z matného a lesklého stejné značky namíchat. Druhý nátěr lakem prospěje vzhledu dřeva i jeho ochraně.

Jak udělat podbití z palubek

Montáž podbití z palubek

Palubky seřízněte na požadovanou délku a tvar. Smontujte nosnou konstrukci pro uchycení palubek a na tuto dřevěnou konstrukci palubky přichyťte pomocí vrutů a speciálních kotvicích „žabek“. Palubky osazujete vždy pérkem nahoru a drážkou dolů.

Jaké hřebíky do palubek

Kolářské hřebíky jsou především určeny pro přibíjení palubek do perka. Malá hlavička po doražení zajišťuje dobré držení palubky, a nepřekáží dalšímu sesazení. Délka hřebíku by měla být min. 2,5 x delší, než tloušťka palubky.

Jakou tloušťku palubek

Správná volba tloušťky palubek

Pro obklady vnitřních stěn a stropů zvolte tloušťku palubky 12 – 15 mm. Pro obklady ve venkovním prostředí, například odvětrávané fasády, vám doporučujeme palubky s tloušťkou minimálně 19 mm a na podhledy střech 15 mm. Menší tloušťka palubek je pro použití v exteriéru nevhodná.

Jak se měří palubka

Nejběžnější délky palubek jsou 1,5 m, 2 m, 2,5 m, 3 m a 4 m. Délku volíme tak, aby se rovnala násobku výšky obkladu. Při měření šířky palubek vždy měříme šířku bez pera, které je schované v další palubce. K celkovému potřebnému počtu připočteme podle složitosti obkladu vhodnou rezervu pro prořez.

Kdy natírat palubky

Palubky ošetřené bezbarvou lazurou je nutné nejméně jednou za rok znovu natírat. Zvažte sami velikost natírané plochy a rozhodněte, zda nebude lepší ošetřit palubky barevným nátěrem. Obecně platí, že čím více pigmentu lazura obsahuje, tím lépe dřevo ochrání a déle vydrží.

Čím natřít palubky

Na bílé dřevěné palubky je vhodná bílá lazura na palubky. Barvy lze doplnit další péčí a výživou dřeva. K tomu jsou vhodné lazury či voskové oleje. Nátěr je možné ještě ochránit průhledným lakem, vosk nebo impregnace brání odírání a vlhkosti.

Jak na venkovní podhledy

Nakonec do podhledů vkládáme minerální izolaci, z důvodu nezbytných akusticky, ale i tepelně izolačních a protipožárních vlastností. Minerální izolaci vždy ukládáme po celé ploše podhledu a bez mezer. Také pod venkovní podhledy šikmých střech vkládáme minerální izolaci a též parozábranu.

Co použít na podbití střechy

Na podbití střechy se používají různé materiály. Často se můžeme setkat s dřevěnými podhledy, které jsou však nahrazovány jinými materiály, například trapézovými profily. Dřevo jako tradiční materiál používaný pro střešní podhledy (např. v podobě tatrováckých profilů) vyžaduje pravidelnou údržbu.

Jaké vruty do podlahových palubek

U vrutů a hřebíčků by mělá být délka minimálně 2 x síla palubky tzn. palubka síly 19mm = vrut délky 40 mm a více. Palubky nikdy nedotahujeme až ke stěnám nebo stropu. Doporučuje se spára cca 10 mm, která slouží k větrání a případnému roztažení dřeva.

Jak připevnit venkovní palubky

Palubky připevníme na rošt z dřevěných latí. Rošt připevníme na zeď, musí být vždy nejméně ze dvou latí, které jsou od sebe cca 1 metr. Čím menší jsou rozestupy mezi latěmi, tím více je palubka chráněna před deformací. Latě kotvíme na hmoždinky, vruty nebo hřebíky v závislosti na podkladu a vašem uvážení.

Jak často natírat palubky

Ideálně se však uvádí rozmezí po 2 – 5 letech. Ošetření záleží na tom, zda jste použili krycí nátěr nebo lazurovací lak. U krycího nátěru musíte starý nátěr přebrousit a znovu natřít.

Jak se dělají podhledy

Montáž sádrokartonu na strop lze rozdělit na 4 základní etapy. Nejprve se zhotoví rastr sádrokartonového stropu, následně v rastru rozmístí elektroinstalace a položí tepelná či akustická izolace a poté se namontují sádrokartonové desky. Posledním krokem je tmelení sádrokartonového podhledu a jeho finální úprava.

Jaké OSB desky na podbití střechy

doporučená tloušťka deskyosová vzdálenost trámů 15 mm 300 – 400 mm 18 mm 400 – 600 mm 22 mm 600 – 800 mm. Jestliže se chystáte lepit OSB desky v systému pero – drážka, je doporučováno použití lepidla K – Kontrol D4G dodávané v kartuších 700 ml, které vystačí na spoje o ploše 50 m2.

Jak pokládat podlahové palubky

Palubky položte na rošt, polštáře

Palubky podlaháři pokládají na rošt z latí, takzvané polštáře. Rošt bývá ze sušených latí, hranolků 40 × 60 nebo 60 × 60 mm. Položte jej na podklad v opačném směru, jako budete pokládat palubky, takže kolmo k nim. Rozestup latí by měl být nižší než 25násobek tloušťky palubek.

Čím natřít podlahová prkna

Dřevěné podlahy lze natírat oleji, vosky a laky. Každý z těchto nátěrů má svá pro i proti a při výběru mezi nimi je nutné zohlednit především to, jakému opotřebení bude podlaha vystavena. Oleje budou vyhovovat především příznivcům nekompromisně přírodního pojetí dřevěných podlah.

Čím natřít venkovní palubky

Na bílé dřevěné palubky je vhodná bílá lazura na palubky. Barvy lze doplnit další péčí a výživou dřeva. K tomu jsou vhodné lazury či voskové oleje. Nátěr je možné ještě ochránit průhledným lakem, vosk nebo impregnace brání odírání a vlhkosti.

Jakou barvu použít na palubky

Můžeme použít úchytky obložení, vruty, hřebíky, nastřelovací hřebíky a další. Dále budeme potřebovat také barvu na povrchovou úpravu. Ta je důležitá pro životnost palubek a konečný vzhled. Dobrou volbou jsou olejové barvy a tenkovrstvé lazury.

Jak protáhnout kabel podhledem

Pomocí vykružováku vyvrtáte do sádrokartonu 2 díry pro protáhnutí kabelu. Pro místa, kudy budete protahovat kabel použijte dostatečný průměr mezikruží, aby se do otvorů vešla vaše ruka. Zbylý sádrokarton z děr si ponechte – budete jej ještě potřebovat.

Jaké palubky na podlahu

Podlahové palubky a jejich tloušťka

Tloušťka podlahových palubek začíná na 19 mm a může být až 40 mm. Na podlahu je nejužívanější tloušťka 28 mm, je dostatečně pevná a vydrží i větší zatížení. Pokud však pokládáte podlahu na místa s extrémním zatížením, určitě bude lepší zvolit šířku větší, tedy 40 mm.

Jak ošetřit podlahové palubky

Palubky je třeba před lazurováním napustit penetračním nátěrem. Penetrace prodlouží trvanlivost lazury a ušetří vám spoustu práce při následné péči o vaše dřevěné dílo. Penetrační nátěr se provádí v jedné až dvou vrstvách podle zvolené značky. Po zaschnutí penetračního nátěru lze přistoupit k nátěru lazurou.

Čím natřít prkennou podlahu

Dřevěné podlahy lze natírat oleji, vosky a laky. Každý z těchto nátěrů má svá pro i proti a při výběru mezi nimi je nutné zohlednit především to, jakému opotřebení bude podlaha vystavena. Oleje budou vyhovovat především příznivcům nekompromisně přírodního pojetí dřevěných podlah.