Jak předělat žitný kvásek na pšeničný?

Jak prevest Psenicny kvásek na žitný

Nejde o nic náročného, jako startér prostě vezměte z lednice lžíci vašeho obyčejného žitného a aspoň nadvakrát ho nakrmte pšeničnou moukou do požadovaného množství, aby si na tu změnu zvykl postupněji (ale pokud máte kvásek dobře rozjetý nebo dokonce zdravý pšeničný, klidně to dejte najednou).
Archiv

Jak na Pšeničný kvásek

Smíchejte kelímek 200ml / 140 g pšeničné (chlebové nebo hladké) mouky s 200 ml / 200 g vody (bez chlóru!), lžičkou medu a lžičkou jablečného octa. Zakryjte fólií a nechte pracovat do druhého dne při pokojové teplotě. Přidejte vrchovatou lžíci mouky, zamíchejte a nechte opět pod fólií odpočívat.
ArchivPodobné

Co upéct z pšeničného kvásku

Z kvásku si můžete upéct rohlíky, housky, výtečné dalamánky, ciabattu, pizza těsto, výtečné francouzské bagety, toastová chléb, ale také kváskové knedlíky. Dnešní článek nebude ale o slaném pečení, nýbrž o sladkém, protože kvásek ve sladkých moučnících a pečivu dodá těstu jinou chuť, kterou si zamilujete.

Jak krmit kvásek v lednici

Do prázdné skleničky od kvásku ze sběrné nádoby vložíme 5 g kvásku, přidáme 20 g vody a 20 g mouky. Celý obsah skleničky lžící zamícháme. Skleničku přiklopíme víčkem (neutahujeme) a necháme stát 9–12 hodin v kuchyni na lince. Sběrnou nádobu se zbylým kváskem vrátíme zpět do lednice (můžeme ho použít na recepty).

Jak dlouho nechat kynout chleba v lednici

Lednicové kynutí – Když nemám dostatek času na pečení, po prvním kynutí chleba přeložím, vložím do ošatky, tu zabalím do igelitového pytle a dám do lednice. Tam chlebík kyne 8-16 hodin. Díky nízké teplotě probíhá kynutí pomaleji, ale zato intenzivněji, takže chleba má pak výraznější chuť.

Jak na první kváskový chleba

Nejprve je potřeba rozmnožit kvásek do těsta – večer, před ranním zaděláváním těsta, si tedy vyrobíme rozkvas: pravidelně živený žitný kvásek dobře vymísíme v předepsaném množství vody, přidáme obě mouky a dobře promícháme. Zakryjeme proti osychání (ne neprodyšně) a necháme v teple asi 10-12 hodin vykvasit.

Jak omladit kvas

Postup je jednoduchý: do menší skleničky odebereme 5 g zdánlivě mrtvého kvásku, přidáme 20 g celozrnné žitné mouky a 20 g vody, zamícháme, přiklopíme víčkem a necháme 9–⁠⁠12 hodin fermentovat na teplém místě. Poté celý postup ještě 3–4×⁠⁠ zopakujeme (zbytky z odebraného kvásku vyhodíme nebo použijeme do polévky).

Jak založit žitný kvásek

Kvásek je hrst čistě namleté celozrnné hladké žitné mouky smíchané s vlažnou vodou. Směs si rozmícháme v uzavíratelné sklenici, kterou necháme stát v teple, samozřejmě zatím bez víčka. Směs začne zhruba po čtyřech dnech kvasit a vznikne malý živý organismus.

Co se zbytky kvásku

Přebytečný kvásek se nejčastěji usuší, orestuje nebo opeče v troubě a rozmixuje. Potom se přimíchá do kvasnicového těsta (přibližně 5–15 % z celkového množství mouky), aby zlepšil jeho konzistenci a chuť, anebo se rozvaří ve vodě na „jíšku“.

Jak si vyrobit vlastní kvásek

Kvásek je hrst čistě namleté celozrnné hladké žitné mouky smíchané s vlažnou vodou. Směs si rozmícháme v uzavíratelné sklenici, kterou necháme stát v teple, samozřejmě zatím bez víčka. Směs začne zhruba po čtyřech dnech kvasit a vznikne malý živý organismus.

Jak pečovat o žitný kvásek

Kvásek musíte alespoň jednou za týden “nakrmit”. Jednoduše vyndat z lednice, přidat dvě vrchovaté lžíce mouky, trošku vlažné vody a zamíchat na středně husté těstíčko. Opět přikrýt a nechat 24 hodin při pokojové teplotě. Poté můžete část kvásku použít do pečení a část vrátit do lednice.

Co s přebytky kvásku

Pokud se rozhodnete přebytky kvásku v kuchyni spotřebovat, můžete je použít například:na zahuštění guláše, gulášových polévek (1-3 lžíce kvásku dobře rozmíchejte s trochou vody na řidší konzistenci, za stálého míchání vlijte do guláše a dobře provařte)jako základ na výrobu různě ochucených krekrů a slaných tyček.

Proč praskne při pečení chleba

Pokud praskne chléb zespodu, nejspíš se jedná o málo nahřátou podložku či položení studeného těsta na horký plech. Mně pomohlo pořídit si pečící kámen – venkovní žulovou dlaždici z hobby marketu o síle 2 cm a rozměrech 40×30. Doba náhřevu je 30-35 minut od zapnutí trouby.

Z jaké mouky se dělá kvásek

Kvásek je hrst čistě namleté celozrnné hladké žitné mouky smíchané s vlažnou vodou.

V čem nechat kynout chleba

Když není ošatka, postačí utěrka a cedník, ve kterém těsto hezky vykyne. Ale pokud pečete povícero chlebů najednou nebo si brousíte zuby na bagety, je vůbec nejlepší koupit hrubé nebělené lněné plátno a pečivo nechat kynout na něm.

Jak se starat o žitný kvásek

Kvásek musíte alespoň jednou za týden “nakrmit”. Jednoduše vyndat z lednice, přidat dvě vrchovaté lžíce mouky, trošku vlažné vody a zamíchat na středně husté těstíčko. Opět přikrýt a nechat 24 hodin při pokojové teplotě. Poté můžete část kvásku použít do pečení a část vrátit do lednice.

Jak zjistit jestli je kvas hotový

Kvalitu kvasu hlídejte po celou dobu čichem, měl by mít ovocnou vůni. Nesmí mít ani náznak po kyselině octové anebo hnilobném pachu. Po vykvašení je vhodné nádoby uzavřít, aby se kvas nenakazil hmyzem a nenastalo octové kvašení.

Jak poznat hladový kvásek

Je cítit kysele (jako zkvašený mošt, burčák nebo po lihu/acetonu), je nízký, bledé barvy a na povrchu může mít i vysráženou vodu. Není třeba vyvěšovat černý prapor, že nám kvásek umřel. Je jen velmi hladový.

Jak nechat vzejít kvásek

I když vyšší teplota pomáhá nastartovat činnost kvasinek a urychlit kynutí, horké mléko by mohlo kvasinky usmrtit. 3. Nakonec kaši z droždí zalijte ohřátým mlékem, dobře promíchejte a směs nechte odpočinout asi 10 minut na nějakém teplém místě. Během této doby by měl vzejít kvásek ve formě husté pěny.

Jak často krmit žitný kvásek

Můžete jej udržovat stále aktivní a krmit jej každý den nebo ho nechat odpočívat v lednici, krmit 2× týdně a den, dva a někdy i tři dny před pečením jej aktivovat. Záleží na síle kvásku a jak dlouho jste jej nekrmili.

Jak dlouho nechat vzejít kvásek

Nakonec kaši z droždí zalijte ohřátým mlékem, dobře promíchejte a směs nechte odpočinout asi 10 minut na nějakém teplém místě. Během této doby by měl vzejít kvásek ve formě husté pěny.

Proč se dává do chleba ocet

Ocet pomáhá dělat těsto vláčné a "tažné", typicky ho dávám do taženého štrůdlu, to pak z těsta uděláte i papír… Ocot obsahuje kvasinky, ktoré napomáhajú kysnutiu. A druhý důvod je, že díky octu taky nejsou tak cítit kvasnice ve výsledku….

Čím se potírá chleba při pečení

Chléb potřebuje „dýchat“. Pro lesklejší kůrku ihned po upečení potřete chléb vodou.

Jak dlouho kyne kváskový chleba

Chleba nechte kynout při pokojové teplotě 2 – 3 hodiny. (Správně vykynuté těsto lze poznat tak, že když ho prstem jemně stlačíte a ono se přiměřeně vrátí zpět, je vykynuté tak akorát. Pokud se vrátí příliš rychle, vykynuté není, pokud se nevrátí zpět, je překynuté.)

Jak oživit žitný kvásek

Zapomněli jste na svůj poklad a nyní potřebujete vědět, jak oživit kvásek Kvásek pro oživení přikrmujte dvakrát denně. Odeberte z něj 10 g (zbytek dejte do lednice), přidejte 40 g mouky a 40 g vody. Promíchejte a zakryté nechte v teple.