Jak pečovat o Stáleplodící jahody?

Jak dlouho vydrží Stáleplodící jahody

Po třech letech jahodník ztrácí sílu, plodí méně, jahody jsou drobnější. Pokud si přejete prvotřídní úrodu, vyplatí se vysadit nové sazenice – získat je můžete snadno i ze svých starých jahodníků.

Jak se starat o jahody po sklizni

U jahodníků musíme nyní průběžně odstraňovat rašící šlahouny, záhony plít a okopávat sazenice. Tam, kde počítáme s pěstováním ještě ve 2. roce, důkladně zavlažujeme a hnojíme Cereritem. Pokud jsou rostlinky v nepěkném stavu, je dobré listy ostříhat asi 5 cm nad středovým srdéčkem, aby rostlinky znovu obrazily.

Jak hnojit Stáleplodící jahody

Hnojení: Hnojíme na jaře před květem, lze využít běžně dostupná hnojiva určená přímo na jahody, nebo i granulovaný kravský hnůj. Při jeho použití si dáme pozor, aby se dávka nedostala na listy rostliny, a nepopálila je tak. Před hnojením rostlinu vždy důkladně zavlažíme.
Archiv

Jak Protrhat jahody

Bujný jahodník se nebojte na podzim protrhat pořádně. Velkopěstitelé jahod se s ním moc nepářou a hned po sklizni neváhají staré listy jednoduše posekat. Do podobného opatření se už nepouštějte – jahodníky by do zimy nestačily znovu obrazit a nebyly by dobře připravené na zazimování. Na jahodovém záhoně nakypřete půdu.

Jak se rozmnožují Stáleplodící jahody

Ať už se jedná o rané, pozdní, nebo stáleplodící odrůdy jahod, všechny lze právě teď v druhé polovině léta rozmnožovat od mateřských rostlin, které nasazují nové výhony s dceřinými sazeničkami. Tyto výhony je třeba včas od mateřské rostliny oddělit, aby se původní jahodník nevyčerpával.

Co dělat s odnožemi jahod

Pokud plánujete omlazení nebo rozšíření svého záhonu, můžete si vypěstovat mladé sazenice z odnoží. Jahody se totiž snadno množí samy. Vyberte si zdravé odnože, odstřihněte je od dospělé rostliny a zasaďte do malých květináčů. Během několika týdnů si vytvoří vlastní kořeny, takže je budete moct přesadit na záhon.

Jak obnovit jahody

Vyberte si zdravé odnože, odstřihněte je od dospělé rostliny a zasaďte do malých květináčů. Během několika týdnů si vytvoří vlastní kořeny, takže je budete moct přesadit na záhon. Mladé rostliny se mohou „objevit“ i samy – starší jahodníky pouštějí výhonky, které samy zakořeňují, a záhon se tak rozrůstá.

Jak upravit jahody

Způsobů, jak zpracovat čerstvé jahody, je celá řada. Můžete z nich udělat kompot, džem nebo třeba šťávu. Nejméně ze své přirozené chuti ovoce ztratí mražením. Můžete je použít do bublanin, koláčů, knedlíků, ale i pro přípravu koktejlů, freshů a smoothie.

Jak často se hnojí jahody

Jestliže jste i tak pro pěstování v nádobě, jahody budete muset hnojit každý týden po celou dobu vegetace. Proto se používá kapalné hnojivo s okamžitým účinkem.

Čím teď hnojit jahody

Vyčerpané jahodníky hnojte

Proto teď budou vděčné za hnojení i vodu. Ocení hnojiva s fosforem či draslíkem, což obsahuje třeba obyčejný přírodní slepičinec. Můžete ho střídmě přidat do zálivky na jahody.

Jak sázet Stáleplodící jahody

Rostliny sázejte v rozestupech alespoň 30-40 cm od sebe, jednotlivé řádky by od sebe měly být alespoň 50 cm. Záleží také na odrůdě, některé jahodníky vytvářejí větší a košatější keříčky a potřebují místa více. Nově zasazené rostliny dobře zalijte, aby se voda dostala až ke kořenům.

Jak stříhat jahody

Střih listů

Listy sekejte nanejvýš 5 cm na srdéčky jahodníků, aby mohly obrůst novými listy. Pokud máte na záhonu jahody už třetím rokem, je třeba je odstranit. Velmi opatrně musíte stříhat stáleplodící odrůdy jahodníku – ty by si před nástupem zimy nestačily obnovit listy a rostliny by byly ohroženy mrazem.

Kdy sázet Stáleplodící jahody

Začněte v srpnu až září, když už nehrozí nebezpečně vysoké teploty, které by vám mohly nově vysázené sazenice zlikvidovat. Čas na podzimní výsadbu pak máte až do konce října, kdy ranní rosy přispívají k bezproblémovému ujmutí.

Kdy stříhat šlahouny od jahod

Šlahouny jahod

Pokud je nyní máte u dozrávajících jahod, odstříhejte je, a to z jednoduchého důvodu. Berou rostlinám energii, sílu, vodu a také živiny. Plody pak bývají menší, ale i chuťově méně výrazné. Šlahouny odstraňujte pouze nůžkami, abyste nepoškodili celou rostlinu.

Co s přebytkem jahod

Způsobů, jak zpracovat čerstvé jahody, je celá řada. Můžete z nich udělat kompot, džem nebo třeba šťávu. Nejméně ze své přirozené chuti ovoce ztratí mražením. Můžete je použít do bublanin, koláčů, knedlíků, ale i pro přípravu koktejlů, freshů a smoothie.

Jaké hnojivo použít na jahody

Jak připravit záhon pro jahodníky

Můžeme též použít kompost (ten je ideální, dávky 6 – 8 kg/m2) a z minerálních hnojiv Kristalon, Agria na jahody, Cererit a jiné, síran draselný (30 g/m2), superfosfát (60 g/m2). Hned na jaře podnítíme růst jahod dusičnatými hnojivy (kravský hnůj, ledek amonný, močovina apod.)

Co sázet po jahodách

Vhodná kombinace: jahody s fazolem, hlávkovým salátem, mrkví, porkem, ředkvičkou, řepou, špenátem a cibulí. Bazalka působí proti padlí okurkovému, česnek proti padlí na růžích, háďátkům, plísním a baktériím, odpuzuje myši, jako postřik je vhodný k ochraně před mšicemi.

Jak zmrazit jahody s cukrem

Zamrazit můžeme i jahody s cukrem. Očištěné jahody pokrájíme nebo pomačkáme a posypeme moučkovým nebo krupicovým cukrem. Mícháme, dokud se cukr nerozpustí. Narovnáme do uzavíratelné krabičky a zamrazíme.

Co s čerstvých jahod

Letní osvěžení zaručeně zajistí domácí jahodová zmrzlina nebo také studené dezerty ve skleničce ve formě tvarohových krémů, pěn s jahodami či různých druhů jahodových koktejlů. Na snídani si zase můžete dopřát lahodné palačinky či lívance s jahodami.

Kdy hnojit jahody v truhlíku

Kapalné hnojivo na jahody sice rostlinám pomůže ihned, ale příliš dlouho v půdě nevydrží. Obvykle je nutné hnojit pravidelně každý týden od března až do října, aby mělo hnojení jahod potřebný efekt.

Jak často zalévat jahody v truhlíku

Dostatek vláhy je důležitý, a proto zalévejte pravidelně každý den a udržujte kořeny stále vlhké. Zalévejte nejlépe zespodu do misky nebo do truhlíku mimo listy. Vždy jahodám dopřejte dostatek světla a slunce. Ideální je tedy orientace na jih nebo západ.

Co nesnáší jahody

Cibule a česnek jsou dalším druhem zeleniny, které byste neměli pěstovat vedle jahod. Tyto rostliny produkují silné aromatické látky, které mohou ovlivnit chuť jahod. Navíc, cibule a česnek mohou ovlivnit i růst jahod, a to tak, že brání absorpci dusíku, což může vést ke slabému růstu rostliny a malým plodům.

Po jaké plodině sázet jahody

Mezi jahody vysaďte česnek

Chceme malý řádek mrkve, petržele, lilkovitých rostlin, hrášku a podobně. Nebojte se skloubit některé plodiny. Velmi dobře spolu sousedí jahody a česnek (na obrázku). Tato smíšená kultura dobře odolává slimákům a prostor mezi jahodníky nezarůstá plevelem.

Jak dlouho vydrží mražené jahody

Pokud si jich hodně přinesete domů, nevydrží v lednici dlouho. Záleží na tom, v jakém stupni zralosti jsou přinesené jahody, případně jak byly skladovány. Všeobecně se ale doporučuje je sníst do dvou dnů. Ale správně zmražené jahody by měly vydržet až 8 až 12 měsíců, aniž by ztratily svou chuť a vůni.

Co rychlého z jahod

Jahody jsou výborné syrové jen tak se šlehačkou, v jogurtu, pudinku, jako ozdoba na dortu, v koláči či ovocných knedlících. Hodí se i do smoothies a obilných kaší. Jahody obsahují také velmi dobře stravitelnou vlákninu, což usnadňuje jejich tepelnou úpravu, takže jsou z nich skvělé marmelády.