Jak přesadit borovicí?

Kdy přesazovat borovicí

Podzim je nejvhodnější doba na vysazování a přesazování jehličnanů. Přesazujeme zejména pokud nám začnou žloutnout jehličky. Jako vždy je nejdůležitější výběr správných druhů vzhledem k podmínkám a stanovištím.
Archiv

Kdy se přesazují jehličnaté stromy

Důležitá je doba přesazování:Listnaté (opadavé) přesazujeme od půlky října až do nového rašení, choulostivé druhy pouze na jaře.Jehličnaté přesazujeme od půlky srpna do konce listopadu a na jaře od půlky března do půlky května.
Archiv

Kdy přesazovat stromy

Přesazování a sázení dřevin je vyloženě podzimní nebo jarní záležitostí. V tuto dobu je v půdě větší koncentrace vláhya dřeviny se lépe ujímají. Také teploty nejsou tak vysoké jako v létě a dřeviny netrpí silným výparem.
Archiv

Jak přesadit vzrostlou borovici

Nejdřív vyberte místo kam ji přesadíte – připravte velikou jámu a dobře ji zavlažte vodou – dost kýblů do ní nalijte , aby po přesazení strom netrpěl nedostatkem vláhy, jen tak se lépe ujme , protože kořeny budou jistě dost narušené. Vyryjte s co největším balem .
Archiv

Jak rozmnožit borovici

U jehličnanů, jako jsou borovice, smrky či jedle, bychom měli odebírat řízky ze stromů starých od čtyř do sedmi let. Řízky by měly být tvrdé, nicméně ne úplně dřevnaté. Totéž platí i pro výhonky tisu. Takové řízky odebíráme z výhonů starých zhruba rok, tedy aby byly dřevité, ale přesto stále pružné.

Jak zalévat borovici

Vlhká hlína by se zalévat neměla, jinak by se rostlina mohla utopit. Zalévejte pouze suchou hlínu, která nedrží pohromadě a drolí se. Na podzim je třeba borovici zalévat více, aby neuschla, což se může stát zejména v případě, že strom očekává suché období. Sazenice je třeba chránit i před zvířaty.

Jak přesadit jehličnany

Měla by být dvakrát tak větší, než je dosavadní kořenový bal stromu. Jámu vyplňte novou zeminou, která je úrodná, například smíchaná s kompostem. Zaplňujeme do takové výšky, aby až do ní dáme strom, byl ve stejné výšce, jako byl předtím zasazen v zemi. Ke kořenům přidejte speciální hnojivo na jehličnany.

Jaký substrát pro jehličnany

Compo substrát pro jehličnany a okrasné keře je speciální substrát pro vysazování a přesazování veškerých jehličnanů, stromků a keřů v zahradě. Substrát má kyprou a vzdušnou strukturu, optimálně přizpůsobená potřebám stromků a keřů. Optimální zásoba živin na 4 týdny.

Jak vykopat keře

Kolem stromku nebo keře vykopeme svislou rýhu vzdálenou asi 40 cm od hlavního kmene nebo spodních větví. V této vzdálenosti překopneme, přesekneme nebo odřízneme všechny kořeny, na které zde narazíme. Z takto vyhloubené rýhy kolem dokola podkopeme kořeny i pod zbylým kořenovým balem.

Jak casto Zalevat Presazeny strom

Zalévejte stromy nejvíce jednou týdně v závislosti na počasí. Nechte půdu částečně vyschnout, než aplikujete další dávku vody. Tímto jsou kořeny nuceny hledat vodu a jsou stimulovány k růstu mimo zemní bal. Nicméně, nikdy nenechávejte půdu zcela vyschnout.

Kdy přesazovat Břízy

Když už se z nějakých důvodů musí provést, nejlepší čas pro přesazení je v předjaří, kdy se už nalévají pupeny, ale listy ještě nejsou otevřeny. Když už se listy břízy rozvinou, začíná působit další z mnoha efektů.

Kdy přesazovat venkovní rostliny

Přesazení by se mělo provádět každé 2 až 3 roky. Ideálním obdobím je jaro, kdy rostliny naberou novou energii. Rostliny v květináčích přesazujte ideálně od března do července a kbelíkové rostliny v květnu.

Jak rychle roste borovice

Roční přírůstek činí pouze 4 cm, celkově dorůstá do 1,5 metru. Vysazujeme ji na slunná stanoviště, na půdu není náročná. Přirozeně se vyskytuje v podhorských lesích Evropy, kde roste ve výškách od 900 do 2200 metrů n. m. Je to rozložitě větvený, poléhavý až polštářovitý keř, vysoký do 0,7 m.

Co zasadit pod borovici

V blízkosti jehličnanů se dobře daří například vřesovištním rostlinám. Při jejich výsadbě do výsadbových jam přidejte rašelinu nebo substrát určený přímo pro tuto skupinu rostlin. Vřesoviště ovšem vyžaduje zcela odlišný přístup.

Jak kombinovat jehličnany v zahradě

Výborné je kombinovat druhy s různými tvary a barvami se vždyzelenými dřevinami (vavřín, skimmie, rododendron) a okrasnými travami. Ve skupině by měl vždy převažovat jeden druh a ostatní by měly kompozici nenásilně doplňovat.

Kdy se stříhají jehličnany

Ideální doba pro prořezávání jehličnatých stromů je uprostřed léta od července do srpna a před jarem od února do dubna. Týká se to převážně mladých výhonků, odumřelé větve můžete odstranit kdykoliv. Mezi oblíbené jehličnaté stromy patří borovice.

Kdy upravovat jehličnany

Ideální doba pro prořezávání jehličnatých stromů je uprostřed léta od července do srpna a před jarem od února do dubna.

Jak se starat o jehličnany

Především při začátku růstu potřebují jehličnany hodně vláhy. Je proto ideální prolévat dostatkem vody každý den, kdy žádný déšť nespadne. Zároveň mohou v zárodku strom omezit i různé druhy plevele. Skvělou variantou, jak se plevele zbavit, je aplikace mulčovací kůry.

Jak rychle odstranit pařez

Nejjednodušším způsobem je použití přípravku zvaného Pařezník, který chemickou cestou rozloží většinu dřeva. Další možností je tvrdá fyzická dřina v podobě takzvaného kučování, čili postupného vykopávání pařezu a jeho kořenů.

Jak zničit kořeny

Nejrychlejší a nejúčinnější způsob, jak zničit kořeny, je použít chemický herbicid, a to ihned po pokácení stromu.

Jak zachránit usychající borovicí

Je třeba prosvětlit a vyřezat okolí napadeného stromu, vytrhat plevel, vyhrabat a spálit suché jehličí. Chemické ošetření spočívá v postřiku fungicidy (sypavka je houba!), jako jsou například Kuprikol 250 SC, Novozir MN 80 New nebo Dithane DG Neotec.

Jak zachranit usychající strom

Jak postupovat při záchraně stromku

Suchou středovou kosterní větev uřežte a místo rány ošetřete přípravkem na rány – pokud tedy zasahuje do živého dřeva. Z ostatních výhonů vyberte jeden – ten nejvyšší a nejsilnější, který vyvážete k opoře a budete jej považovat za novou středovou kosterní větev.

Jak udělat převislou břízu

Udržovací řez převislé břízy spočívá pouze v odstraňování drobných výhonů na podnoži (ty, které vyrašily ve spodní části kmene), podle toho strom vytvarujete do potřebné výšky. Hlavní výhon rostoucí vzhůru neodřezávejte, aby se mohl kmen prodlužovat.

Co zasadit pod Břízy

K oživení míst ve stínu větví nám zaručeně pomohou nejrůznější trvalky zdobné listem nebo i květem, cibuloviny, stálezelené rostliny i nízké pokryvné dřeviny.

Co dát na dno květináče

Na dno hliněného květináče umístíme drenážní vrstvu. Můžete použít hrubý štěrk, kamínky nebo střepy ze starých hliněných květináčů. U těch plastových není drenážní vrstva nutná, my ji ale vždy do květináče přidáváme, abychom měly jistotu, že kořeny rostliny nebudou sedět ve vodě.