Jak přesadit mladý strom?

Kdy se přesazují ovocné stromy

Důležitá je doba přesazování:

Listnaté (opadavé) přesazujeme od půlky října až do nového rašení, choulostivé druhy pouze na jaře. Jehličnaté přesazujeme od půlky srpna do konce listopadu a na jaře od půlky března do půlky května.
Archiv

Jak velký strom lze přesadit

Přesazováním vzrostlých stromů se zabývají specializované firmy a dostupných strojů je ve střední Evropě jen pár. Bezpečně lze přitom přesadit dřeviny do obvodu 97 cm u kořenů, takové, které stojí na přístupném místě, samostatně, aby se při jeho vyjímání nepoškodily okolní stromy, a v měkkém terénu (možná je např.

Kdy přesazovat jehličnaté stromy

Podzim je nejvhodnější doba na vysazování a přesazování jehličnanů. Přesazujeme zejména pokud nám začnou žloutnout jehličky.

Kdy přesazovat okrasné keře

Přesazování je nejlepší na podzim, kdy listí seschne, zmrzne, nebo je opadané. Úspěch spočívá, čím více kořenového systému vykopete, rostlina se lépe ujme. Je dobré zachránit jemné kořínky, ty přenášejí vláhu ze země do rostliny a tak rostlina odolá letním vedrům.

Jak správně přesadit strom

Nejprve odkopeme zem na jedné straně a vykopanou mezeru vyplníme kvalitním substrátem. O rok později obryjeme zbytek balu a opět dosypeme substrát. Nezapomínáme určitě na zálivku a na oporu, kterou strom s porušenou stabilitou ocení při větrném počasí. Po celém obvodu odkopaný strom můžeme, nejlépe na podzim, přesadit.

Jak přesadit starší strom

U starších stromků se osvědčuje seříznout korunu koncem února až začátkem března a samotné přesazení provést až na počátku rašení. Aby strom dobře zakořenil, zajistíme jej proti vyvrácení větrem třemi tyčemi nebo dráty, které podložíme pytlovinou, aby se nezařezávaly do dřeva, a upevníme ke kolíkům zaražených do země.

Kdy přesazovat tis

Ideální jsou taková období, kdy stromy přirozeně nemají listy – tedy na jaře před rašením a na podzim po jejich opadu. V zimě nepřesazujeme, rostliny mají období vegetačního klidu, půda navíc bývá z části nebo zcela zmrzlá a ani technicky není přesazení možné provést.

Jak přesadit jehličnany

Měla by být dvakrát tak větší, než je dosavadní kořenový bal stromu. Jámu vyplňte novou zeminou, která je úrodná, například smíchaná s kompostem. Zaplňujeme do takové výšky, aby až do ní dáme strom, byl ve stejné výšce, jako byl předtím zasazen v zemi. Ke kořenům přidejte speciální hnojivo na jehličnany.

Jak vykopat keře

Kolem stromku nebo keře vykopeme svislou rýhu vzdálenou asi 40 cm od hlavního kmene nebo spodních větví. V této vzdálenosti překopneme, přesekneme nebo odřízneme všechny kořeny, na které zde narazíme. Z takto vyhloubené rýhy kolem dokola podkopeme kořeny i pod zbylým kořenovým balem.

Kdy přesazovat ovocné keře

Jádroviny lze přesazovat do stáří deseti let, nejlépe na podzim, výjímečně brzy zjara, aby se do počátku vegetace dobře usadily. Peckoviny, které jsou na přesazení citlivější, z důvodu možnosti vzniku klejotoku, přesazujeme raději na jaře.

Jak se množí tis

Tisy můžeme množit semeny nebo řízkováním, záleží na odrůdě. Výsevem semen zbavených míšků (oplodí) se množí pouze T. baccata a T. cuspidata.

Jaký substrát pro jehličnany

Compo substrát pro jehličnany a okrasné keře je speciální substrát pro vysazování a přesazování veškerých jehličnanů, stromků a keřů v zahradě. Substrát má kyprou a vzdušnou strukturu, optimálně přizpůsobená potřebám stromků a keřů. Optimální zásoba živin na 4 týdny.

Jak zničit strom přes kořeny

Kořeny u starých stromů budou v zemi sahat velmi daleko. Jakmile narazíte na boční kořeny, začněte kopat a lopatou odebírejte zeminu nejlépe přímo do koleček a odkládejte ji stranou, abyste ji po skončení prací použili na zasypání díry. Až se dostanete do blízkosti kmene, využijete i malou lopatku.

Jak často zalévat mladé stromky

Jak často je potřeba stromy zalévat Pokud strom potřebuje vodu, aplikujte zálivku najednou, místo méně vody každý den. Je důležité, aby se voda dostala skrze zemní bal a ne pouze na jeho povrch. Zalévejte stromy nejvíce jednou týdně v závislosti na počasí.

Kdy a jak stříhat tis

Tisy velmi dobře snáší radikální řez. Díky tomu je lze prakticky neomezeně tvarovat. Základní řez provádíme jednou ročně, nejlépe koncem června.

Jak se starat o tis

Obecně všechny druhy a kultivary tisů rostou nejlépe v polostínu v hluboké vlhké půdě, která je dobře zásobena živinami. Na půdu není tis červený nijak zvlášť náročný, ale nikdy by neměl trpět suchem. Snáší i mrazy do -25 °C. Dá se obecně dobře tvarovat a snáší i hluboký řez.

Jak se starat o jehličnany

Především při začátku růstu potřebují jehličnany hodně vláhy. Je proto ideální prolévat dostatkem vody každý den, kdy žádný déšť nespadne. Zároveň mohou v zárodku strom omezit i různé druhy plevele. Skvělou variantou, jak se plevele zbavit, je aplikace mulčovací kůry.

Jak namíchat substrát pro jehličnany

Substrát se doporučuje namíchat z rašeliny nebo jehličnaté hrabanky, ostrého písku a dobře vyzrálého kompostu v poměru 2:1:1. Semenáčky jehličnanů bývají napadány plísněmi, proto je lépe výsevný substrát sterilizovat.

Jak rychle odstranit pařez

Nejjednodušším způsobem je použití přípravku zvaného Pařezník, který chemickou cestou rozloží většinu dřeva. Další možností je tvrdá fyzická dřina v podobě takzvaného kučování, čili postupného vykopávání pařezu a jeho kořenů.

Jak odstranit nežádoucí strom

Můžete si ho nechat „naporcovat“ a spálit v kamnech nebo krbu. Pokud tuto možnost nemáte, s arboristou si předem sjednejte i jeho odvoz, případně likvidaci pařezu. Moderní technika ho umí takřka rozemlít na padrť. Na uvolněné místo si pak můžete vysadit strom nový, třeba i vzrostlý.

Jak zalévat smrk

Ve vytápěné místnosti v bytě je třeba stromek nechávat co nejkratší dobu. Když stromek dostanete, pořádně ho zalijte vodou. Poté jednou za 3 dny zalévejte studenou odstátou vodou do květináče nebo misky, ale pozor nepřelít. Jedenkrát denně stromku rozprašte vodu na jehličí.

Jak zalévat stromy

Obecně se dá říci, že strom je potřeba zalévat jednou za čas po delší dobu a slabším proudem vody. Zalévání pod tlakem by totiž mohlo zapříčinit vymývání drobných složek půdy nebo obnažení kořenů a následné zasychání. Voda by měla být nejlépe dešťová a odstátá. Příliš studená voda není vhodná.

Co je jedovaté na tisu

Tisu vyhovuje úrodná, vlhčí půda, ale dobře roste i na kamenitých stráních. Bohužel méně známá je jeho jedovatost. Prudce jedovatý je totiž celý strom, s výjimkou jeho plodů – červených míšků (epimatium).

Jak se projevuje Otrava Tisem

K projevům dochází velmi rychle po požití jedovaté rostliny Příznaky se objevují již do půl hodiny po otravě, jsou dramatické a zahrnují rozšířené zornice, bolesti břicha, zvracení, bolesti na hrudi, bušení srdce, nízký tlak, zmatenost, křeče, a následně bezvědomí a smrt.

Jak moc je jedovatý tis

I když smrtelnost otravy tisu není stoprocentní, většina otrav smrtí končí. Za smrtelnou dávku je považován nálev z 50–100 g jehličí.