Kdy přesadit ostružiník
Kdy přesadit ostružiny
Klasické ostružiníky se běžně do zahrady přesazují na podzim, ovšem beztrnné varianty a maliníky můžeme vysazovat také v jarních měsících. Chceme-li přesadit mladé rostliny na jiné stanoviště, popřípadě do většího květináče, opět tak lze učinit na jaře i v podzimních měsících.
Archiv
Jak a kdy zasadit ostružiny
Nejčastěji se při výsadbě ostružin setkáme s kontejnerovými sazenicemi, které můžeme vysazovat od jara do podzimu. Při volbě sázení beztrnných odrůd je vhodná výsadba v jarních měsících kvůli náchylnosti na vymrzání. Sazenici sázíme do jamky o rozměrech 0,3 x 0,3 x 0,3 m.
Jak vyrobit oporu pro ostružiny
Maliny či ostružiny rostou bujně, a proto se používají na sloupky rozpěrky drátu, které dvojdrátí rozšíří a vytvoří větší prostor pro zelenou masu rostliny. Pro méně bujné odrůdy stačí dát rozpěrky na řadový sloupek. Drát upevníte na sloupky a napnete jej pomocí spon VIT-S.
Kdy se sbírají ostružiny
Maliny a ostružiny dozrávají od července do září: záleží na tom, o jakou odrůdu se jedná. Dobu sběru poznáte jednoduše podle barvy plodů. U malin bývá ve většině případů narůžovělá, u ostružin černá.
Jak stříhat zahradní ostružiny
Abychom jejich plody mohli pohodlně sklízet, je vhodné zkracovat konce hlavních výhonů (prýtů) v pro nás dostupné výšce, tedy obvykle na 2 – 2,5 metru. Jakmile letorosty dosáhnou délky 30 cm, zkrátíme je (nejlépe v červnu) na čtyři až pět listů. Tak se nebudou rostliny nadměrně zahušťovat.
Jak se starat o ostružiny
Slunce potřebuje ostružiník prakticky po celý den. Půda by měla být dobře propustná, živná, snese ovšem i sušší, kamenité prostředí. Těžké jílovité a přemokřené půdy rostlině nebudou vůbec svědčit. V předstihu před vyhloubením jámy do půdy zapracujeme dobře rozleželý kompost.
Jak hluboko zasadit ostružiny
V předstihu před vyhloubením jámy do půdy zapracujeme dobře rozleželý kompost. Do takto upravené zeminy vyhloubíme jámu o velikosti 30x30x30cm. Ostružiníky sázíme stejně jako maliníky, tudíž cca 5cm níže než rostly ve školce. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla být kolem 0,5m.
Jaký substrát pro ostružiny
Nejlépe mu vyhovují středně těžké, propustné humózní půdy s dostatkem vláhy a živin. Hloubka ornice by měla být alespoň 25–30 cm. Vyžaduje méně kyselou půdní reakci 5,5–6,5 pH. Nevhodné jsou půdy těžké a zamokřené, v nich výhony ostružiníku špatně vyzrávají a jsou napadány houbovými chorobami.
Kdy a čím hnojit ostružiny
Obecně platí, že rostliny hnojíme především na jaře. Na podzim již naopak hnojení vynecháme, aby rostlinám dobře vyzrálo dřevo a v zimě nenamrzalo.
Jak daleko od sebe sázet ostružiny
Ostružiníky sázíme stejně jako maliníky, tudíž cca 5cm níže než rostly ve školce. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla být kolem 0,5m. U plazivých odrůd až 2-3m. Pakliže jsme vysadili ostružiníky plazivé, je vhodné je pěstovat na drátěnce nebo na opoře, kde je vyvazujeme do široce vějířovitého tvaru.
Jak konzervovat ostružiny
PostupOstružiny omyjeme a očistíme pod studenou vodou.Naplníme je do omytých sklenic.Připravíme si sladký nálev, kterým ostružiny zalijeme.V hrnci si svaříme cukr společně s vodou.Tímto horkým nálevem ostružiny zalijeme.Sklenice uzavřeme víčky, které musí být na závit.
Jak stříhat ostružiny na zimu
Dvouleté odplozené výhony po sklizni odumírají, můžeme je tedy už na podzim odřezat těsně u země, nebo je ponecháme ještě přes zimu na drátěnce, aby alespoň částečně chránily před mrazem citlivé mladé prýty, a odřežeme je těsně u země až na jaře. Uvedený řez každoročně opakujeme.
Jak stříhat ostružiny a maliny
Jak provádět řez a střih
Během vegetace odstraňte všechny slabé, přebytečné a suché výhony. Ponechávejte jen 6 až 8 letorostů nahrazujících odplozené dřevo. Nejlépe na podzim, po opadání listí, odřízněte všechny dvouleté výhony úplně u země – jsou to ty, na kterých v létě byly plody.
Jak se stříhají ostružiny
Abychom jejich plody mohli pohodlně sklízet, je vhodné zkracovat konce hlavních výhonů (prýtů) v pro nás dostupné výšce, tedy obvykle na 2 – 2,5 metru. Jakmile letorosty dosáhnou délky 30 cm, zkrátíme je (nejlépe v červnu) na čtyři až pět listů. Tak se nebudou rostliny nadměrně zahušťovat.
Jak hluboko sázet ostružiník
Ostružiníky sázíme stejně jako maliníky, tudíž cca 5cm níže než rostly ve školce. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla být kolem 0,5m. U plazivých odrůd až 2-3m. Pakliže jsme vysadili ostružiníky plazivé, je vhodné je pěstovat na drátěnce nebo na opoře, kde je vyvazujeme do široce vějířovitého tvaru.
Jak vyvázat ostružiny
Ostružiny je možné vyvazovat ke plotu, nebo také na speciální konstrukci, kterou si koupíte nebo vyrobíte. Konstrukce by měla mít silnější rám (boční a horní tyč) a slabší dráty vedené vodorovně. Dráty by měly být od sebe vzdálené cca 20 až 30 cm.
Jak dlouho zavařovat ostružiny
Sterilujeme 20 minut při teplotě 85 °C.
Jak uchovat ostružiny
Plody ostružin mají pevnější dužinu než maliny. Proto stačí, když je sklízíme jednou týdně. Čerstvé ostružiny skladujeme na chladném, tmavém a suchém místě. Plody velmi snadno plesniví, hlavně pokud jsou ve vyšší vrstvě.
Kdy a jak stříhat ostružiny
Těsně před rašením zkrátíme postranní výhony na dva až tři pupeny. Z nich vyrostou letorosty, které kvetou a plodí. V oblastech s mírnějším klimatem je možné postranní výhony zkrátit již na přelomu srpna a září, kdy bazální část začíná dřevnatět a ponechaná očka už neproraší.
Jakou Hlinu na ostružiny
Výsadba a substrát:
Těžké jílovité a přemokřené půdy rostlině nebudou vůbec svědčit. V předstihu před vyhloubením jámy do půdy zapracujeme dobře rozleželý kompost. Do takto upravené zeminy vyhloubíme jámu o velikosti 30x30x30cm. Ostružiníky sázíme stejně jako maliníky, tudíž cca 5cm níže než rostly ve školce.
Co se dá udělat z ostružin
Ostružiny jsou tedy nejen chutné, ale i zdravé, proto by v našem jídelníčku rozhodně neměly chybět.Ostružinovo-borůvkový džem.Ostružinové řezy.Ostružinové muffiny.Nealkoholické ostružinové mojito.Ostružinové poháry.Ostružinový likér.Ostružinové tofu řezy.Sorbet z ostružin.
Jak spotřebovat ostružiny
tepelné zpracování – nejčastěji se připravují nápoje (sirupy, likéry), moučníky, džemy, omáčky, kompoty. Oblíbené jsou také kombinace s dalšími sezónními druhy ovoce – například džem z jablek získá přidáním ostružin velmi atraktivní barvu. Kombinovat je můžeme také s plody bezu černého – bezinkami.
Jak se dělá džem z ostružin
Postup přípravy
Ve 2 lžících cukru rozmícháme želírovací cukr, přidáme do ostružin, rozmícháme a 5 minut povaříme. Přidáme zbývající cukr a povaříme ještě 2 minuty. Do odstaveného džemu vmícháme kyselinu citronovou a rum. Naplníme do skleniček, dobře jim otřeme hrdla, zavíčkujeme a sterilujeme 15 minut při 85 °C.
Co upéct
Recepty, s kterými si můžete upéct jen tak, pro radostDorty. Narozeninový dort.Dorty. Dort Red Velvet.Muffiny a bábovky. Brioška.Domácí vaječný likér. Domácí vaječný likér je voňavý, jemný a rychle se vypařuje, pokud nemáte na lednici zámek.Muffiny a bábovky.Linecká a křehká těsta.Čokoláda.Dezerty pečené a nepečené
Jak propasírovat ostružiny
Ostružiny trochu pomačkejte nebo rozmixujte. Pokud vám vadí semínka ostružin, je vhodné je propasírovat přes sítko. Poté je smíchejte s cukrem a zahřívejte. Asi po dvaceti minutách byste měli získat gelovou konzistenci.