Jak přesadit pórek?

Kdy přesadit pórek

Pro dubnovou výsadbu se osivo vysévá od poloviny února do truhlíků, kdo nemá možnost takového předpěstování, může pórek vysévat přímo na záhon a později sazenice přesadit. Letní pór vyséváme brzy na jaře podle oblasti a počasí, sazenice pak přesazujeme do poloviny května.
Archiv

Kdy se sklízí pórek

Sklizeň podzimních odrůd póru probíhá v říjnu a v listopadu. Nejpozději se vysévají zimní odrůdy pórku, stačí je vysít až v dubnu. Dostatečné velikosti pro výsadbu na záhon dosáhnou rostliny v červnu. Tyto pórky bude možno sklidit od března cca do května následujícího roku.

Kam vysadit pórek

Nejlépe se mu daří v hlinitopísčité půdě plné živin, do níž se před zasazením dalo výrazné množství hnoje či kompostu. Potřebuje také dostatek vláhy. Ke vzrostlým rostlinám přihrneme zeminu a dobře je zavlažujeme. Vegetační doba pórku se pohybuje mezi 150 a 200 dny.
Archiv

Kdy Jednotit pórek

Vegetační doba letního pórku je okolo sto padesáti dnů, zimní pór roste do konzumní zralosti o něco déle, potřebuje zhruba dvě stě dnů. Letní pór tedy můžete sklízet už v červenci, spotřebovat ho musíte do prvních mrazů. Zimní pór se dá postupně vyrývat od září.
Archiv

Jak se starat o pórek

Výsev a péče

Za 5-6 týdnů ztlustlé sazenice přesadíme na definitivní pěstební záhon do připravených rýh. Postupně pak zeminu přihrnujeme ke krčkům, na začátku zimy jsou už silné sazenice v nakopčených brázdách. Vegetační dobu mají přes 200 dnů. Část úrody můžeme už sklidit, zbytek ponecháme v zemi až do jara.

Jak Rozmnozit pórek

Zelená cibulka a pórek

Kořínky by přitom neměly mít více než jeden centimetr. Tyto odřezky pak postavte do sklenice s vodou, ze které však bude alespoň půl centimetru odřezků vykukovat. Vodu pravidelně měňte. Sklenici postavte k oknu a zhruba po deseti dnech můžete sklízet první úrodu.

Jak sklízet pórek

Otužilý, ale křehký kadeřávek. Kadeřávek můžeme sklízet i v době silných mrazů (nejlépe chutná až po přejití mrazem), s uříznutými kousky však musíme zacházet opatrně. Ve zmrzlém stavu má listy křehké, proto dáváme pozor, aby se nemačkaly. Je dobré je přenést ze zahrady například v košíku a nechat pomalu roztát.

Jak dlouho vydrží pórek

Při skladování dělá pórku dobře chladno. Při teplotě 0°C by měl vydržet i 2 měsíce a dělá mu dobře i relativně vlhké prostředí 90 až 95%.

Jak vypadá pórek

Pórek, správněji jen pór, vytváří nad cibulovitým ztlustlým podzemním stonkem velmi bohatou růžici plochých listů. Ty jsou rovněž užitkovou zeleninou s bohatou zásobou výtečné dužniny. Obsahují řadu minerálních látek, vitaminů a esenciálních látek, které dávají póru typickou vůni a šťavnatost.

Jak se zpracovává pórek

Nejsnadněji se připravují kolečka a půlkolečka, ale pórek je možné nakrájet na nudličky i drobné kostičky. Takto nadrobno nakrájený pórek je ideální k zamrazení. Vrchní tmavé listy pórku nevyhazujeme, je v nich ukryto ještě více vitamínů, než v bílé části. Nakrájíme je nadrobno a použijme k masu nebo do polévky.

Proč kvete pórek

Otázka: Co mám dělat, když začíná pórek kvést Odpověď: Pór (pórek) je dvouletá rostlina. Jakmile začne na jaře znovu růst, začíná se vytvářet květní stvol a snižuje se jeho kvalita.

Jak zpracovat pórek na zimu

Kromě mrazáku je dobrým místem uskladnění pórku i sklep a balkon. Pórek je vhodné přendat do krabice, kterou při větších mrazech ještě navíc obalíte vlněnou tkaninou. Takovou teplotu -10 °C by měl pórek v pohodě zvládnout. Další možností, jak pórek zpracovat a uchovat do další sezóny, je sušení.

Jak se čistí pórek

Nejlépe se mi osvědčilo pór rozkrojit podélně napůl a umýt jednotlivé jeho vrstvy pod tekoucí vodou. Nečistoty se takto snadno vyplaví. Krájím pak pór na půlměsíčky, což se hodí do většiny jídel, které z něj připravujeme.

Na co použít zelenou část pórku

Zelená je dobrá

Pórek můžete konzumovat celý a překvapivě zelená část obsahuje až dvojnásobek vitaminů oproti bílé části stonku.

Jak se Zavaruje pórek

Na hrubo nakrájíme pórek a cibuli a mírně osmahneme na oleji, pak přidáme zbylou zeleninu, kterou dusíme až ztratí veškerou vodu. Udušenou zeleninu rovnoměrně nandáme do skleniček, pečlivě uzavřeme a sterilujeme 20min při 100 stupních. Zeleninovou zavařeninu lze použít jako základ studených i teplých pokrmů.

Jak naložit pórek

Postup přípravy receptu

Ocet, sůl, cukr a vodu dáme do hrnce, přihodíme pórek nakrájený na asi 5 cm špalíčky, koření a povaříme asi 8 minut. Vmícháme olej a necháme vychladnout. Nandáme do sklenic, proložíme nakrájeným česnekem a necháme marinovat v ledničce 3-4 dny. Podáváme jako přílohu k pečenému masu.

Jak Spotrebovat pórek

Jemné nudličky z pórku získáte tak, že vezmete vrchní listy pórku, přeložíte je a díky ostrému noži je nakrájíte na tenké nudličky. Vrchní tmavé listy pórku nevyhazujte, je v nich ukryto ještě více vitamínů, než v bílé části. Nakrájejte je na drobno a použijte k masu nebo do polévky.

Jaká část pórku se používá

Pórek můžete konzumovat celý a překvapivě zelená část obsahuje až dvojnásobek vitaminů oproti bílé části stonku. Proto s chutí zpracujte i listy. To platí zejména u křehké jarní odrůdy pórku, určené ke konzumaci za syrova.

Jak naporcovat pórek

Jemné nudličky z pórku získáte tak, že vezmete vrchní listy pórku, přeložíte je a díky ostrému noži je nakrájíte na tenké nudličky. Vrchní tmavé listy pórku nevyhazujte, je v nich ukryto ještě více vitamínů, než v bílé části. Nakrájejte je na drobno a použijte k masu nebo do polévky.

Jak se vaří pórek

V hrnci přivedeme k varu osolenou vodu a vložíme do ní omyté a ořezané pórky (dva na porci), vody dáme jen tolik, aby byla zelenina ponořená, a vaříme ji 8—10 minut. Jsou-li pórky po propíchnutí vidličkou měkké, vyjmeme je a necháme okapat.

Jak dlouho se vaří pórek

Vařený pórek s máslem

V hrnci přivedeme k varu osolenou vodu a vložíme do ní omyté a ořezané pórky (dva na porci), vody dáme jen tolik, aby byla zelenina ponořená, a vaříme ji 8—10 minut. Jsou-li pórky po propíchnutí vidličkou měkké, vyjmeme je a necháme okapat.

Kdy se dává pórek do polévky

Abyste i po 15-20minutovém vaření polévky našli na talíři kousky zeleného pórku, je třeba zelenou část přidat do hrnce až těsně před koncem vaření. Zhruba tři minuty by měly stačit, aby pórek změknul, ale nezačal ještě ztrácet na kráse.

Jaké koření se dává do polévky

pepř, muškátový květ a oříšek, bobkový list, tymián, hřebíček, zázvor, libeček, petržel, mrkev, celer, pastiňák, nové koření.

Čím dochutit pórkovou polévku

Pórkovou polévku můžeme dochutit solí a pepřem. Tip na závěr : Pórek je zdravá zelenina, kterou byste určitě měli čas od času jíst. Obsahuje vitamín A, B, C a E a spoustu minerálů. Například vápník, fosfor, mangan, železo a draslík.

Co přidat do polévky

Zavářky se zavářejí přímo do polévky. Zavářkami se rozumějí: polévkové těstoviny, zavářky z vaječného těsta, noky a knedlíčky, obilniny a obiloviny, syrové vejce. Vložky se upraví zvlášť a vkládají se až do talíře, a nebo se nabídnou v misce, aby si každý dal podle své chuti.