Jak přesadit Sazenicky rajcat?

Jak posílit sazenice rajčat

Máčení a výsev

Máčení klíčení urychlí a usnadní, a pokud místo vody použijeme bylinkový nálev, podpoří i odolnost mladých rostlinek vůči nemocem. Heřmánkový nálev je pomáhá chránit proti houbovým chorobám a potírá bakterie a plísně. Přesličkový nálev bohatý na křemík klíčící rostlinky posiluje.

Jak přesadit sazenice

Když sazenici přenášíte, držte ji za oba lístky nebo si ji položte kořeny do dlaně. Ujistěte se, že jáma, do které sazenici pokládáte, je dostatečně prostorná pro kořenový systém. Zasaďte ji hluboko tak akorát, aby byly lístky těsně nad zemí. Po přesazení je třeba rostlinku přiměřeně zalít.

Jak Zalevat sazenice rajcat

8) Sazenice zalévejte 2 – 3 x týdně. Mezi jednotlivými zálivkami nechte substrát v květináči částečně proschnout, pouze tak dosáhnete silné sazenice se zdravými kořeny. Trvalé provlhčení substrátu má často za následek odehnívání kořenů.
Archiv

Jak naklíčit semínka rajčat

Jestliže je vyséváme do sadbovačů (ze kterých se snáze přesazuje) můžeme je naplnit zcela, vytvořit drobné důlky či zářezy, semena do nich vložit a zahrnout. Semena rajčat nejrychleji vyklíčí při teplotě 25 °C, později příliš vysoká teplota vhodná není, a měla by klesnout na 15 – 20 °C.
Archiv

Kdy přesazovat sazenice rajčat

Jakmile spatříme první lístky, můžeme rajčata nejlépe s pikýrovacím nástrojem oddělit a přesadit do jednotlivých květináčů – vždy vybíráme jen ty nejsilnější rostlinky! Po mrazivých mužích v květnu je vhodný čas na přesazení rajčat na konečné místo. Pokud jsme je už v březnu zasadili ven, je to v pořádku.

Proč žloutnou sazenice rajčat

Žluté listy mohou souviset s nesprávnou zálivkou

Mezi nejčastější příčinu, která způsobuje žloutnutí listů, patří nesprávná zálivka. Rajčata bychom měli zalévat tak akorát – ne mnoho, ne málo. Nadbytek vody způsobuje ztěžknutí půdy a nedostatek vzduchu kolem kořenového systému, který postupně zahnívá.

Kdy Přepichovat sazenice rajčat

Rajčata můžete přepichovat několikrát do roka, a to podle počasí. Sběr rajčat je nutné provést, když teploty klesnou pod osm stupňů. Vhodnou půdou pro rajčata je ta s pH mezi 5,5 a 6,5. Půda by měla obsahovat vápník.

Co potřebují rajčata

Rajčata potřebují hodně sluníčka, hodně světla. Zaléváme vždy pod rostlinu, nikdy nezaléváme na list. Pokud máme možnost, třeba při pěstování rajčat na terase, rostlinku dát pod stříšku, je to vhodné, protože mnohem méně trpí na houbové choroby a plísně.

Jak se starat o sazenice rajčat

Rajčatům prospívá nakypřená půda, dobré je i přihrnutí zeminy ke stonku; více naroste kořenový systém, a s ním i pozdější výnosy. Velmi důležitá je závlaha. Při nedostatku vláhy plody praskají, jsou malé a deformované. Zalévejte ráno nebo na večer, a to přímo ke kořenům, nikdy ne na list!

Jak daleko od sebe zasadit rajčata

Pokud jde o keříčková rajčata, pěstování přímo na zahradě vyžaduje vhodný spon. Někteří zahrádkáři volí spon 50 x 50 centimetrů, jiným vyhovuje spon 50 x 60 centimetrů a další raději sází keříčková rajčata do sponu 70 x 20 centimetrů.

Kde nejlépe pěstovat rajčata

výběr stanoviště a úprava půdy: rajčatům se nejlépe daří na místech vystavených celý den slunci a chráněných před studenými větry. Půdu mají mít hlubokou, nejlépe středně těžkou, bohatou na živiny a teplou. Na jaře týden před výsadbou pohnojíme půdu kravským nebo slepičím hnojem (nejlépe granulovaným).

Jak často se mají zalévat rajčata

Ideální zálivka Dvakrát denně Pokud to tedy bude jen trochu možné, zalévejte rajčata mírněji, ale pravidelně. Pokud k nim dorazíte (podle počasí) každé ráno a večer, pak rozhodně neuděláte chybu.

Co s přerostlými rajčaty

Přerostlé, příliš vysoké rostliny nejsou žádný problém u rajčat, které můžete při výsadbě položit, protože zakoření i ze stonkových nodů, dále také u košťálovin, jahodníků i bylinek. Nikdy ale nekupujte zeleninu a květiny se skvrnami na listech – může to být sice jen spálenina od sluníčka, ale také hniloba.

Jak rychle rostou rajčata

Výhodou vlastního pěstování rajčat je možnost sklidit plody rovnou na stůl nebo pro zpracování, tedy s nejlepšími chuťovými vlastnostmi. rajčata začínáme sklízet za 8–10 týdnů po výsadbě, plody nenecháme přezrávat, neboť by měkla a praskala.

Kde mít sazenice rajcat

Rajčata mají rády propustnou dobře prohnojenou půdu a proudění vzduchu, ovšem ne průvan. Spolu s okurkami a paprikami patří do první trati, to znamená mezi nejhladovější zeleninu vůbec. Nezapomeňte je přihnojit kvalitním organickým hnojivem až půjdou do květu a později také průběžně při tvorbě a dozrávání plodů.

Co zasadit k rajčatům

Co zasadit vedle rajčat: Paprika Kapusta Kedlubny Česnek Cibule Fazole MrkevPaprika.Kapusta.Kedlubny.Česnek.Cibule.Fazole.Mrkev.

Co nemaji radí rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách. Naopak růst a chuť rajčat nám vylepší bazalka (bazalku mají jinak rády i okurky a tykve).

Kdy a čím hnojit rajčata

Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby. Poté přihnojujte 1x za tři týdny, pokud budete hnojít HNOJÍKem.

Jak často se hnojí rajčata

Rajčata. Rajčata mají rády výživnou půdu a vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou. Nejlepší je hluboké zrytí záhonu na konci sezóny s přidaným organickým hnojivem. Přihnojujte 2-4x za měsíc.

Jak zabránit vytahování sazenic

Zredukovat vytahování lze buď rozsázením sazenic dál od sebe, případně jejich přemístěním do skleníku či pařeniště, kde je světla dost. Nebo snížením teploty směrem k 18°C. Doma můžeme přemístit sazenice do nejchladnější místnosti.

Kdy jsou černá rajčata zralá

Sklízet můžeme černá rajčata až v době, kdy již mají červené líčko, nejlepší však je nechat plody zcela zčernat. Pozor však, aby rajčata nepřezrála. Ze začátku poznáte plnou zralost těžko, ale s přibývající zkušeností to již bude hračka.

Čím se hnojí rajčata

Rajčata vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou. Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby.

Co skodi Rajcatum

Ani rajčatům se totiž nevyhýbají nemoci a obtíže.Plíseň na listech.Plíseň na plodech rajčat.Mšice na listech.Molice na listech.Suchá hniloba konců plodů – výživová porucha z nedostatku vápníku.Svilušky.Trásněnky.septorióza rajčat.

Co nesnáší rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.

Kdy hnojit rajčata po přesazení

První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby.

Poté přihnojujte 1x za tři týdny, pokud budete hnojít HNOJÍKem. Stačí posypat kolem rostliny dávku jedné polévkové lžíce tak, aby vrstva nebyla moc silná a tak se hnojivo snadno rozkládalo.