Jak se přesazují květiny
Květináč, do něhož rostlinu budete přesazovat, by měl být jen o několik centimetrů větší než původní. Jinak rostlina bude růst hlavně kořeny, ale do kvetení se jím moc chtít nebude. Pro azalky, bonsaje a kaktusy volte raději mělčí nádoby, naopak palmy mají rády hlubší a úzké nádoby.
Archiv
Kdy zalít kytky po přesazení
Po důkladném zalití hned po přesazení není vhodné rostlinu dva týdny zalévat vůbec, aby se kořeny pro vláhu natáhly do prostoru květináče.
Archiv
Kdy přesadit rostliny
Přesazení by se mělo provádět každé 2 až 3 roky. Ideálním obdobím je jaro, kdy rostliny naberou novou energii. Rostliny v květináčích přesazujte ideálně od března do července a kbelíkové rostliny v květnu. Všechny rostliny byste nicméně měli mít přesazené nejpozději do července, nebo s tím počkat až na další rok.
Archiv
Co dát na dno květináče
K jemnějším drenážním materiálům, vhodným do menších květináčů, patří písek, perlit a drobný štěrk nebo keramzit. Písek není příliš vhodný, protože je jemný a příliš propouští vodu. Šterk zase vodu poutá málo. Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit.
Kdy přesazovat sazenice
Obecně platí, že mladé rostlinky je nejlepší přesadit po vyvinutí dvou pravých lístků. Kořenový systém rostliny je už v této fázi poměrně silný, a tudíž mu při opatrné manipulaci neublížíte. Při přesazování samozřejmě také záleží na tom, o jakou rostlinu jde a jaké pěstební médium jsme zvolili pro předpěstování.
Jaký květináč je nejlepší
Abyste s ní měli co nejméně práce, je třeba zvolit správný tvar pěstební nádoby. Pro pěstování většího počtu menších rostlin se skvěle hodí hranaté květináče, které lépe vykrývají prostor. Kulaté květináče udělají dobrou službu velkým rostlinám. I pro ty ale můžete zvolit květináče hranaté.
Na co se používá keramzit
Keramzit a jeho využití ve stavebnictví
Je ideální jako vyrovnávací a izolační podsyp pod suché sádrokartonové podlahy, pro izolační zásypy střech, zásypy energovodů, filtrační zásypy, geotechnické aplikace a další účely.
Co dělat když Přeliju kytku
Vyjměte ji z květináče či jiné pěstební nádoby a odstraňte co nejvíce substrátu, tak abyste nezasáhli kořenový systém. Než ji znovu zasadíte, nechejte ji nejprve přes noc na teplém místě, kde není průvan. Mezitím proveďte dezinfekci květináče a dobře jej usušte.
Co použít místo keramzitu
Ideální je proto keramzit, který koupíte v každém hobby marketu. Jde vlastně o čistý jíl, jenž je v peci prudce vypálen a tím vznikne potřebná porézní a velmi stálá struktura. Místo keramzitu můžete použít perlit nebo kamínky obyčejného štěrku (v průměru maximálně 10 mm).
Co je Drenaz v Kvetinaci
Drenáž je propustná vrstva vytvořená na dně květináče, která zajišťuje adekvátní prosátí vody do kořenů i odvod té přebytečné. Drenáž je také název otvorů na dně květináče. Při výběru správného materiálu je důležitá hrubá struktura a propustnost.
Proč se rajčata vytahují
„Vytahané sazenice“ s dlouhým tenkým stonkem jsou obvykle důsledkem nedostatku světla, případně vysoké teploty. Doma za oknem mají sazenice k dispozici světlo z maximálně 50% oblohy. Proto se natahují ke zdroji. Podobně, přehuštěné sazenice se vytahují ke světlu ve vzájemném konkurenčním boji o zdroj energie.
Co dělat aby se sazenice Nevytahovaly
Co dělat, aby se sazenice nevytahovalyNeuspěchejte výsev. Sazenice potřebují od chvíle, kdy vykouknou nad zem, světlo.Sadbovače dejte na nejsvětlejší místo v bytě Jo, hodně se toho točí kolem světla.Světlo znásobte.Pohrajte si s teplem.Pozor na moc hustý výsev.Nepřehnojte je.
Jaký květináč na Palmu
Vhodný je speciální, tzv. palmový květináč (vyšší a užší) a substrát určený pro palmy či pokojové rostliny okrasné listem. Na dno květináče se dává drenážní vrstva. Substrát palem musí mezi zálivkami mírně proschnout.
Jak velký květináč
Pokud se chystáš odrostlou rostlinu přesadit do nového květináče, měla by být jeho velikost přibližně o pětinu větší, než u jeho předchůdce. Hlavně to nepřežeň, mohla by se ti pak rostlina rozrůst hlavně v kořenech a to na úkor všeho zeleného a kvetoucího na povrchu. A to nechceš!
Kdy použít keramzit
Hlavním kouzlem keramzitu je jeho velmi snadné použití. Můžeme jej využít při hydroponii, jako účinnou drenáž do spodní části květináče nebo jako jednoduchou dekoraci na povrch substrátu v květináčích, truhlíkách, korytech nebo dokonce i k mulčování na záhonech.
Jak poznat Přelitou rostlinu
Žloutnutí listů
V tomto případě však začínají žloutnout a usychat špičky listů. V případě, že listy žloutnout ve středu, je to známkou přelití rostliny.
Jak vypadá přelitá rostlina
Přelitým rostlinám navíc často žloutnou listy. Příčinou žlutých listů může být i nedostatečně zalitá rostlina, což si většina pěstitelů myslí a ve snaze ji zachránit přidávají ještě větší zálivku. V mnoha případech se ale jedná o rostlinu přelitou a nadměrná zálivka ji ničí.
Co dát pod květináč
Dalším způsobem, jak zabránit přemokření rostliny, je použití drenáže – písku, drobného štěrku nebo keramzitu. Ten je vhodný zejména do obalů na květináče, které neumožňují vizuální kontrolu přelití, ale lze jej použít i do podmisek.
Co použít jako drenáž
Na dno hliněného květináče umístíme drenážní vrstvu. Můžete použít hrubý štěrk, kamínky nebo střepy ze starých hliněných květináčů. U těch plastových není drenážní vrstva nutná, my ji ale vždy do květináče přidáváme, abychom měly jistotu, že kořeny rostliny nebudou sedět ve vodě.
Jak hluboko přesazovat rajčata
Pro přesazení by rostlinka měla mít dostatečně silný stonek a neměla by být vyšší než 30 cm. Tyčková rajčata potřebují navíc ke svému růstu oporu. Při přesazování dbejte na to, abyste zasadili rostlinu dostatečně hluboko do země, rajčata začnou tvořit kořeny i ze zakryté části stonku a budou silnější.
Kdy přesazovat sazenice rajčat
V měsíci únoru připravujeme sadbu rajčat pro skleníky a fóliovníky, pro záhony na zahrádkách je lepší rajčata vysévat až první týden v březnu. Za 7 až 14 dnů pak musíme sazeničky přepíchat do sadbovačů, kdy rovněž použijeme substrát pro výsev a množení.
Proč nerostou sazenice paprik
Zkroucené listy u sazenic paprik
Nejčastěji však kvůli rozdílnému pH či nedostatku bóru. Tento prvek je v podstatě velmi opomíjen, ale pokud chybí u paprik, rostliny se nemusí správně vyvíjet. A co hůře – listy se začnou kroutit, rostlina neroste a později listy začínají odumírat.
Co potřebuje palma
Palmy potřebují dostatek světla. Řadě z nich ale nesvědčí přímé polední slunce, zvláště pak mladším exemplářům. Substrát by měl být lehký a propustný, s příměsí rašeliny a písku. Na dno položte štěrk, hrubý písek nebo keramzit jako drenáž.
Co s přerostlou palmou
Obecně platí, že palmu přesazujeme jen tehdy, jakmile začnou vylézat kořeny ze spodní části květináče. Rostlina už nemá prostor pro další růst a bude stagnovat nebo se různě deformovat, pokud ji nepřesadíte. Nemusíte pochopitelně čekat, až začnou lézt kořeny ze spodní části květináče.
Čím vyplnit velký květináč
Vysoký květináč vyplníme hydro granulátem (keramzit) cca do 2/3 1a. Nízký vyplníme keramzitem cca: 5cm nebo vysteleme např. bublinkovou folií (vyloučit narušení gumové vložky od vnitřního hrubého povrchu.