Jak zateplit rostliny
Nejjednodušším řešením jsou termoizolační nádoby, do nichž se vkládá běžný květináč. Mohou být pouze z polystyrenu nebo z plastu či kovu s izolační vložkou. Další možnost zastupují truhlíky s termovložkou z pěnového polyuretanu s přepadem pro nadbytečnou vodu (například Vedex).
Čím zakrýt rostliny na zimu
lehčí jutové textilie, pytlovina nebo pevný balicí papír. Žardiny nebo květináče lze obalit silnější kokosovou rohoží. V okrasné zahradě je potřeba ochránit proti mrazu růže a jahodníky. Rostliny můžete zakrýt chvojím anebo celý záhon překryjte netkanou bílou textilií.
Jak se postarat o trvalky na zimu
Trvalky obecně zazimování nepotřebují, výjimku tvoří např. ty se zdužnatělými kořeny, jako jsou boubelka, šáter a dvojostice. Ochranu před mrazy potřebuje i makovník a některé pryšce. Tyto trvalky chráníme vrstvou listí a chvoje.
Co dát na dno květináče
K jemnějším drenážním materiálům, vhodným do menších květináčů, patří písek, perlit a drobný štěrk nebo keramzit. Písek není příliš vhodný, protože je jemný a příliš propouští vodu. Šterk zase vodu poutá málo. Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit.
Jak zabalit rostliny na zimu
Mladé stromky, keře nebo vysoké trvalky a trávy zabalíme do rákosových rohoží a převážeme motouzem. Vrcholky mohou zůstat odkryté, případně lehce zakryjeme chvojím nebo textilií. Rohože mají dokonce dvojí ochranu – jednak před zimou a také před zvěří, která může zahrady v zimě navštěvovat a stromky a keře okusovat.
Jak osadit truhlík na zimu
Kdo chce mít truhlíky hezké i v zimě, vysadí si do truhlíku kostru ze zimostrázu – buxusu nebo droboučkých jehličnanů či skalníku a mezi tyto stálezelené rostliny pak doplňuje sezonní květiny anebo v zimě zapíchá okrasné větve a plody. Další tipy, které se hodí k tématu podzimní a zimní osázení.
Jak zabalit strom na zimu
Kmen omotejte ideálně jutovinou či chvojím, použít můžete ale i staré krabice, slámu či rákos. Můžete použít i bublinkoovu fólii, musíte však stromku umožnit výměnu vzduchu, aby se kmen nezapařoval. Před balením nezapomeňte odstranit spadané listí.
Kdy se stříhají trvalky
Většinu trvalek na podzim nestříháme, jelikož tak lépe přezimují. Spousta z nich je navíc dekorativní i přes zimu a zahrada tak nezůstane holá. Hlavní řez trvalek tedy přichází až v předjaří a na jaře. Nejvhodnější dobou pro jarní řez trvalek je tedy brzké jaro.
Kdy stříhat Dlužichu
Tato dlužicha si spolehlivě ponechává pěkné, zdravé listy do cca -10°C a pokud jsou při nižších teplotách pokryté sněhem, po jeho roztátí se znovu ukáží v dobré kondici. Přesto doporučujeme všechny na jaře ostříhat, aby si rostlina vytvořila nové a větší.
Co použít místo keramzitu
Ideální je proto keramzit, který koupíte v každém hobby marketu. Jde vlastně o čistý jíl, jenž je v peci prudce vypálen a tím vznikne potřebná porézní a velmi stálá struktura. Místo keramzitu můžete použít perlit nebo kamínky obyčejného štěrku (v průměru maximálně 10 mm).
Co je Drenaz v Kvetinaci
Drenáž je propustná vrstva vytvořená na dně květináče, která zajišťuje adekvátní prosátí vody do kořenů i odvod té přebytečné. Drenáž je také název otvorů na dně květináče. Při výběru správného materiálu je důležitá hrubá struktura a propustnost.
Jak zabalit kytku v květináči
S menšími kytkami je to jednoduché. Květináčky stačí zabezpečit proti vysypání substrátu a poté už jim v krabici nebo přepravce nehrozí větší nebezpečí. Že se hlína nevysype si pojistěte tak, že květináč omotáte papírem a zalepíte. Nejjednodušší jsou květiny s kmínkem nebo jedním hlavním stonkem.
Jak obalit květináče na zimu
Není možné zazimovat samozavlažovací květináče a truhlíky. Celý květináč obalte bublinkovou folií nebo izolujte snopy slámy a pečlivě svažte. Horní část rostliny obalte prodyšným materiálem. Vhodné jsou netkané textilie nebo větvičky chvojí.
Jak udělat zimní truhlíky
Jak na to Truhlík naplňte zeminou nebo pískem. Napíchejte do něj větvičky jehličnanů, abyste celý truhlík pěkně pokryli. Mezi chvojí pak zapíchejte různé klacíky, větvičky s bobulovinami, ořechy nebo šišky připevněné na drátky a další dekorace podle vašeho vkusu.
Co zasadit do truhlíku
Přímé slunce snesou například muškáty, petúnie, vitálky či afrikány. Do stínu naopak volte netýkavku, molici, begónie nebo popenec břečťanovitý. Odborníci doporučují kombinovat v jednom truhlíky rostlinky převislé s těmi vzpřímenými.
Čím zakrýt stromy před mrazem
Malé stromky můžete také tzv. obalit, což je ochrání nejen před sluncem, ale i před sněhem a holomrazy. Kmen omotejte ideálně jutovinou či chvojím, použít můžete ale i staré krabice, slámu či rákos. Můžete použít i bublinkoovu fólii, musíte však stromku umožnit výměnu vzduchu, aby se kmen nezapařoval.
Jak chránit stromy proti mrazu
Originálním, už našimi předky používaným způsobem ochrany stromů před mrazem je odpařované vody. Při nebezpečí pozdních jarních mrazíků (do –2 °C) rozestavíme okolo rozkvetlých stromů nádoby s vodou. Odpařující se voda vytvoří jakousi mlhu, která je schopna slabý mráz skutečně zvládnout. Další možností je dýmování.
Co se stříhá na jaře
Obecně platí, že keře kvetoucí na jaře, jako jsou tavolníky, zlatice, jasmín, šeřík a další, by měly být prořezány po odkvětu s odstupem zhruba tří let. Keře kvetoucí v létě, jako jsou ořechokřídlec, tavolník, hortenzie, zimolez, mahonie, pámelník, tamaryšek a další, můžete prořezávat každý rok brzy na jaře.
Jak stříhat Orlíček
Hned po odkvětu rostliny zastřihněte asi 10 centimetrů nad zemí a přihnojte je. Koncem léta rozkvetou znovu. Obecně platí, že byste měli odstřihovat odkvetlé květy, protože tvorba plodů rostlinu vysiluje. Zvlášť důležité je to u druhů, které mají sklon k vysemeňování, například u orlíčku.
Jak Rozmnozit Dluzichu
Množíme je opatrným dělením trsů nebo řízkováním dužnatých stonků. Přibližně po šesti letech bývá vhodné výsadby omladit.
Jak množit Dlužichy
Dlužicha je rostlina, která se snadno množí. Můžete ji rozmnožovat pomocí semen nebo dělením trsů. Dělení trsů je nejčastější a nejjednodušší způsob rozmnožování. Stačí vykopat trs a rozdělit ho na menší části, které můžete přesadit na nová místa v zahradě.
Jak se vyrábí keramzit
Keramzit vzhledově připomíná suchý hrách. Vyrábí se při vysokých teplotách – asi 1100 °C – v rotačních pecích ze speciálních třetihorních cyprisových jílů, které získaly název podle obsahu zkamenělého vodního korýše – skořepatce rodu Cypris angusta.
Co dát pod květináč
Dalším způsobem, jak zabránit přemokření rostliny, je použití drenáže – písku, drobného štěrku nebo keramzitu. Ten je vhodný zejména do obalů na květináče, které neumožňují vizuální kontrolu přelití, ale lze jej použít i do podmisek.
Co použít jako drenáž
Na dno hliněného květináče umístíme drenážní vrstvu. Můžete použít hrubý štěrk, kamínky nebo střepy ze starých hliněných květináčů. U těch plastových není drenážní vrstva nutná, my ji ale vždy do květináče přidáváme, abychom měly jistotu, že kořeny rostliny nebudou sedět ve vodě.
Jak převážet rostliny
Aby vaše rostliny vydržely celé stěhování, musíte je na cestu dobře připravit. Jednotlivé květináče zabalte do novin a horní část přelepte lepicí páskou. Tak budete mít jistotu, že substrát převezete i s rostlinou. Jednotlivé nádoby s květinami naskládejte do kartonové krabice, ve které je snadno přenesete do auta.