Jak přezimovat Strelície?

Jak rozmnožit Strelicii

Můžeme množit dělením rostliny při přesazování nebo výsevem. Semena zpravidla vyklíčí za 6 měsíců. Přesazování: Přesazujeme jen tehdy, je-li to nezbytně nutné a vždy na jaře.
Archiv

Jak přesadit Strelicii

Rostliny přesazujeme, až když je květináč plně prorostlý kořeny a rostlina je vytlačována nad povrch zeminy. Trs můžeme i rozdělit a rostlinu namnožit. Zemina má být kvalitní, bohatá na živiny, dobře propustná, neutrální až mírně zásaditá.

Čím hnojit Strelícii

Hnojení u Strelicií je důležité. Vhodné jsou od jara do podzimu hnojiva pro kvetoucí pokojovérostliny. Přihnojujeme každých čtrnáct dní. V zimě používáme hnojivo pro pokojové rostliny okrasné listem, které používáme 1x za měsíc.
Archiv

Jak Zalevat Strelicii

Přes léto zaléváme přiměřeně, substrát by měl být neustále vlhký, ale ne přemokřený. V zimním období zálivku omezíme, jelikož kořeny jsou náchylné na uhnívání. Díky svým kožovitým listům vydrží i týden bez zálivky. Snáší spíše vyšší vlhkost vzduchu, proto doporučujeme i občasné rosení.
Archiv

Jak rozmnožit rostliny

Vůbec nejběžnější metodou vegetativního množení okrasných i pokojových rostlin je řízkování. Obvykle na jaře či v raném létě se z rostlin odejmou řízky, což bývají podle druhu rostliny mladé výhonky, listy nebo části větviček. Stonek mahonie stačí nařezat na kousky s jedním očkem a jedním listem.

V čem zakořenit rostliny

K řízkování použijte propustnou a drenážovanou zeminu obsahující co nejvíce kyslíku – můžete použít perlit, rašelinu, keramzit a kokosové vlákno. Zakořenění: Nějakou dobu trvá, než řízek zakoření v půdě. Pro lepší kontrolu nechte řízky zakořenit ve vodě.

Proč Strelicie nekvete

Hlavní příčinou, proč strelicie nekvete, bývá často její celoroční pěstování v teple. Proto je třeba jí v zimě dopřát odpočinek v chladu (5–12°), ale stále při dostatku světla.

Co nám rikaji listy

Listy – klíč k poznání stavu rostlin skutečně „klíčový“

A právě listy jsou klíčem k rozeznání zdravotního stavu rostlin opravdu „klíčovým“. Listy pokojových rostlin totiž změní svou barvu nejen, když jim něco chybí, ale když také něco přebývá. Případně se na nich objeví skvrny, začnou se kroutit, schnout a opadávají.

Jak urychlit zakořenění

Pokud bychom chtěli jejich růst podpořit a i urychlit, můžeme sáhnout třeba po lignohumátu (výživa a podpora kořenového systému), který zředíme s vodou dle návodu. Další možností je použít stimulátor kořenů (bílý prášek), který opatrně nasypeme na řízek v místech, kde má vzdušné kořeny.

Jak nechat zakořenit

Lepší zakořenění můžete podpořit růstovým stimulátorem, které jsou běžně k dostání v zahradnictví nebo hobby marketech. Je to bílý prášek, do kterého "namočíte" tu část rostliny, která by měla zakořenit. Měkké (například travnaté) řízky sázejte asi jeden centimetr hluboko, silnější dřevnaté řízky mnohem hlouběji.

Jak zachranit Strelicii

Je to nenáročná rostlina, co se týče vaší péče o ní. Stačí ji zalévat jedenkrát za týden až 14 dní. Podle toho, jak uvidíte, že vodu potřebuje. Zato je ale dobré pravidelně rosit květ i listy, které by se také jednou za čas měli otřít.

Proč nekvete Olověnec

Olověnec neboli „lepivej Honza“

Půvabné květy působí na výhonech jak malé obláčky. Tato popínavá rostlina miluje slunné a zároveň chráněné místo. Olověnec potřebuje vydatnou zálivku a je nutné hlídat, aby zemní bal nevysychl. Pro užití si co nejdelšího pohledu na skvostné květy je vhodné od jara do října hnojit.

Co použít místo stimulátoru

Co použít místo umělých stimulátorů

Osvědčenou radou našich babiček je dozajista droždí. Používaly ho na všechno možné – od pečení koláčů, přes hnojení až po péči o řízky.

Jak zalévat Toulitku

Rosíme, zaléváme, vlhčíme

Anthuria si skutečně potrpí na vodu, ale nesmí v ní přímo stát. Nejvíce se jim zavděčíte dešťovkou či odstátou a měkkou vodou o pokojové teplotě, protože tvrdou nedobře snášejí. Typické jsou pro ně i značné nároky na vzdušnou vlhkost – takovou, při které se začíná na listech srážet voda.

Jak zachránit umírající kytku

Suchá rostlina

Pokud jste na rostlinu zapomněli a ona zvadla, rovnou ji nevyhazujte. Při záchraně je ale potřeba být trpělivý a postupovat velmi opatrně. Začněte tím, že rostlinu zalijete trochou odstáté vody pokojové teploty. Příliš vody, a ještě ke všemu studené by mohlo rostlině způsobit šok.

Proč usychají konce listů

Zjistili jste, že konce zelených nebo pestře zbarvených listů vašich pokojových rostlin začaly hnědnout Většinou to mají na svědomí nadbytečná zálivka, špatný odtok vody z květináče nebo nepatřičná výživa.

Kdy se stříhá Olověnec

Olověnec ouškatý (Plumbago auriculata)

Vydatné kvetení zajistíme pravidelným řezem v dubnu. Přezimuje na světlém místě při teplotě kolem 10 °C. I během zimy podrží listy. Množí se řízky odebranými v létě, které zakoření nejlépe v pařeništi.

Jak přezimuje Olověnec

Předpokladem pro správné přezimování nádobových rostlin je mrazuprostá, vzdušná a ne příliš tmavá místnost k přezimování, kde rostliny umístíme od října do dubna, v mrazy ohrožených oblastech až do května. Zaléváme je podle potřeby, bal rostliny nesmí ale v žádném případě vyschnout.

Jak urychlit zakořenění řízků

Šťáva z aloe s nehodí jen na popáleniny. Jde o nezastupitelného pomocníka,kterého by měl mít doma prakticky každý. A to včetně zapálených zahrádkářů. 10 kapek čerstvé šťávy stačí na to, aby stimulovaly růst kořenů u řízků květin nebo bylinek.

Jak podpořit růst kořenů

Abychom docílili takových výsledků, je nezbytná stimulace tvorby kořenů. Obecně jsou stimulátory zakořeňování používány pro máčení semen, tím pak podporují produkci klíčků a kořínků před samotným setím nebo pro máčení kořenů rostlin a dřevin před výsadbou.

Co dělat aby měla anturie plno květy

Je třeba postavit nádobu na misku s kamínky a vodou a zeminu udržovat stále vlhkou, ale ne přemokřenou. Listy rostlin navíc stále rosíme, nikoli však květy, protože by na nich vznikaly nepěkné skvrny. Obzvláště důležitá je zálivka odstátou vodou pokojové teploty, stejně jako rosení a případné sprchování vlažnou vodou.

Jak často zalévat Toulitka

Od jara do podzimu, kdy je světla více, ji zalévejte tak, aby byl substrát stále vlhký, ne však mokrý. V zimě zálivku omezte – rostlina jí spotřebuje méně. Zalévejte měkkou vodou, nejlépe dešťovou, nebo alespoň převařenou a odstátou, pokud je vaše vodovodní tvrdá.

Jak udržet řezané květiny

Umístěte vázu s květinami mimo průvan a přímé slunce, prodloužíte tak jejich životnost. Řezané květiny nemají rády ani suchý vzduch z radiátorů. Pokud byste chtěli, aby vám kytice dělala radost v kuchyni, umístěte ji dál od koše s ovocem, které uvolňuje etylén a způsobuje vadnutí květů.

Co dělat když Přeliju kytku

Vyjměte ji z květináče či jiné pěstební nádoby a odstraňte co nejvíce substrátu, tak abyste nezasáhli kořenový systém. Než ji znovu zasadíte, nechejte ji nejprve přes noc na teplém místě, kde není průvan. Mezitím proveďte dezinfekci květináče a dobře jej usušte.

Proč Kytkám hnědnou listy

Přelití U nadměrné zálivky či přelití se nám začnou tvořit na listech hnědé skvrny. Odborně se tomu říká „skvrnitost. “ Poškozené listy odstraňte, omezte zálivku a přesaďte rostlinu do čerstvého substrátu.