Jak přezimují mandelinky?

Co odpuzuje mandelinky

Pěstujte brambory spolu s křenem. Křen odpuzuje mandelinku bramborovou. V časných ranních hodinách, setřeste dospělé brouky z rostlin na zem na tkaniny a zachycené škůdce vhoďte do mýdlové vody.
Archiv

Jak se zbavit mandelinky

Cesta to ale je. Jen pozor, mandelinka je dobrý plavec. Takže ji nestačí ve skleničce zalít vodou. Zabít je můžete vodou horkou, slanou.
Archiv

Co žere mandelinky

Predátoři

Druhy Skupina Predace
Bacillus thuringiensis subsp. tenebrionis Bacteria larvy
Photorhabdus luminescens Bacteria dospělci, larvy
Spiroplasma Bacteria dospělci, larvy
Beauveria bassiana Hypocreales dospělci, larvy

Jak sbírat mandelinky

Pokud máte malé políčko, mandelinky vysbírejte

Když máte brambory jen na malém políčku, mohli byste to zvládnout. Larvy i dospělé brouky dáte do skleničky. Když objevíte list s vajíčky, tak ho odtrhněte celý. Mandelinky nechte v uzavřené skleničce zahynout.

Co proti plísni bramborové

Výskyt choroby podmiňuje vlhké počasí,listy musí být vlhké minimálně dvanáct hodin, a teploty nad 10 oC. Zejména střídavé teploty (chladné noci a teplé dny) jsou vhodné pro rychlý rozvoj choroby. Pro ošetření brambor proti plísni bramborové je nyní možný jen přípravek, a to REVUS.

Čím se živí larvy Mandelinek

Mandelinky kladou vajíčka, ze které se vylíhnout larvy, které se živí listím vašich rostlin. Z nich poté spadnou po 21 dnech do půdy, do které se zahrabou a čekají 14 dní na vyvinutí v dospělého jedince.

Jak vypadá mandelinka bramborová

Mandelinka bramborová (Leptinotarsa decemlineata)

Je to asi 12 mm dlouhý a 8 mm široký brouček, bíložluté až bílooranžové barvy, s deseti černými pruhy. Mandelinka je nebezpečný škůdce především brambor, ale i ostatních lilkovitých rostlin, jako je rajče, paprika či lilek.

Odkud pochazi mandelinka

„Americký brouk“ – mandelinka bramborová skutečně pochází z Ameriky. Poprvé byla popsána v roce 1824 v Coloradu. Do Evropy se pak dostala v roce 1875 na obchodních lodích, kde přežila na rostlinách a obalech.

Kdy aplikovat postrik proti mandelince

1) Obecně je vhodné provádět aplikaci v brzkých ranních hodinách, kdy je ještě poměrně chladno (teploty nad 22 stupňů a přímé slunce účinnost přípravku výrazně snižují). Největší efekt pak mají přípravky zpravidla, když jsou mandelinky ještě ve fázi larev.

Jak vypadá plíseň bramborová

Plíseň bramborová, neboli phytophthora, je plísňový parazit napadající mnohé lilkovité rostliny – tedy zejména rajčata a brambory. Počátky nákazy se u rostlin projevují jako malé neohraničené šedozelené skvrnky na listech. Později se pak skvrny mohou zvětšovat a přecházet až do hnědé barvy.

Jak ošetřit rajčata proti plísni

Proti plísni na rajčatech doporučujeme jako první 2-3 postřiky fungicidním systémovým přípravkem Ortiva. Účinná látka se po postřiku rozvede do celé rostliny. Preventivní ošetření je třeba udělat ideálně na začátku června, v polovině června a popř. na konci června.

Kdy aplikovat postřik proti Mandelinkám

1) Obecně je vhodné provádět aplikaci v brzkých ranních hodinách, kdy je ještě poměrně chladno (teploty nad 22 stupňů a přímé slunce účinnost přípravku výrazně snižují). Největší efekt pak mají přípravky zpravidla, když jsou mandelinky ještě ve fázi larev.

Kde se bere mandelinka

K přezimování mandelinek jsou vhodnější půdy písčité než půdy s vyšším obsahem humusu a půdy jílovité. Zajímavý je také objev, že některé samičky mohou přezimovat dokonce dvě zimy a v obou letech jsou plodné.

Jak se rozmnožuje mandelinka bramborová

Mandelinka přezimuje ve stádiu dospělců v půdě a objevuje se záhy po vzejití bramboru. Po přibližně dvou týdnech úživného žíru dochází k páření a následně ke kladení vajíček po skupinách na spodní stranu listů. Jedna samička přitom klade maximálně 600 vajíček po částech na několik rostlin.

Odkud je mandelinky bramborové

„Americký brouk“ – mandelinka bramborová skutečně pochází z Ameriky. Poprvé byla popsána v roce 1824 v Coloradu. Do Evropy se pak dostala v roce 1875 na obchodních lodích, kde přežila na rostlinách a obalech.

Jaký postřik na mandelinku bramborovou

Ochrana chemická: Mospilan 20 SP – systémový přípravek (rozvede se v rostlině) s kontaktním (dotykovým) a požerovým účinkem na škůdce (tj. hyne s dotykem s účinnou látkou nebo požerem ošetřených listů). Díky tomu, že Mospilan 20 SP se již používá mnoho let, účinnost může být někdy již snížena.

Na co se používá kuprikol

Fungicidní přípravek Kuprikol proti houbovým chorobám – plíseň bramborová, plíseň cibulová, septorióza celeru, plíseň révová

Co okusuje rajčata

Nejčastějšími škůdci rajčat jsou mšice, molice, slimáci včetně plzáka španělského, ale i svilušky a třásněnky.

Jak se projevuje plíseň na rajčatech

Jak plíseň poznáte

První příznaky plísně na rajčatech jsou často zaměňovány se skvrnitostí rajčete. Plíseň se ale na rozdíl od skvrnitosti šíří velmi rychle a napadá i plody, které už pak nelze zachránit. Na listech a stoncích se nejprve objeví šedozelené skvrny, jež postupně hnědnou a usychají, až uschnou celé listy.

Co dělá mandelinka bramborová

Housenky jsou oranžové a líhnou se z vajíček, která samice kladou na spodní stranu listů brambor. Okamžitě po vylíhnutí začnou požírat listy a později i plody brambor. Škoda, kterou mandelinky bramborové způsobují, se projevuje žlutavým zbarvením a uschnutím listů, což může vést až ke zničení celé rostliny.

Co jí mandelinky bramborové

Jak bojovat s mandelinkou bramborovou

Mezi brambory vysejte kopr nebo měsíček lékařský, mandelinky je nesnáší. Stejně tak trvalky jako je šalvěj, křen nebo řebříček je spolehlivě odpudí. Ještě před výsadbou brambor můžete pole posypat draselnou solí. Zlikvidujete tak larvy, který přezimovaly v půdě.

Jak se ředí kuprikol

Chemická ochrana rostlin Agro Kuprikol 50 se dobře rozpouští ve vodě, 10 gramů přípravku stačí cca na 1-20 litrů vody.

Na co je Kuprikol 50

Kuprikol 50 je fungicidní postřikový přípravek k ochraně proti houbovým chorobám rostlin. Kuprikol je tradiční a osvědčený český fungicid s vysokou účinností. Obsah balení je 2x10g.

Kde nejlépe pěstovat Rajčata

výběr stanoviště a úprava půdy: rajčatům se nejlépe daří na místech vystavených celý den slunci a chráněných před studenými větry. Půdu mají mít hlubokou, nejlépe středně těžkou, bohatou na živiny a teplou. Na jaře týden před výsadbou pohnojíme půdu kravským nebo slepičím hnojem (nejlépe granulovaným).

Proč mi nekvetou Rajčata

Nejznámějšími nemocemi rajčat jsou plíseň na listech a plíseň na plodech rajčat, dále suchá hniloba konců plodů (abiotická porucha způsobená nedostatkem vápníku), čerň rajčatová či septorióza rajčat. Plíseň na rajčatech je nejčastější z těchto nemocí.