Čím přibít palubky
Latě kotvíme zpravidla na hmoždinky, vruty nebo hřebíky v závislosti na podkladu (stěně nebo stropu). Dnes je možné k ukotvení použít i montážní lepidlo („tekuté hřebíky“). Při kotvení je většinou třeba rošt vyrovnat. Nejen že se vám budou palubky snadněji montovat, ale také výsledný estetický efekt bude výrazně lepší.
Archiv
Jak udělat podhled z palubek
Výhodné je začít s montáží palubek, které vedou podél krokví – rovnoběžně s okapem. Palubky připevněte ke kouskům střešní latě, kterou si nařežete a připevníte na konce krokví. První a poslední trám krovu si spojte provázkem – získáte tak rovinu, k níž budete následně připevňovat latě.
Archiv
Co pod palubky
Pod palubkovou podlahu musí být umístěný rošt (nejčastěji z latí 40×60 nebo hranolků 60×60). Rozteč latí u podlahového roštu by měl být 40-60 cm. Při samotné montáži musíte zabránit posouvání latí, což zvládnete pomocí zpevnění jinými pomocnými latěmi, které se pak odstraní.
Jaké sponky na palubky
sponky C3 – palubky tloušťka 12 mm, sponky C4 – palubky tloušťka 14 mm, sponky C5 – palubky tloušťka 15 mm a 16 mm, sponky C6 – palubky tloušťka 19 mm.
Jaké hřebíky do palubek
Kolářské hřebíky jsou především určeny pro přibíjení palubek do perka. Malá hlavička po doražení zajišťuje dobré držení palubky, a nepřekáží dalšímu sesazení. Délka hřebíku by měla být min. 2,5 x delší, než tloušťka palubky.
Jak pracovat s palubkami
Palubky nikdy nepřirážejte silou k sobě a ničím je nestahujte. Pero a drážka slouží mimo jiné k tomu, aby mohly zachytit rozpínání a smršťování dřeva. Snažte se proto palubky sesazovat tak, aby byla v peru a drážce vůle zhruba 1 mm. Když se palubkám zvýší vlhkost, mezera se zatáhne.
Jak udělat podbití z palubek
Montáž podbití z palubek
Palubky seřízněte na požadovanou délku a tvar. Smontujte nosnou konstrukci pro uchycení palubek a na tuto dřevěnou konstrukci palubky přichyťte pomocí vrutů a speciálních kotvicích „žabek“. Palubky osazujete vždy pérkem nahoru a drážkou dolů.
Jak se pokládají palubky
Palubky připevníme na rošt z dřevěných latí. Rošt připevníme na zeď, musí být vždy nejméně ze dvou latí, které jsou od sebe cca 1 metr. Čím menší jsou rozestupy mezi latěmi, tím více je palubka chráněna před deformací. Latě kotvíme na hmoždinky, vruty nebo hřebíky v závislosti na podkladu a vašem uvážení.
Jak se měří palubka
Nejběžnější délky palubek jsou 1,5 m, 2 m, 2,5 m, 3 m a 4 m. Délku volíme tak, aby se rovnala násobku výšky obkladu. Při měření šířky palubek vždy měříme šířku bez pera, které je schované v další palubce. K celkovému potřebnému počtu připočteme podle složitosti obkladu vhodnou rezervu pro prořez.
Jak přidělat palubky na fasádu
Palubky nemontujte přímo na stěnu. Šroubují se na rošt vytvořený tak, aby za dřevěnou fasádou mohl proudit vzduch směrem nahoru a nahoře unikat. Když nosné latě montujete vodorovně, je třeba přes ně namontovat ještě svislé kontralatě. Vzdálenost mezi jednotlivými hranoly roštu musí být přiměřená tloušťce palubky.
Jak silné palubky na podbití
Dřevěné palubky
Palubky mají perodrážku, což usnadňuje jejich montáž. Nejlépe se na podbití střechy bude hodit evropský nebo sibiřský modřín a evropský nebo severský smrk. Použijte palubky o tloušťce 16-19 mm, ne slabší.
Čím natřít palubky v podkroví
Ošetřujeme palubky
Obklad z palubek napustíme lazurovacím lakem a po zaschnutí natřeme vodou ředitelným nebo syntetickým lakem. Můžeme volit mezi lesklou a matnou variantou, případně pololeskem, který lze také z matného a lesklého stejné značky namíchat. Druhý nátěr lakem prospěje vzhledu dřeva i jeho ochraně.
Jakou tloušťku palubek
Správná volba tloušťky palubek
Pro obklady vnitřních stěn a stropů zvolte tloušťku palubky 12 – 15 mm. Pro obklady ve venkovním prostředí, například odvětrávané fasády, vám doporučujeme palubky s tloušťkou minimálně 19 mm a na podhledy střech 15 mm. Menší tloušťka palubek je pro použití v exteriéru nevhodná.
Kdy natírat palubky
Palubky ošetřené bezbarvou lazurou je nutné nejméně jednou za rok znovu natírat. Zvažte sami velikost natírané plochy a rozhodněte, zda nebude lepší ošetřit palubky barevným nátěrem. Obecně platí, že čím více pigmentu lazura obsahuje, tím lépe dřevo ochrání a déle vydrží.
Jakou barvu použít na palubky
Můžeme použít úchytky obložení, vruty, hřebíky, nastřelovací hřebíky a další. Dále budeme potřebovat také barvu na povrchovou úpravu. Ta je důležitá pro životnost palubek a konečný vzhled. Dobrou volbou jsou olejové barvy a tenkovrstvé lazury.
Čím natřít Palubkové dveře
Čím natřít vnitřní dveře, stěny a palubkyMořit mořidlem a lakovat lakem, nebo jen lakovat.Olejovat olejem nebo olejem s voskem.Voskovat tekutým voskem na bázi organických rozpouštědel nebo na bázi vody anebo natřít pastovým voskem.Lakovat lakovou lazurouL17 AQUA Combi CLOU.
Jak často natírat palubky
Ideálně se však uvádí rozmezí po 2 – 5 letech. Ošetření záleží na tom, zda jste použili krycí nátěr nebo lazurovací lak. U krycího nátěru musíte starý nátěr přebrousit a znovu natřít.
Jak obrousit palubky
Můžete brousit ručně pomocí smirkového papíru, přiloženého na podložku s oblými rohy (aby se papír neprošoupal), nebo s brusnou houbou. Hrubé obroušení provedete s papírem o zrnitosti 40 až 120, finální opracování zase se zrnitostí 180 až 320. Je to však zdlouhavé a fyzicky náročné.
Jak nejlépe natřít palubky
Palubky je třeba před lazurováním napustit penetračním nátěrem. Penetrace prodlouží trvanlivost lazury a ušetří vám spoustu práce při následné péči o vaše dřevěné dílo. Penetrační nátěr se provádí v jedné až dvou vrstvách podle zvolené značky. Po zaschnutí penetračního nátěru lze přistoupit k nátěru lazurou.
Jak zrenovovat palubky
Na bílé dřevěné palubky je vhodná bílá lazura na palubky. Barvy lze doplnit další péčí a výživou dřeva. K tomu jsou vhodné lazury či voskové oleje. Nátěr je možné ještě ochránit průhledným lakem, vosk nebo impregnace brání odírání a vlhkosti.