Jak přidat mědník?

Kdy přidat další mědník

NASAZENÍ DRUHÝCH MEDNÍKU, DRUHÉ ROZŠIŘOVÁNÍ MEZISTĚNAMI. Provádím ji cca 10 až 14 dní po prohlídce čtvrté.
ArchivPodobné

Jak nasadit mědník

Plodiště doplníme mezistěnami a rámkem pro stavbu trubčiny. Pokud jsou zde ještě starší plásty, tak je stále vytlačujeme dozadu, případně je převěšujeme do medníku. Nasadíme mateří mřížku, medník , víko a je hotovo. Při včelaření bez mateří mřížky nemusíme převěšovat plodové plásty.
Archiv

Kdy přidat mezistěny

Pokud se rozhodneme pro přidání mezistěny, přidáváme ji zásadně za plodové hnízdo. Až je mezistěna vystavěná, přesuneme ji dopředu, před plodové hnízdo a dozadu za plod přidáme další mezistěnu. Podle situace (počasí, vegetace, rozvoj) – můžeme případně přidat i druhou mezistěnu před plodové hnízdo .

Kdy prohodit Nastavky

Jakmile včelstvo zesílí, přidá se další nástavek – nejlépe horní. Po skončení snůšky se ponechají dolní dva nástavky a trubčí rámky se nahradí světle hnědými soušemi a nástavky se prohodí. Je zapotřebí ihned zakrmit.
Archiv

Jak velké Plodiště

Plodištní nástavek by měl mít teoreticky minimálně 9 plástů. Vychází to z úvahy, že max. zjišťované plodové hnízdo má průměr 30 cm. Výjimkou je Dadantův úl, kde tendence včelstva plodovat vzhůru je potlačena dostatečným počtem vysokých plástů v plodišti a polonástavky, na kterých v takovémto případě matka nerada klade.

Kdy Přemetat na mezistěny

Nejvhodnější denní dobou je pro přemetání na mezistěny podvečer, kdy je již většina včel zpět v úlu a včelstvo je celkově klidnější. V tuto dobu se včely po provedení metody tolik nerozlétnou a lépe se s nimi pracuje. Přemetat můžeme samozřejmě i během dne.

Jak dlouho přikrmovat Oddělek

Oddělky můžete takto „přikrmovat“ třeba až do půlky září. Kmenové včely je vhodné mít nakrmené naopak co nejdříve, např. do konce července nebo i dříve. Pokud oddělek dokáže vystavět více mezistěn, než momentálně potřebujete, jen dobře, ať staví.

Co jsou mezistěny

Základ stavby včelího plástu, který včelař v dřevěném rámečku vkládá do úlu.

Kdy přehazovat Nastavky

Nástavky je vhodné přehodit tehdy, když včely v horním nástavku obsedají všechny uličky a po nazdvižení tohoto nástavku je uprostřed toho dolního vidět černo(obsazení) alespoň velikosti dlaně.

Jak Podněcovat včely

Aby se včely dostaly do zahájení květu třešně ptáčnice do požadované síly, je žádoucí někdy tyto včely trochu podnítit cukerným roztokem v poměru 1:1 v menších dávkách. Tím také lze případně doplnit chybějící zásoby. Toto podněcování je bez rizika v případě, že už došlo k obměně generace včel.

Jaký úl je nejlepší

Moderní úly. V současné době je prakticky jedinou doporučovanou moderní volbou nástavkový úl. Je to to nejlepší, co jsme pro včely i včelaře vymysleli, a proto se budu věnovat právě jemu. Starší typ rámkového úlu se zadním přístupem je po všech stránkách horší a nemá cenu si ho pořizovat.

Kdy se můžou stěhovat včely

Přesun včelstev

Stěhování může proběhnout po ukončení letu včel, kdy uzavřeme a pevně svážeme úl, ve kterém ale také zajistíme větrání, a tento úl (nejlépe v noci) odvezeme na nové stanoviště.

Jak dát rámky do Medometů

Jak vkládat rámky do medometu

Každá buňka je postavená mírně šikmo vzhůru. Proto, když vytváříme oddělek, stříkáme vodu do plástu, aby se tak vytvořila včelkám dostatečná zásoba vody na překonání kritického období. Odvíčkované plásty vkládáme tak, aby směr otáček byl spodní loučkou vpřed.

Co Meduje v červnu

Červen představuje pro včely i včelaře měsíc hojnosti, protože nabídka pylu je opravdu velmi pestrá. Včely využívají pylu a nektaru z polního kvítí, například z chrp, svízele, jetele, kopretin, heřmánku nebo řebříčku. V Potštejně pěkně nakvete ptačí zob, který si též rády dávají, stejně jako maliníky a ostružiníky.

Kdy nejpozdeji dělat Oddělek

Oddělky doporučujeme dělat koncem května až začátkem června. Nejpozději však do 20.6. Pro tvorbu použijete úl s jedním nástavkem, u kterého zúžíme česno.

Jak často krmit Oddělek

(03.11.2009 17:25)Adlef napsal(a): K tomu krmení – roztok 1:1 denně jsem dával cca 14 dní, počítáno 1 kg cukru na včelstvo, každý týden prohlídka, po 14 dnech 2kg cukru v poměru 1:1 ob den až 1x za 3 dny – tak aby měly dost zásob a zároveň matka kam klást.

Jak se Zatavují Mezisteny

Mezistěny se zatavují především ručním zatavovačem, který se dává do horké vody, anebo trafa. Trafa mají jedno značné výhody jako rychlost nahřátí, pohodlnost a jsou i cenově dostupná. Nevýhodou je pak snadné přehřátí drátku a propadávání mezistěny. Stačí být jen trochu pozorný a zatavování je bez problémové.

Jak Drátovat rámky

Rámky široké 44,8 cm drátkujeme svisle sedmi drátky a nebo vodorovně pěti drátky. Obecně rámky typu Hofmann se snažíme drátkovat vodorovně až do výšky 25 cm a rámky vyšší jak 25 cm a klasické rámky drátkujeme už od výšky 24 cm svisle, byť jsou zboku pod oušky aretovány sponkou kolmo.

Jak Včelařit bez mateří mřížky

Ve všech částech úlu je přesně dodržena včelí mezera. Jednotlivé díly úlu nemají spojovací zářezy, rozebírání úlu je tak jednodušší. Tento typ úlu umožňuje včelaření bez mateřské mřížky. Rámky nemají oddělovací kolíky, minimální mezeru mezi nimi dodržují boční rozšíření svislé části rámku.

Jak si pořídit včely

Co dělat, chci začít včelařit Získejte informace – čerpat můžete ze specializované literatury, ze stránek Českého svazu včelařů a v neposlední řadě od místní včelařské organizace – od včelařů ve svém okolí, kteří vám mohou v začátcích pomoci nejen radou. Můžete se také zúčastnit nejrůznějších včelařských kurzů.

Kdy začít Zakrmovat včely

Většinou to však bývá v průběhu srpna, kdy už se rodí dlouhověké včely. Pokud ovšem podmínky nejsou optimální, je nutné dokrmovat i v průběhu roku. Velice ale také záleží na počasí. Otevřením úlu uniká včelám teplo, tudíž by nemělo být příliš chladno.

Kdy se krmí včely

Vhodná doba pro krmení

Včely se nejčastěji krmí v průběhu měsíce srpna. Vždy záleží na přírodě. Doba se dá vypozorovat tak, že se již líhnou dlouhověké včely. Občas je nutné také přikrmování v průběhu roku, když jsou snůžky velmi malé.

Čím natřít úl

Doporučujeme použít pro první povrchový nátěr Lazurit FORTE, který provedeme štětcem. Během aplikace se štětcem natíráme tak, aby se netvořila nevsáklá vrstva. Tento nátěr necháte proschnout 4-5 dnů (raději kvůli ochraně včel), poté smirkovým papírem jemně obrousíme a provedeme vrchní nátěr Lazuritem PLUS.

Jak začít se včelami

Co dělat, chci začít včelařit Získejte informace – čerpat můžete ze specializované literatury, ze stránek Českého svazu včelařů a v neposlední řadě od místní včelařské organizace – od včelařů ve svém okolí, kteří vám mohou v začátcích pomoci nejen radou. Můžete se také zúčastnit nejrůznějších včelařských kurzů.

Jak daleko včely od domu

Ve městech a obcích by včelaři neměli mít mnoho včelstev, aby nedocházelo k obtěžování sousedů včelami. Včelstvo by mělo být umístěno od obydlí minimálně ve vzdálenosti 10 metrů, s otvory umístěnými směrem od obydlí, aby vyletovaly na pozemek, kde jsou umístěny, tedy ne směrem k obydlí.