Jak připevnit šindele?

Jak lepit asfaltové šindele

Pokládka šindelů

Šindele se pokládají po řadách od spodní části nahoru. Pro startovací řadu můžeme použít prakticky libovolný šindel. Spodní část této řady podlepíme bitumenovým tmelem. Startovací řada se přibije rovně na okraj střechy, nejlépe přes oplechování.
Archiv

Co se dává pod asfaltové šindele

Podkladové pásy se používají jako pojistná hydroizolace pod asfaltové šindele a to zněkolika důvodů. Podkladní pásy chrání prkený nebo deskový záklop před deštěm a větrem než dojde k samotnému položení střešní krytiny dále nám retušuje drobné nerovnosti které by mohli po realizaci kazit celkový dojem nové střechy.

Jakou lepenku pod šindel

Jako podkladní pásy pod šindele je nutné používat asfaltové pásy, nikdy difúzní nebo jiné plastové fólie. IKO doporučuje používat lehké podkladní pásy, které má i ve své nabídce, z několika důvodů: jsou lehké – nezatěžují střechu.

Jaké hřebíky do šindele

Čím a jak šindel přibíjet

Každý zkušený šindelář si rovněž dává dobrý pozor na to, aby nepřibíjel dva hřebíky do stejných let, tzn. v jedné linii. Šindel je zapotřebí přibíjet hřebíky s menším průměrem – ideální je hřebík 56/2,5 mm (někdy zvaný šindelák), možné jsou však i delší.

Jak se dává šindel

Výroba dřevěného šindele probíhá štípáním ze smrkového, popřípadě modřínového dřeva, které se kácí v zimě. Vybírá se takové dřevo, které předpokládá ty nejlepší možné výsledky. Ze zkušeností již víme, že nejlepší jsou stromy s hustými letokruhy, které se mírně stačí doleva. Dřevěný šindel se následně opracuje pořízem.

Jak se pokládá střecha

Keramické tašky kotvíme na štítech (každá krajní taška), na nárožích a úžlabích. Při sklonu nad 45 ° třeba připevnit každou třetí tašku a při sklonu nad 60° každou tašku v ploše. Hřebenáče se standardně kotví příchytkami. Častou chybou je upevnění tašek v úžlabí a nároží nevhodným způsobem (např.

Jak správně položit lepenku na střechu

Asfaltová střešní krytina je nejčastěji pokládána ve dvou vrstvách – nejprve podkladní asfaltový pás a na něj vrchní finální pás. Podkladní pásy pokládejte rovnoběžně s okapovou hranou nebo kolmo na ni. Od sklonu střech 5° a výše je nutné pokládat pouze kolmo.

Jak Pribit lepenku

Krytina tohoto druhu nemá většinou oplechování. Nejprve se položí okrajový pruh lepenky široký 33 až 50 cm (při větším sklonu stačí 33 cm), ohne se přes okraj bednění s přesahem 1 cm. Horní okraj se přibíjí po 20 až 25 cm. Čelní přesahy okrajového pruhu se dělají široké nejméně 10 cm a směřují proti větru.

Čím řezat šindel

U šindelů pro počáteční řadu odřízněte tabule a řadu o polovinu jedné tabule zkraťte. Pro řezání lze použít např. nůž Cutter (podlahářský nůž). Počáteční řada zkrácená o tabuli slouží jako podklad pro výřezy mezi tabulemi první řady, kterou položíte podél okapu.

Jak Oplechovat šindel

Jednotlivé konce šindelů na oplechování přilepíme dvěma souvislými proužky asfaltového střešního tmelu. Pozor na použití dostatečně dlouhých hřebíků! Při zatloukání hřebíků dbáme na to, aby hřebíky byly zatlučeny minimálně 15 cm od středu úžlabí. Hřebíky nezatloukáme do oplechování!

Jak zateplit šindelovou střechu

V případě střechy zateplené mezi krokvemi nebo nad krokvemi je nutné na tepelnou izolaci instalovat difúzní fólii (pojistnou hydroizolační vrstvu), která zabraňuje vnikání kondenzace a proudícího vzduchu do tepelně-izolační vrstvy. Odvětraná mezera mezi tepelnou izolací a střešním záklopem musí být 4 až 6 cm široká.

Jak chodit po střeše

Pro usnadnění chůze po střeše nadzdvihneme jednu tašku a tu, co je pod ní, posuneme nahoru. Objeví se otvor, takže po taškách můžeme chodit jako po schodech. Nezapomeňme na bezpečnost a zajištění proti pádu!

Jak dlouho trvá položení střechy

Vždy záleží na velikosti a typu střechy a rozsahu prací. Průměrně výstavba nové střechy trvá 3 týdny.

Jak položit šindel na střechu

Šindele pokládáme na střechy o sklonu 15 až 85o, s výjimkou samolepivých typů šindelů, kde je povolen i sklon 90o. Při nižších sklonech než 15o může do střechy zatékat, při velkých sklonech hrozí naopak odtržení šindele větrem, proto přitloukáme šablony dvojitě a lepíme je k podkladu bitumenovým tmelem.

Jaký sklon střechy pro kanadský šindel

Bezpečný sklon krytiny – každý výrobce udává u typu šindele bezpečný sklon, při kterém je krytina bez problémů použitelná, nebo použitelná s nějakým doplňkovým opatřením (lepší podkladní pás apod.). Tento se většinou pohybuje kolem 15°, některé výrobky jsou použitelné už od sklonu 9,5°.

Čím natřít šindele

Správnou volbou pro extrémně namáhaný povrch střechy je vždy olejový přípravek s dřevním térem, terpentýnem a lněnou fermeží, který aplikujete na šindele ošetřené vodným roztokem s biocidními účinky. A jaké produkty jsou nejvhodnější Pro biocidní ochranu doporučujeme koncentrovaný přípravek DERON PLUS.

Jak opravit šindel na střeše

Drobná oprava střešních šindelů

Menší prasklinky a nerovnosti můžete (s určitými úskalími) použít opravnou nátěrovou hmotu na asfaltové pásy (střechy z asfaltových střešních krytin). Nerovnosti a kosmetické vady lze korigovat různými tmely na opravy střech.

Jak zakrýt střechu

Potřebujete-li zakrýt právě nařezané dřevo nebo shrabané seno proti nepříznivým podmínkám, oceníte kvalitní plachtu. Ochranné plachty mají i celou řadu dalšího využití : Ty s většími rozměry mohou dočasně zakrýt střechu domu, zahradního domku nebo kůlny. Mají nesčetně využití na zahradě, dvorku, na chatě i chalupě.

Jak vylézt na střechu

Při navrhování plochých střech je vhodné předem myslet na vytvoření kotevních bodů, zejména v případě střech klasifikovaných jako ploché, kde sklon osciluje kolem mezní hodnoty 15 stupňů. Pokud musíme vylézt na starou střechu, která nemá žádné kotevní body, můžeme použít pevné části budovy a k nim lano připevnit.

Jak se chodí po střeše

Chůze po střeše

Pro usnadnění chůze po střeše nadzdvihneme jednu tašku a tu, co je pod ní, posuneme nahoru. Objeví se otvor, takže po taškách můžeme chodit jako po schodech. Nezapomeňme na bezpečnost a zajištění proti pádu!

Jak opravit kanadský šindel

Drobná oprava střešních šindelů

Menší prasklinky a nerovnosti můžete (s určitými úskalími) použít opravnou nátěrovou hmotu na asfaltové pásy (střechy z asfaltových střešních krytin). Nerovnosti a kosmetické vady lze korigovat různými tmely na opravy střech.

Jak dlouho vydrží šindel

Životnost šindelů se pohybuje od 30 do 60 let, přičemž výrobci garantují většinou tu spodní hranici. Vždy závisí na zvoleném typu šindele, kvalitě pokládky, zvolené konstrukci krovu a řešení odvětrání střechy. Všechny střešní asfaltové šindele v průběhu své životnosti plešatí – ztrácejí hydrofobizovaný posyp.

Jak zlikvidovat šindel

Pokud ho nepřekrýváte novou vrstvou šindele (podrobnosti jsme psali zde), je potřeba šindele odstranit a odvézt na skládku. Na skládce jsou zařazeny do skupiny dle Katalogu odpadů a dle toho je účtována cena za skládkovné.

Čím zalepit střechu

V domě nebo chalupě se nejčastěji potřebuje silikonový a akrylový tmel pro použití v interiéru, s netěsnostmi v oplechování střechy, opravou tašek nebo okapů si poradí střešní tmely. Tyto typy tmelů je možné nahradit i jediným, ač dražším, univerzálním.

Jak chodit po plechové střeše

Po krytině lze chodit, je však dobré našlapovat ve spodní části vlny a v místě kde krytinu podpírají latě. Doporučujeme používat boty s měkkou podrážkou. Pokud dojde k poškození povrchové úpravy je třeba toto místo opatřit správkovou barvou.