Jak udělat fazolky na smetaně
Postup přípravy
Fazolové lusky uvaříme ve slané vodě téměř doměkka. Odcedíme je, vodu ponecháme a fazolky necháme okapat. Rozpustíme máslo, zasypeme moukou, světlou jíšku zředíme vodou z lusků a smetanou. Dobře rozšleháme, povaříme.
ArchivPodobné
Jak připravit fazolky
Do vroucí vody vhoďte fazolky a nechte je buď jen krátce spařit a nebo do měkka uvařit (uvaření do měkka zabere v průměru 5-6 minut, pokud ale víte, že budete fazolky dále zpracovávat metodou, při které ještě změknou, například restovat v pánvi, budou stačit i 3 minutky). Nebojte se vodu klidně přesolit.
Archiv
Co se hodí k Fazolkam
Inspirujte se našimi luxusními recepty s fazolkami 5x jinak. Pochutná si na nich celá rodina!⭐ Salát ze zelených fazolek a raných brambor.⭐ Zelené fazolky na smetaně⭐ Fazolky na slanině a česneku.⭐ Polévka ze zelených fazolek na kyselo.⭐ Fazolky v rajčatové omáčce.⭐ A jak správně fazolky připravit
Archiv
Jak se dělá fazolová omáčka
Postup přípravyV hrnci rozpustíme máslo. Zasypeme moukou, promícháme a krátce osmahneme.Vznikne světlá jíška, kterou rozředíme vývarem a nálevem z fazolek.Podle chuti osolíme a necháme 5 minut povařit.Přidáme smetanu a vložíme fazolky.Můžeme dochutit octem.Podáváme s vařeným hovězím masem, vajíčkem a bramborami.
Jak se vaří fazolové lusky
Vody použijeme tolik, aby byly fazolové lusky úplně potopené, až je do vody hodíme, vodu přivedeme k varu, osolíme, nasypeme fazolové lusky, jakmile začne voda opět naplno vařit, snížíme teplotu zdroje tepla tak, aby voda jen mírně bublala, lusky vaříme 5-6 minut, tedy jen tak dlouho, aby lusky zůstaly křupavé.
Jak zpracovat fazolové lusky
Tím nejjednodušším je zpracovat fazolky jako přílohu například k masu. Lusky s okrájenými špičkami, vložíme do vařící vody, kde je necháme asi 5 minut povařit. Na pánvi zesklovatíme cibulku, popřípadě i slaninu, přidáme fazolky, dochutíme solí, pepřem a vynikající příloha je na světě.
Jak pěstovat fazolové lusky
Keříčkové fazole vysévejte do hnízd po tři až pět semen na vzdálenost 25 až 30 cm do hloubky 4 až 7 cm. Tyčkové fazole vysévejte 6 až 8 cm hluboko, po 6 až 8 semenech na vzdálenost 60 až 80 cm, případně výsev přizpůsobte připravené konstrukci. Vzcházení fazole urychlíte, když semena den před výsevem namočíte do vody.
Co z fazolových lusků
Zatímco starší fazolové lusky je nutno déle tepelně upravovat, mladé změknou ve vroucí slané vodě velmi rychle, nebo je můžete upravit jen v páře. Poté jsou výborné například ještě za horka posypané strouhaným sýrem a zakápnuté olivovým oleje a troškou citrónů.
Jak se vaří fazolový guláš
Cibuli nakrájíme a zpěníme, přidáme mletou papriku, slaninu nakrájenou na kostky, uzeninu na kostky a osmažíme, potom přidáme uvařenou fazoli (možno i z plechovky), zalijeme vývarem z fazole, přidáme na kostky nakrájené brambory, masox nebo knorrox, kmín a dusíme.
Jak dochutit Fazolove lusky
V silnostěnné pánvi rozpálíme trochu oleje a opečeme na proužky nakrájenou slaninu. Když pustí tuk, přidáme plátky česneku a lehce je zpěníme. Přidáme osušené lusky a krátce společně opečeme. Dochutíme solí a čerstvě mletým pepřem.
Jak zmrazit fazolové lusky
Okapané lusky vložte do mikrotenových sáčků nebo dóz a ihned vložte do mrazáku.
Jak dlouho vařit fazole aby nebyly jedovaté
Některé zdroje uvádějí alespoň 10 minut, což se samozřejmě týká zejména fazolových lusků, které se připravují často jen krátce. Při nedostatečné teplotě sice fazolové lusky měknou, ale obsah jedu se v nich dokonce zvyšuje. U klasických fazolí trvá vaření do měkka mnohem delší dobu a není proto problém s obsahem jedu.
Kdy jsou zrale lusky
Fazolky sklízíme v momentě, kdy dorostou délky asi 10 cm.
V té chvíli jsou nejlahodnější a nejzdravější. Fazolky stačí jemně utrhnout, dejte si při sklizni pozor, abyste omylem nevytrhli celou rostlinu. Pravidelná sklizeň podnítí růst nových a čerstvých plodů.
Co dělat s Nedozrálými fazolemi
Fazole a jejich lusky můžeme jíst jedině zralé a nebo tepelně upravené. Nezralé obsahují toxalbuminy, což jsou jedovaté bílkoviny, ovšem právě rozložitelné vařením. Čili nedozrálé lusky, které jsou tak výborné vařené, určitě nepojídejte syrové.
Čím zahustit fazolový guláš
Pokud je omáčka moc hustá, nařeďte ji vývarem nebo vodou z fazolí. Pokud je řídká, můžete zahustit zavařením trošky kukuřičného škrobu rozmíchaného ve studené vodě.
Jak dlouho se vaří fazole
Fazole je třeba vždy předem namočit, zejména ty velké druhy a vařit delší dobu. U velkých fazolí je doba varu 1-1,5 hodiny dle druhu fazole a konkrétním typu (máme zkušenost, že od jednoho dodavatele se adzuki uvaří během 20 minut a od jiného se vaří i hodinu).
Jak konzervovat fazolky
Fazolkové lusky nakrájíme a ve slané vodě povaříme, asi 5 minut. Do každé sklenice dáme větvičku kopru a naložíme fazolky. Z vody, ve které se fazolky vařily, odebereme potřebné množství na zalití, ochutíme octem a cukrem (množství podle vlastní chuti). Převaříme, nalijeme na fazolky a uzavřeme.
Jak zpracovat čerstvé fazole
Fazolky se dají připravit na mnoho způsobů
Lusky s okrájenými špičkami, vložíme do vařící vody, kde je necháme asi 5 minut povařit. Na pánvi zesklovatíme cibulku, popřípadě i slaninu, přidáme fazolky, dochutíme solí, pepřem a vynikající příloha je na světě.
Proč nejíst fazole
Některé luštěniny – například fazole – jsou pro člověka za syrova nepoživatelné proto, že obsahují jedovaté lektiny. Ty jsou však tepelně labilní, což znamená, že vařením je lze zničit (a tím i zneškodnit). Pozor, fazole se nesmí jíst syrové! Syrové fazole obsahují fytohemaglutinin.
Jak poznat zralé fazole
Sklizňovou zralost poznáme tak, že zelené fazolové lusky jsou pevné a je možné je rozlomit na kousky. Semena v luscích by měla být stále velmi malá a neměla by vytvářet boule na luscích. Zelené fazolové lusky sbíráme průběžně jak dorůstají. Trháme je opatrně, abychom omylem nevytrhli celou rostlinu.
Jak se projevi otrava z fazole
Jak se otrava projeví
Nejčastějšími projevy je nevolnost, zvracení a průjem. U malých dětí či oslabených jedinců se ale může jednat o otravu s fatálními následky. Pokud dítě sní syrové fazole vyhledejte okamžitě lékaře. Nezaměňujte ovšem nadýmání, které u některých osob po konzumaci fazolí nastane s otravou.
Jaká mouka na zahuštění guláše
Směs vody a hladké mouky! Asi nejrychlejší způsob jak zahustit guláš. Rozmícháte mouku s vodou a postupně za stálého míchání guláše přiléváte dokud není omáčka dostatečně hustá.
Čím je nejlepší zahustit guláš
Chleba. Jako skvělé zahušťovadlo, které se do guláše hodí a zahušťuje se jím nejčastěji, je chleba. Výhodou je, že na tuto variantu zužitkujete i již starý ztvrdlý chleba – stačí ho nastrouhat nebo nalámat na malé kousky, přidat do omáčky a nechat rozvařit.
Jak urychlit fazole
Do hrnce, ve kterém vaříte fazole, přidejte lžičku jedlé sody. Nejenže změkne, aniž by byla dlouho ve vodě, ale urychlí se tím i její příprava.
Co s vodou z fazolí
Budete-li vařit fazole samostatně, nikdy vodu nesolte a už vůbec nikdy nepřidávejte do vody cokoli kyselého. Fazole by byly tvrdé i za dvě hodiny. Viz proces beta-eliminace. Při samotném vaření pak v polovině varu (po 40 minutách) z fazolí vodu opět slijeme a nepoužíváme.