Jak připravit ke konzumaci ústřici?

Jak se připravují ústřice

Otevřené ústřice vyskládejte na plech a 1 minutu pečte, pak z nich vylijte přebytečnou tekutinu. Zasypejte je strouhaným parmazánem a nasekaným koriandrem, ochuťte chilli vločkami, solí a pepřem. Nakonec zakápněte olivovým olejem a limetkovou šťávou. 6 minut zapékejte a ihned podávejte.

Jak se jedí ústřice

Ústřice se jí na jedno srknutí, pokud ale hledáte elegantnější způsob, použijte vidličku. Žvýkejte jen lehce, aby se uvolnila její chuť. Ne každému zachutnají tyto mořské plody napoprvé a někteří lidé se k nim musí projíst. Pro začátek proto můžete vyzkoušet i méně tradiční úpravu za tepla.

Proč Nežvýkat ústřice

Ústřice se nežvýkají

V letním období, kdy se ústřice rozmnožují, mají totiž méně kvalitní (tučnější) maso. Pokud kupujete čerstvé ústřice, měly by být lesklé a vlhké, chlazené ústřice by pak měly být zavřené. Pokud je nějaká z chlazených ústřic otevřená, zkuste na ni sáhnout.

Jak uchovávat ústřice

Čerstvé ústřice nesmí být dlouho vystaveny pokojové teplotě a nikdy je nezmrazujeme. Ústřice skladujeme chladné místnosti, nejlépe v rybím chladicím boxu při teplotě 3.8 až 4°C, v bednách nebo v pytlích, ve kterých byly dodány. Při správném uskladnění nám čerstvě vylovené ústřice vydrží až 10 dní.

Jak se otevírají ústřice

Jak se ústřice správně otvírají Pro otevírání ústřic je zapotřebí speciální nůž s krátkým a silným ostřím a kroužková ocelová rukavice. Ústřice se otevře rozlomením lastury a řezem skrz sval ústřice.

Jak se rozmnožují ústřice

Rozmnožování Jedná se o dimorfní druh, tudíž má jak pohlavní orgány samčí tak i samičí a střídavě se mezi těmito pohlavími mění. Ke změně mezi samčí a samičí sadou orgánu dochází v průměru dvakrát za jedinou sezónu.

Jak dlouho žije ústřice

Lastura ústřice dorůstá velikosti okolo 10 cm až maximálně 20 cm, může se dožívat věku i více než 20 let.

Jak dlouho vydrží ústřice

Ústřice mimo chlad nevydrží déle než dva dny, ale v chladu vydrží až týden.

Jak dlouho roste ústřice

Ústřice se ničím nekrmí, ale samy rostou ve slané vodě. Pokud mají vhodné podmínky, mohou jít na stůl už po 18 až 30 měsících.

Čím se živí ústřice jedlá

Ústřice se živí drobnými organickými částečkami, které filtruje z okolní mořské vody.

Co obsahují ústřice

Ústřice jsou velmi zdravé. Z 95% jsou tvořeny bílkovinou (tedy alespoň v zimních měsících), pak obsahují velké množství minerálů a vitamínů jako je jód, sodík, vápník, zinek, železo, Vitamín A, B1, B2, ale v neposlední řadě ne příliš známou aminokyselinu, která by podle vědců měla stát za jejich afrodiziakální pověstí!

Jak poznat čerstvé ústřice

Čerstvé ústřice poznáme podle několika aspektů, ústřice nesmí byt na povrchu oschlá, po otevření musí krásně vonět a měla by být plná vody. Lidovky.cz: Jak se během let mění postoj Čechů k mořským plodům