Jak naložit ovoce na pálenku
Dodržujte teploty. V domě najděte místo, kde se teploty pohybují mezi 15 a 20 °C. Mějte na paměti, že pod teplotou 10 °C se proces kvašení zastavuje. Čím vyšší teplota, tím je kvašení rychlejší, podle zkušeností je ale výhodnější kvasit raději pomaleji, 15 °C je ideálních, teplota by měla být stálá.
Archiv
Jak vypálit jablka
Celá jablka nadrtíme v drtičce, naplníme jimi sud(y) a ponecháme několik měsíců kvasit na temném a chladném místě s teplotou do maximálně 15°C. Chcete-li docílit skutečně prvotřídní kvality pálenky a vlastníte lis na ovoce, použijte pro kvas jablečný mošt.
Archiv
Kdy je kvas hotový
Kvas je hotový, když se začne koláč propadat a na povrch vystupuje šťáva. Je nejvyšší čas ovoce vypálit. Pokud je koláč plesnivý nebo nahnilý, odstraníme jej před přepravou do palírny. Pachuť plísní destilát znehodnotí.
Archiv
Jak dlouho nechat kvasit jablka
Jablka a hrušky
Kvašení trvá 6 – 10 týdnů, v závislosti na teplotě kvasného prostoru (kvas v teplé místnosti bude podstatně rychleji hotový). Výtěžnost ze 100kg kvasu je asi 7 litrů 50% destilátu.
Archiv
Kdy pálit jablka
„Lidé se občas hádají, jestli je lepší dělat kvas z moštu nebo z drti. Otázkou ale není, jestli použít mošt nebo drť, nejdůležitější je zralost. Nejlepší kalvádos je, když se jablka sklidí v září, dozrají následující rok v květnu, pak se udělá kvas, který se v září vypálí.
Jak na domácí pálenku
Kvas lze připravit z podrcených plodů doplněných vlažnou vodou (10-20 l na stolitrovou nádobu), kdy ze 100 l kvasu získáme kolem 7 l destilátu. Pokud z jablek vylisujeme mošt a necháme ho zkvasit, ze 100 l „jabčáku“ získáme až 12 l lahodné pálenky (ve Francii jí říkají calvados).
Co to je calvados
Calvados (též kalvádos) je pálenka z jablek z francouzského regionu Normandie. Vyrábí se dvoustupňovou destilací zkvašeného jablečného moštu. Na 1 litr pálenky je potřeba 18 kilogramů jablek. Podle francouzských zákonů musí nejméně dva roky zrát v sudech z dubového dřeva.
Jak se pozná hotový kvas
Po celou dobu kvasem nemícháme a bečkou nehýbeme. Kvas "nasává" aroma okolí. Takže pokud jej budete mít ve špatné garáži, kde je výrazně cítit benzín a jiné výpary, tak to na pálence poznáte.
Jak udělat dobrý kvas
Založení nového kvasu
Smíchejte 100 g žitné mouky a 100 g vlažné vody, dobře dohladka rozmíchejte, uzavřete do litrové nádoby a při mírně zvýšené pokojové teplotě necháte zrát. 30 °C se jeví jako teplota ideální. Následující den si z mladého kvasu ponechte 100 g a zase přikrmte 100 g mouky a 100 g vody.
Jak si udělat kvásek
Kvásek je hrst čistě namleté celozrnné hladké žitné mouky smíchané s vlažnou vodou. Směs si rozmícháme v uzavíratelné sklenici, kterou necháme stát v teple, samozřejmě zatím bez víčka. Směs začne zhruba po čtyřech dnech kvasit a vznikne malý živý organismus.
Jak se dělá pálenka
Ovocná alchymie. Přírodní cukry obsažené v ovoci na alkohol promění ušlechtilé mikroorganismy, kvasinky. Cukerný roztok z ovoce (rmut) stačí vystavit jejich působení, takto vzniklý kvas obsahující alkohol zahřát a výpary pak vést do chladiče, kde z nich při nižší teplotě zkondenzuje koncentrovaný alkohol – pálenka.
Co lze vypalit
Asi nejčastěji se pálí ze švestek, ale použít můžete i jablka, blumy, mirabelky, hrušky, meruňky, broskve či hroznové víno.
Jak se jmenuje pálenka z jablek
Malandrie je typická francouzská pálenka z jablek – neboli kalvádos. Pochází z apelační oblasti Dolní Normandie. Kalvádos je druh brandy, pálenka z jablek. Vyrábí se destilací zkvašeného jablečného moštu.
Jaký je rozdíl mezi Calvadosem a Jablkovicí
Rozdíl mezi výrobou jablkovice nebo calvadosu spočívá v tom, že jablkovice vzniká destilací a rektifikací prokvašené jablečné drtě, zatímco calvados vzniká destilací a rektifilací cidru, neboli jablečného vína. Výroba calvadosu má svůj původ ve Francii a tradice výroby tohoto nápoje se odhaduje na více než 1000 let.
Kdy přidat kvasinky do kvasu
Kvasinky připravíme tak, že patřičné množství (10g kvasinek/100l kvasu) rozpustíme v 1 – 2l vlažné vody (max. 30°C). Po 15 min. odstátí můžeme kvasinky zamíchat do kvasu.
Jak rozdrtit jablka na kvas
Některé nabízejí drcení jádrového ovoce, které si přivezete v lodnách a odvezete v sudu jako břečku na kvašení. Pro začátek byste měli kvas zakládat spíše z měkkého peckového ovoce, doporučují ti zkušení začátečníkům. Měkké ovoce lze dobře rozmělnit míchací metlou do vrtaček.
Z jaké mouky se dělá kvásek
Kvásek je hrst čistě namleté celozrnné hladké žitné mouky smíchané s vlažnou vodou.
Jak dlouho čekat na kvásek
Kvas v teple vyhladoví za 24 hodin, v mírném chladu za 48 a v lednici za 5 dnů. Do vrcholné kondice se po nakrmení dostane při 25 °C asi za 6-12 hodin (podle procentuálního poměru starého kvasu při krmení), v ten moment je vhodné zadělat těsto a využít tak kypřících schopností kvasu.
Jak dlouho trvá než vzejde kvásek
Kvas v teple vyhladoví za 24 hodin, v mírném chladu za 48 a v lednici za 5 dnů. Do vrcholné kondice se po nakrmení dostane při 25 °C asi za 6-12 hodin (podle procentuálního poměru starého kvasu při krmení), v ten moment je vhodné zadělat těsto a využít tak kypřících schopností kvasu.
Jakou vodou ředit pálenku
Pálenku ředíme na požadovanou lihovitost destilovanou vodou potravinářskou. Lijeme ji vždy za stálého míchání do alkoholu. Voda musí mít stejnou teplotu jak destilát. Při nedodržení těchto zásad hrozí zakalení pálenky.
Jak ochutit pálenku
Můžete si udělat vlastní "tuzemák", domácí "fernet", hořkou bylinnou, griotku, gin, borovičku, zelenou, nebo dochutit nevýraznou slivovici, meruňkovici, hruškovici, kalvádos, višňovici, třešňovici, broskvovou nebo jinou domácí ovocnou pálenku.
Jak se pije calvados
Pro degustaci calvados platí, stejně jako u ostatních pálenek, že by se měl konzumovat při pokojové teplotě. Kromě hnědozlaté barvy a charakteristické vůně by se měl vyznačovat jemnou chutí s nádechem jablek a vanilky. Pije se převážně jako digestivum. Ve Francii se z calvadosu vyrábí též aperitiv nazývaný Pommeau.
Čím se měří kvas
Cukroměr (na kvas) měří zbytkový cukr v kvasu (koncentrace sacharózy s vodou) v hmotnostním zlomku. Najdete u nás cukroměry 0-10 s teploměrem i bez teploměru.
Jak si doma vyrobit kvásek
Kvásek je hrst čistě namleté celozrnné hladké žitné mouky smíchané s vlažnou vodou. Směs si rozmícháme v uzavíratelné sklenici, kterou necháme stát v teple, samozřejmě zatím bez víčka. Směs začne zhruba po čtyřech dnech kvasit a vznikne malý živý organismus.
Co dělat když nechce vzejít kvásek
Postup je jednoduchý: do menší skleničky odebereme 5 g zdánlivě mrtvého kvásku, přidáme 20 g celozrnné žitné mouky a 20 g vody, zamícháme, přiklopíme víčkem a necháme 9–12 hodin fermentovat na teplém místě. Poté celý postup ještě 3–4× zopakujeme (zbytky z odebraného kvásku vyhodíme nebo použijeme do polévky).