Jak připravit trávy na zimu?

Jak má být vysoká tráva na zimu

Zdroj: Archiv ireceptar.cz Na podzim bohatě stačí sekat trávník jednou týdně, a to až do konce října, kdy přestává tráva růst. Okrasný trávník sekejte na výšku 2 cm a užitkový na výšku 3 cm. Trávník by na zimu rozhodně neměl zůstat přerostlý, protože vysoká neposekaná tráva v zimě zvyšuje riziko plísní.

Jak připravit trávník na zimu

Příprava vyschlého trávníků na zimu:

Posekání – trávník posekejte do výšky max. 6 cm. Vertikutace – provzdušněte trávník vertikutačními hráběmi s drátky, které zároveň vyčešou uschlou trávu. Dosev – používejte výhradně osivo určené na dosévání trávy – Obnova nebo Dosev.
Archiv

Jak svázat trávy na zimu

Trávy svažte do snopů. Ty vytvoříme tak, že si vezmeme nejlépe režný provázek, obejmeme a srolujeme trávu do spirály a svážeme asi ve dvou třetinách nad zemí. To musíme udělat pevně, aby snop vydržel až do jara. Pokud chceme mít jistotu, tak můžeme ještě předtím prosypat trsy suchým listím.
Archiv

Jak dlouhá má být tráva na zimu

Pro přezimování je ideální délka trávníku okolo 5 cm. Termín posledního sečení bude každý rok jiný, vždy to záleží na aktuálním počasí. Samozřejmě také záleží na regionu, ve kterém se nacházíte.
Archiv

Jak posekat trávu na zimu

Ovšem ideální je provzdušnit trávník na začátku jara, poté podruhé od konce srpna do konce září a potřetí do konce října. Používá se k tomu mechanický, elektrický či benzínový vertikulátor. Nejprve trávník posekáme na výšku 3 až 4 cm, posekanou trávu shrabeme a poté až plochu vertikulujeme.

Co s travnikem před zimou

Naposledy posečte a provzdušněte trávník

Poslední kosení trávníku připadá nejčastěji na konec října, nesmí se ovšem sekat, když už je zmrzlý či pokrytý jinovatkou. Také ho nechte delší než obvykle. "Důležité je, aby stébla nepoléhala.

Jak připravit trávník

Přísev trávníku provádíme od konce srpna do října (nejlépe do konce září). Teplota půdy by v tu dobu měla být alespoň 12 °C. Trávník však nejprve na krátko posekáme (výška 2 až 4 cm) a vyčistíme od vegetačních zbytků a mechu. Za tímto účelem je nejvhodnější použít vertikulátor.

Kdy stříhat trávy

U těchto rostlin odstraňujeme nadzemní část zásadně až po zimě v předjaří. Naštěstí obráží poměrně pozdě, takže zákrok provedeme podle počasí v polovině nebo ke konci března. Odumřelé stébla travin odstraníme asi 5-8 cm nad zemí, a to tak, že jednou rukou přidržujeme uschlý trs a druhou jej sestřihneme.

Jak uvázat trávu

Jak svázat okrasné trávy

Pomocí provázku, nejlépe v přírodní barvě, trs svážeme do snopu. Trs nejprve obejmeme a po směru hodinových ručiček zlehka zakroutíme. Provázkem snop pevně svážeme, nemusíme se bát, že bychom rostlinu poničili, na jaře stejně všechny listy i stébla odstraníme.

Jak se postarat o trávník před zimou

Před zimou nezapomeňte trávník naposledy posekat

Trávník je potřeba pravidelně sekat vhodnou sekačkou na trávu, aby dobře prospíval a byl hustý. Na podzim stačí, když budete trávník sekat zhruba jednou týdně. Poslední sekání si naplánujte ke konci října a trávník posekejte na cca 3 centimetry.

Kdy udělat Dosev trávníku

Na začátku května doporučujeme udělat přesev celého trávníku dávkou cca 3 kg/100 m2. Tím se oživí původní směs trav v trávníku. Bez dosevu začnou postupem času převládat jenom silnější druhy, které nám ale nemusí vždy vyhovovat. Dosev je dobré udělat opět po vertikutaci a spolu s další dávkou hnojení.

Proč se Vápní trávník

Vápnění trávníku se používá pro odstranění mechu. Ten se tvoří na ostíněných místech s kyselou půdou. Hašené vápno z českého nebo dolomitického vápence snižuje kyselost půdy a vytváří optimální pH.

Kdy se hnojí trávník

Zdravý trávník teoreticky stačí dostatečně přihnojit na přelomu léta a podzimu. Tím mu dodáte živiny k tomu, aby zesílil a přečkal bez větší újmy zimu. Jste-li pro tradičnější hnojení, můžete ještě trávník přihnojit na jaře a počátkem léta, ale sami můžete zkusit, nakolik je to nutné.

Které trávy se Nestříhají

Nízké trávy jako kostřava, carex, Ophiopogon, stipa a Imperata se nestříhají.

Jak stříhat trávy

Odumřelé stébla travin odstraníme asi 5-8 cm nad zemí, a to tak, že jednou rukou přidržujeme uschlý trs a druhou jej sestřihneme. Celý trs je třeba sestřihnout stejnoměrně. Pracujeme v rukavicích, abychom se o ostré okraje listů nepořezali. Po ostříháme trsy travin podle potřeby ještě vyčešeme.

Kdy se stříhá okrasná tráva

Většina vysokých okrasných travin se před zimou neseřezává. Naopak – trsy svážeme, abychom jejich kořeny chránili před mrazem a zejména srážkovou vodou, která by mohla zapříčinit uhnití kořenů. Choulostivější druhy ještě zakryjeme chvojím nebo listím. Jarní řez okrasných travin provádíme nejlépe v březnu.

Proč se svazuje tráva

Před příchodem zimy

Sníh by je rozlomil a vlhkost by dokonala zkázu hnití nebo vzniklý led by roztrhl kořeny. Proto trávy svazujeme do snopů nebo do panáků jako obilí. V podstatě na stéblech již pěstitelsky nezáleží – na jaře vyrostou nové, jde o dekoraci a ochranu rostliny.

Čím Dosypat trávník

Na začátku května doporučujeme udělat přesev celého trávníku dávkou cca 3 kg/100 m2. Tím se oživí původní směs trav v trávníku. Bez dosevu začnou postupem času převládat jenom silnější druhy, které nám ale nemusí vždy vyhovovat. Dosev je dobré udělat opět po vertikutaci a spolu s další dávkou hnojení.

Jak na zanedbaný trávník

Vyhrabávání hráběmi většinou nestačí, proto vsaďte na vertikutaci. Výkonný vertikutátor trávník provzdušní, odstraní z něj plsť i mech, zajistí lepší přísun vláhy i vzduchu ke kořenům a napomůže odnožování. Po vertikutaci nezapomeňte trávník pohnojit, těžší půdy můžete propískovat křemičitým pískem.

Jak správně provzdušnit trávník

K provzdušňování použijte například ruční aerofikátor, rotační provzdušňovač trávníku nebo provzdušňovací válec – existují i přístroje, které lze použít jak k vertikutaci, tak k aeraci. Pokud je plocha trávníku malá, obvykle postačí klasické rycí vidle. Pomocí přístroje nebo rycích vidlí udělejte do půdy hluboké díry.

Kdy se má Vápnit trávník

Kdy se má trávník vápnit

Vápnění můžete provádět mimo vegetační období. To znamená buď brzy na jaře, kdy už roztál sníh, ale tráva ještě nezačala růst (únor/březen), nebo na podzim, kdy traviny naopak růst přestávají (říjen/listopad). Pokud je to ale možné, zvolte si raději podzim.

Jak si vyrobit hnojivo na trávník

Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.

Jak a čím hnojit trávník

Po hnojení trávníku musí travní plocha dostat vydatnou závlahu – uměle či deštěm (na ten se ale nespoléhejte). A dále platí, že je vždy lepší rozdělit dávku hnojiva pro dané období alespoň na 4 menší dávky. Hnojíme proto raději vícekrát a méně. Na velkých plochách je třeba použít mechanizované rozmetadlo hnojiva.

Jak se rozmnožuje trávník

Rozmnožování trav je generativní (obilky) nebo vegetativní. Vegetativně se trávy rozmnožují prostřednictvím odnoží. Odnože jsou geneticky identické s mateřskou rostlinou. Dceřinné odnože vytváří vlastní odnožovací uzlinu a vlastní kořenový systém.

Kdy stříhat kavyl

Na podzim trs nestříháme, stříháme ho až na jaře po skončení mrazů na výšku 5 – 10 cm.